בנק ירושלים מנסה לגייס 100 מיליון שקל באג"ח COCO

האג"ח שאמורות להיסחר בבורסה יכללו מנגנון של מחיקת הקרן במקרה שהבנק ייקלע לקשיים ■ את גיוס ה-COCO של בנק ירושלים תוביל דיסקונט חיתום ■ אג"ח מסוג COCO סחיר הנפיק עד כה בנק לאומי - ואילו בנק מזרחי טפחות הנפיק אג"ח COCO שאינן סחירות

מיכאל רוכוורגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

בנק ירושלים הודיע בסוף השבוע האחרון כי הוא נערך לגיוס אג"ח (כתבי התחייבות נדחים) עם מנגנון לספיגת הפסדים מסוג COCO (Contingent Convertibles). בנק ירושלים, המנוהל על ידי גיל טופז ונמצא בשליטת חברת יצוא של משפחת שובל, לא פירסם בשלב זה את התנאים של האג"ח החדשות שיונפקו.

לפי הערכות, בנק ירושלים, שהיו"ר שלו הוא זאב נהרי, ינסה לגייס כ–100 מיליון שקל באמצעות הנפקת סדרה חדשה של כתבי התחייבות נדחים, שתדורג על ידי מעלות ברמה של BBB או BBB פלוס. את גיוס ה–COCO של בנק ירושלים תוביל דיסקונט חיתום (לשעבר כלל פיננסים חיתום) בראשות צחי סולטן.

גיל טופז
גיל טופזצילום: מיכל פתאל

האג"ח COCO של בנק ירושלים ייסחרו בבורסה ויכללו מנגנון של מחיקה של קרן האג"ח בעת הפעלת הטריגר - באופן שימנע דילול של בעלי מניות הקיימים של הבנק. הקרן של אג"ח COCO של בנק ירושלים תיפרע בעוד עשר שנים ולבנק תינתן אופציה לפדיון מוקדם של הקרן לאחר חמש שנים מהנפקתה. בנק ירושלים נסחר לפי שווי שוק של כ-507 מיליון שקל - שווי המגלם לו מכפיל הון (היחס בין שווי השוק להון עצמי) של כ-0.65.

COCO הוא נייר ערך הוני היברידי, המשלב תכונות של אג"ח ומניה. בהתאם לתקנות החדשות של באזל 3, נייר ערך זה יוכר על ידי הפיקוח על הבנקים כהון רגולטורי ברובד שני, שהוא נחות מהון ליבה ברובד 1 - המורכב בעיקר מהון המניות.

זאב נהרי
זאב נהרי צילום: עופר וקנין

בישראל יהיה מותר בשלב זה להנפיק כתבי התחייבות מרובד 2, שהם בכירים יותר בדרגת נשייה מרובד 1 הנפוץ יותר באירופה. לפי תנאי ה–COCO, מדובר במכשיר אשר בעת התקיימות אירוע שהוגדר מראש הוא עובר שינויים, המביאים לכך שהמחזיק בו משתתף בהפסדים שנגרמו לבנק.

ספיגת ההפסדים תיעשה במקרה שבו יחס הון הליבה של בנק ירושלים יירד מתחת לסף שנקבע מראש (5%), או במקרה שהמפקחת על הבנקים תורה על כך לנוכח הידרדרות חמורה במצב הבנק.

עד כה הנפיקו בישראל אג"ח COCO שני בנקים - לאומי ומזרחי טפחות. לאומי הנפיק את הסדרה COCO 400 הנושאת ריבית שנתית של כ-3.25%; האג"ח בסדרה מדורגות על ידי מעלות ברמה של AA, המח"מ (משך חיים ממוצע) שלהן כ-4.9 שנים והן ייפרעו באמצעות תשלום קרן אחת בסוף 2025. ללאומי יש אופציה לפדיון מוקדם של הקרן לאחר חמש שנים ממועד הנפקתה, וזאת באישור המפקחת על הבנקים.

אם יופעל הטריגר, בעלי האג"ח של לאומי שירכשו את 
ה-COCO לא יספגו את מלוא ההפסד אלא ימירו את האג"ח למניות הבנק על פי הגבוה ממחיר שוק או ממחיר רצפה שנקבע מראש - מחיר המהווה 50%. מאז הגיוס עלה אג"ח COCO 400 של לאומי בכ-2% .

להבדיל מלאומי, מזרחי טפחות בחר לבצע הנפקה פרטית של אג"ח COCO בהיקף של כ-417 מיליון שקל שהושלמה בסוף דצמבר 2015. המנגנון שהוצע על ידי מזרחי כולל מחיקה מלאה של הקרן של האג"ח. את האג"ח רכשו שלושה גופים מוסדיים: הפניקס, מנורה מבטחים והלמן אלדובי. האג"ח של מזרחי קיבלו דירוג של AA מינוס והן הונפקו לפי שלושה מסלולים לתקופה של שבע, שמונה ועשר שנים ובמרווחים של כ-2.5%–3% לעומת אג"ח ממשלתיות בעלות מאפיינים דומים. ברבעון הראשון גייס מזרחי 183 מיליון שקל באמצעות הנפקת אג"ח COCO לא סחיר.

כחלק מצורכי ההון הפיקוחי גם הבנק הבינלאומי ובנק הפועלים בוחנים את גיוסי אג"ח COCO, שהם יקרים יותר מגיוס אג"ח רגיל. בדיסקונט לא מתכננים בינתיים הנפקת אג"ח מסוג זה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker