החברה לישראל מתכננת לגייס 
750 מיליון שקל בהנפקת אג"ח

גיוס החוב נועד למיחזור חוב ■ האשראי של החברה לישראל וחברות המטה שלה הסתכם ב-2.1 מיליארד דולר ■ החברה אמורה לפרוע ב–2016 חוב של 308 מיליון דולר ■ מניית קנון ניתרה אתמול ב-11% בעקבות המלצה של בית ההשקעות פסגות

יורם גביזון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יורם גביזון

החברה לישראל מתכננת לגייס 750 מיליון שקל בהנפקה של שתי סדרות אג"ח - דולריות ושקליות - למשך חיים ממוצע (מח"מ) של חמש שנים. פועלים איי.בי.איי, לאומי פרטנרס וברק קפיטל חיתום יובילו את ההנפקה.

גיוס החוב נועד למיחזור חוב של החברה. האשראי של החברה לישראל וחברות המטה שלה הסתכם ב–2.1 מיליארד דולר, והמח"מ שלו הוא ל-2.8 שנים. החברה לישראל, הנמצאת בשליטת עידן עופר, אמורה לפרוע ב–2016 חוב של 308 מיליון דולר.

החברה לישראל הנפיקה שתי סדרות אג"ח; סדרה 7 - צמודה למדד, בעלת המח"מ של 2.7 שנים, מדורגת ברמה של A+ על ידי מעלות ונסחרת בתשואה של 1.85%, וסדרה 9 - שקלית, בעלת מח"מ של 1.12 שנים, מדורגת ברמה של A+ ונסחרת בתשואה של 1.18%.

החברה לישראל נאלצה לבצע בסוף מארס 2016 התאמה של אמות המידה הפיננסיות - כחלק מהסכמי אשראי בסכום של 554 מיליון דולר מבנקים וממשקיעים מוסדיים, בעקבות ירידה בשווי אחזקתה בכימיקלים לישראל (46%), הנכס העיקרי שלה. החברה לישראל התחייבה לכך שהחוב הפיננסי נטו - 1.345 מיליארד דולר (נכון לסוף 2015) - לא יהיה גבוה מ-60% משווי אחזקותיה.

כחלק מהסכם אשראי בסכום של 756 מיליון דולר, נאלצה החברה לישראל לשעבד בשבוע שעבר עוד 2.3% ממניותיה של כימיקלים לישראל (כיל) בשווי של 127 מיליון דולר. לפיכך, 70% ממניות כיל שמחזיקה החברה לישראל, משועבדות עתה.

עידן עופר

בעקבות השיפור הניכר במצבה הפיננסי של בתי זיקוק (בזן), הנמצאת בשליטת החברה לישראל (37.1%) ומפעלים פטרוכימיים בישראל (20.4%), הסכימו הבנקים לקבל כבטוחה 10% ממניותיה. בהסכמי האשראי נקבע כי ירידה של מניית כיל מתחת ל–2.4 דולרים תהיה עילה לפירעון מיידי; עד לשבוע שעבר היתה ירידה של המניה מתחת ל–2.89 דולרים מספקת עילה לדרישת פירעון מיידי של החוב.

המלצת "קנייה" לקנון

בתוך כך, נודע כי בית ההשקעות פסגות הותיר את המלצת ה"קנייה" לחברת האחזקות קנון. האנליסט נעם פינקו מבית ההשקעות פסגות כתב אתמול: "להערכתנו, קנון נסחרת בדיסקאונט עמוק והיא אחת המניות הזולות בשוק". פינקו הותיר את המלצת ה"קנייה" למניה וקבע מחיר יעד של 60 שקל — גבוה ב–83% ממחירה של קנון בפתיחת המסחר אתמול. שוק ההון אימץ את ההמלצה, והמניה עלתה ב-11% במחזור של 4.5 מיליון שקל — פי־שלושה מהממוצע היומי של המחזור במניה. קנון פוצלה מהחברה לישראל ונמצאת בשליטת עידן עופר.

פינקו ציין כי השווי הנכסי הנקי של קנון מגיע ל–1.072 מיליארד דולר, כך שמחיר היעד שנקבע למניה מביא חשבון דיסקאונט של 20%, המיוחס בדרך כלל לחברות אחזקה בשל עלויות המטה. עם זאת, פינקו מציין כי זו הערכה שמרנית, מכיוון שקנון אמורה להתפרק בתוך שנתיים עד שלוש, לאחר שתחלק את אחזקותיה לבעלי המניות כדיווידנד בעין.

פינקו מעריך את שווייה של חברת האנרגיה איי.סי.פאואר, שהיא הנכס העיקרי של קנון, ב–1.47 מיליארד דולר. לדבריו, 2016 עשויה להיות שנה משמעותית עבור איי.סי.פאואר; החברה רכשה בינואר 2016 את החברה הגואטמלית EnerGuate תמורת 265 מיליון דולר, הנושאת חוב נטו של 220 מיליון דולר ומייצרת רווח תפעולי תזרימי (EBITDA) של 100 מיליון דולר בשנה.

שלושה פרויקטים של איי.סי.פאואר בדרום־אמריקה אמורים להבשיל במחצית השנייה של 2016. הפרויקט הגדול בטכנולוגיה הידרו־אלקטרית הוא Cerro Del Aguila בפרו שהספקו 510 מגה־ואט ועלותו — 960 מיליון דולר; הפרויקט עשוי להניב הכנסות שנתיות של 170 מיליון דולר, שמרביתן יגיעו לשורת ה–EBITDA. הפרויקט השני הוא פרויקט גיבוי Samay 1 בפרו שהספקו 600 מגה־ואט ועלותו — 380 מיליון דולר; פרויקט זה עשוי להניב הכנסות של 50 מיליון דולר בשנה, שכמעט כולן יגיעו לרווח התפעולי התזרימי. הפרויקט השלישי הוא הקמת תחנת כוח בפנמה בהספק של 92 מגה־ואט שעלותו 85 מיליון דולר.

פינקו מעריך כי איי.סי.פאואר תשיג EBITDA נטו (בניכוי חלק המיעוט) של 260 מיליון דולר, לא כולל נכסים בהקמה והחברה הגואטמלית. החוב הפיננסי נטו של איי.סי. פאואר לסוף 2015 (בניכוי חלק המיעוט ובנטרול ההשקעות בנכסים בהקמה) מסתכם ב–570 מיליון דולר נטו.

על בסיס ייחוס מכפיל של 75.5 לשווי הפעילות לרווח התפעולי התזרימי (EV/EBITDA), כולל הנכסים בהקמה — לא כולל החברה מגוואטמלה — פינקו מגיע לשווי חברה של 1.47 מיליארד דולר, כשכל עלייה או ירידה של 1 במכפיל מעלה או מורידה את שווי איי.סי.פאואר ב-400 מיליון דולר; מכפיל זה נמצא בקצה התחתון של טווח מכפילי שווי הפעילות לרווח התפעולי התזרימי של חברות אנרגיה באמריקה הלטינית.

פינקו מייחס שווי של אפס לחברת קורוס, הנמצאת בבעלות שווה של קנון וצ'רי הסינית, לאחר שבשבוע שעבר דווח כי חברה פרטית, הנמצאת בשליטת עידן עופר, תזרים 50 מיליון דולר לקורוס; בכך ניתן אישור להערכה של פסגות שלפיה, קנון לא תזרים סכומים נוספים לקורוס מעבר להתחייבויות קודמות של 400 מיליון דולר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker