אי.די.בי פיתוח יוצאת לגיוס אג"ח מובטחות במניות כלל

אי.די.בי פיתוח מתכננת לגייס לפחות 300 מיליון שקל תמורת שעבוד על מניותיה של חברת כלל ביטוח - מהלך שמחזיקי אג"ח ט' מתנגדים לו ■ בתוך שנתיים החוב של אי.די.בי צומצם ב–2.3 מיליארד שקל, אך על הדו"חות שלה עדיין מתנוססת הערת עסק חי

מיכאל רוכוורגר

מחזיקי אג"ח מסדרה ט' הארוכה של אי.די.בי פיתוח שלחו אתמול באמצעות עו"ד גיא גיסין מכתב נוסף לחברה, שבו הם דורשים ממנה לפרוע באופן מיידי את מלוא יתרת החוב כלפיהם בסך כ–1.35 מיליארד שקל (כולל ריבית והפרשי הצמדה).

המכתב האחרון של מחזיקי אג"ח ט' נשלח בעקבות החלטתם, שהתקבלה ב–21 באפריל, להעמיד את החוב לפירעון מיידי. זאת, לאחר שאי.די.בי לא הסכימה להיענות לדרישותיהם לשפר את מצבם ולהעמיד להם בטוחות כפיצוי על כך שהם נמצאים אחרונים בסדרת הנשייה.

אדוארדו אלשטיין
אדוארדו אלשטייןצילום: עופר וקנין

את המהלך מול אי.די.בי מובילים קרנות קלירמארק ודי.קיי.פרטנרס, שהן המחזיקות הגדולות של סדרה זו, בעלת מח"מ (משך חיים ממוצע) של 5.46 שנים, שהקרן שלה אמורה להיפרע בין דצמבר 2020 לדצמבר 2025.

באי.די.בי מקווים כי לאחר שיוסר האיום של מחזיקי אג"ח ט', החברה תוכל גייס את החוב שאמור להוות תחליף למכירת מניות כלל ביטוח - מכירה שהיתה אמורה לבצע החל ב–7 במאי, לפני יומיים. זאת, על פי דרישות הממונה על שוק ההון במשרד האוצר, דורית סלינגר.

לאחר ההזרמה האחרונה לאי.די.בי של בעל השליטה הנוכחי, אדוארדו אלשטיין, יש לחברה אמצעים נזילים בהיקף מספיק כדי לעמוד במלוא התחייבויותיה רק עד אוגוסט הקרוב. כדי לעמוד במלוא התחייבויותיה עד סוף 2016 עדיין עליה למצוא מקורות נזילים של כ–254 מיליון שקל.

מאז השלמת הסדר החוב באי.די.בי הזרימו אלשטיין, שותפו לשעבר מוטי בן משה ובעלי המניות בקרב הציבור לאי.די.בי פיתוח כ–2.3 מיליארד שקל - כך שהחוב לבעלי האג"ח והבנקים ירד מ–5 ל–2.7 מיליארד שקל. ואולם, למרות הצמצום המשמעותי של החוב, מעל הדו"חות של החברה עדיין מתנוססת הערת עסק חי, וללא מימוש אגרסיבי של נכסים וסיוע של אלשטיין אי.די.בי לא תוכל לעמוד במלוא התחייבויותיה. אי.די.בי ציינה כי גיוס החוב החדש עשוי להתבצע באמצעות הצעת רכש חליפין, שבמסגרתה יונפקו האג"ח החדשות בתמורה לאג"ח הקיימות של החברה מהסדרות הקצרות ז' או י'.

בינתיים, שופטת בית המשפט המחוזי בתל אביב רות רונן המליצה בשבוע שעבר לאי.די.בי פיתוח ולמשרד האוצר לגבש ב–45 הימים הקרובים מתווה חלופי למכירת מניות כלל ביטוח. ההמלצה הועלתה בדיון בבקשה לתביעה ייצוגית, שהגיש נגד כלל ביטוח ואי.די.בי פיתוח עו"ד בנימין קרייתי.

כיום נסחרת כלל ביטוח לפי שווי שוק של כ–2.5 מיליארד שקל - שווי הגוזר לאחזקה של אי.די.בי פיתוח שווי שוק של כ–1.4 מיליארד שקל, הנמוך בכ–1 מיליארד שקל מהשווי שלפיו תיכננה למכור את כלל ביטוח לחברת ההשקעות הסינית מקרולינק. מהלך זה לא יצא אל הפועל מכיוון שמשרד האוצר נתן למקרולינק להבין כי לא תקבל היתר שליטה.

עם זאת, בשלב זה המתווה שעליו המליצה השופטת רונן אינו מחייב את משרד האוצר.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker