החברה הישראלית שנאבקת בסרטן נמכרת תמורת עד 110 מיליון דולר

גליל מדיקל מפתחת טכנולוגיית טיפול בהקפאה בעלת פולשנות מזערית ליישומים רפואיים שונים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

חברת BTG האנגלית, שנסחרת בבורסה של לונדון בשווי של 3.2 מיליארד דולר, חתמה על הסכם לרכישת חברת גליל מדיקל מיוקנעם תמורת 84.5 מיליון דולר במזומן ותשלומים מותנים של עד 25.5 מיליון דולר - אם גליל מדיקל תעמוד באבני דרך של רגולציה ומכירות עד סוף 2018.

גליל מדיקל, שהוקמה ב-1997 על ידי חברת RDC ,זרוע המסחור של טכנולוגיות שפיתחו ברשות לפיתוח אמצעי לחימה (רפא"ל), מפתחת טכנולוגיית קריותרפיה (טיפול בהקפאה) חדשנית בעלת פולשנות מזערית ליישומים רפואיים שונים.

יוקנעםצילום: עופר וקנין

החברה קיבלה ב-2007 אישור FDA לטיפול בגידולים שפירים בשד באמצעות מערכת ה-CryoHit שפיתחה. הטכנולוגיה של גליל מדיקל מציעה חלופה לניתוחים עבור טווח רחב של מחלות סרטניות וגידולים שפירים באמצעות הקפאה וקטיעה של רקמות נגועות. עורכת הדין עינת וידברג ממשרד ראב"ד מגריזו בנקל ושות' ייצגה את גליל מדיקל ואשוק ג'נדרשיקר ממשרד גולדפרב זלגמן ושות' ייצג את חברת BTG. החברה הבריטית העריכה שגליל מדיקל תהיה רווחית ושרכישתה תגדיל את הרווח של BTG בשנה הראשונה המלאה לבעלותה.

גליל מדיקל נשלטה בעבר על ידי החברות RDC, אלרון מקבוצת דיסקונט השקעות ודיסקונט השקעות עצמה. החברה התמזגה עם חברת אמרשם האמריקאית והחברה הממוזגת נקראה Oncura, כשגליל מדיקל החזיקה ב-25% ממניותיה ו-GE Champion Services החזיקה ב-75% ממניותיה של אונקורה.

המיזוג לא צלח ובדצמבר 2006 החליטה גליל למכור את אחזקותיה באונקורה ל-GE ולרכוש מאונקורה את פעילותה בתחום האורולוגי. לצורך הרכישה גייסה גליל 52 מיליון דולר לפי שווי של 55 מיליון דולר לפני הגיוס מ-3 קרנות הון סיכון אמריקאיות : Thomas McNerney ,Investor Growth Capital ו-The Vertical Group.

כחלק מהגיוס רכשו הקרנות האמריקאיות מניות בגליל מדיקל מידי אלרון ו-RDC והפכו לבעלות השליטה בגליל מדיקל. הקרנות האמריקאיות רכשו את יתרת אחזקותיהן של החברות הישראליות ב-2010 וכיום גליל מדיקל היא חברה אמריקאית שמנוהלת ממינסוטה ומחזיקה מרכז מו"פ קטן ביוקנעם. החברה מעסיקה 92 עובדים, מתוכם 20 בישראל. באוקטובר 2015 רכשה גליל מדיקל את חברת Person תמורת 10.6 מיליון דולר במזומן

המוצר הגדול ביותר של גליל מדיקל הוא לטיפול זעיר פולשני בהקפאה בסרטן הערמונית אך בשנים האחרונות היא פיתחה יישומים נוספים לטכנולוגיה - שהפכו אותה לאטרקטיבית לרכישה.

מחזור המכירות המוערך של גליל מדיקל הוא 30-25 מיליון דולר לשנה. נראה עם זאת שאין מדובר באקזיט מרשים לבעלי המניות הן משום שעשור שלם חלף מאז רכשו הקרנות האמריקאיות את השליטה בגליל מדיקל והן משום שעד כה הושקע בה סכום שעולה על 70 מיליון דולר.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker