רות רונן נגד סלינגר: השהתה את מכירת 
כלל ביטוח בבורסה

השופטת הורתה לעצור את הליך מכירת מניות השליטה בכלל ביטוח בבורסה והמליצה לגבש מתווה חדש למכירתה בתוך 45 יום ■ כלל נסחרת במכפיל הון נמוך, ולמכירה בבורסה מתנגדים בעלי השליטה באי.די.בי, בעלי האג"ח ונאמני החוב באי.די.בי

מיכאל רוכוורגר

אדוארדו אלשטיין, בעל שליטה באי.די.בי פיתוח, קיבל אתמול חדשות חיוביות משופטת בית המשפט המחוזי בתל אביב, רות רונן, בנוגע למכירת האחזקה של החברה בכלל ביטוח (55%).

השופטת רונן - שטיפלה בעבר בתיק המיזוג של כור לדיסקונט השקעות (דסק"ש) שבשליטת אי.די.בי פיתוח - המליצה לצדדים המעורבים לגבש במשך 45 יום מתווה, שיהיה מוסכם על כולם, למכירת גרעין שליטה בכלל ביטוח. ההמלצה הועלתה במהלך הדיון שהתקיים בעקבות בקשה לתביעה ייצוגית נגד כלל ביטוח, שהגיש עו"ד בנימין קרייתי המחזיק במניות של כלל ביטוח ובאיגרות חוב של אי.די.בי פיתוח. בדיון העלתה השופטת בפני קרייתי את השאלה אם ברצונו להמשיך בהליך התביעה.

אדוארדו אלשטיין
אדוארדו אלשטייןצילום: מוטי מילרוד

קרייתי ביקש לעצור את מתווה המכירה של מניות כלל ביטוח שקבעה הממונה על הביטוח, דורית סלינגר. לפי המתווה, על אי.די.בי פיתוח למכור בבורסה את מניות כלל במנות קטנות של 5% בכל ארבעה חודשים החל ב–7 במאי 2015. לטענתו, עדיף לפרק את נכסיה של כלל ולחלק אותם כדיווידנד לבעלי המניות שלה.

המהלך שמובילה סלינגר עלול להסב נזק כבד לנושי אי.די.בי פיתוח (בעלי האג"ח והבנקים), שהחברה חייבת להם כ–3 מיליארד שקל. הסיבה לכך היא שכלל ביטוח נסחרת כיום לפי שווי שוק של כ–2.43 מיליארד שקל - שווי המגלם מכפיל הון של 0.57 בלבד. שווי השוק הנוכחי של האחזקה של אי.די.בי פיתוח הוא כיום כ–1.34 מיליארד שקל בלבד - זאת, לעומת סכום של כ-2.45 מיליארד שקל, שאי.די.בי היתה אמורה לקבל אם היתה משלימה בתחילת השנה את מכירת כלל לידי חברת ההשקעות הסינית מקרולינק.

השופטת רות רונן
השופטת רות רונןצילום: יוסי זמיר

החברה הסינית נסוגה לאחר שהבינה שלא תקבל מסלינגר היתר שליטה בכלל, הנחשבת כיום לנכס המהותי ביותר שנותר לאי.די.בי פיתוח ומוחזק על ידה באופן ישיר.

למעשה כל עוד אי.די.בי פיתוח לא הגישה בקשה מבית משפט העליון לעצור את הליך מכירה של מניות כלל ביטוח, סלינגר עדיין יכולה באופן תיאורטי לכפות על אי.די.בי להתחיל בהליך המכירה.

דורית סלינגר
דורית סלינגרצילום: עופר וקנין

את הליך מכירת מניות כלל ביטוח אמור היה, לפי סלינגר, להוביל משה טרי המשמש זה כשלוש שנים נאמן מטעם משרד האוצר על מניות כלל ביטוח. כך שלמעשה לאלשטיין ולאי.די.בי פיתוח אין כיום שום אפשרות להתערב בקבלת החלטות בדירקטוריון ובהנהלת כלל.

עוה"ד חגי אולמן ואייל גבאי, נאמני הסדר החוב באי.די.בי אחזקות, המליצו במהלך הדיון אתמול לבית משפט כי הליך מכירת מניות כלל ביטוח יידחה - ולאחר מכן ינוהל על ידי הנהלת אי.די.בי פיתוח לצד גורמים חיצוניים.

בדיון גם הסביר גבאי כי הצוות הזה יבנה את המתווה הסופי של העסקה מול מי שיוכל לקבל בסופו של דבר היתר שליטה ממשרד האוצר, ואז יביא את את העסקה לאישורו של דירקטוריון אי.די.בי פיתוח. גבאי נימק זאת בכך שניתן יהיה להשיג את המחיר האופטימלי בפרמיה לעומת מחיר השוק, ולהבטיח כי העסקה תושלם.

עו"ד פיני רובין, המייצג את אי.די.בי פיתוח, ביקש בדיון מבית המשפט להשהות את מהלך המכירה של מניות כלל ביטוח בכשנתיים. לטענתו, בכל מקרה החוק לצמצום הריכוזיות במשק דורש מאי.די.בי פיתוח למכור את כלל עד 2019. כמו כן הציע כי יוחלט שעד למכירת המניות של כלל לאי.די.בי פיתוח לא תהיה כל שליטה אפקטיבית בנעשה בכלל ביטוח.

מניית כלל ביטוח בשנה האחרונה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker