תרגיל המס שמתכננת 
לידר השקעות

כיצד תועיל מכירת פעילות החיתום והברוקרז' של לידר שוקי הון ללידר השקעות ומה ההיגיון הכלכלי שרואים בעסקה זו ראשי ווליו בייס?

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חדר מסחר בחברת השקעותצילום: בלומברג

יו"ר חברת לידר השקעות, צחי אפלויג, ודירקטוריון לידר שוקי הון מנהלים בימים אלה מגעים מתקדמים עם ראשי ווליו בייס, ויקטור שמריך ועידו נויברגר (לשעבר המנכ"לים המשותפים של בית ההשקעות דש), למכירת פעילות החיתום והברוקרז' של לידר שוקי הון. מהלך זה יביא, בסופו של דבר, לפירוקו של בית ההשקעות לידר שוקי הון, שהאחזקה העיקרית והמניבה שלו היא בילין לפידות (50%), הנשלט גם בידי המנהלים הבכירים שלו, דב ילין (25%) ויאיר לפידות (25%).

בהתאם לכך, לאחר מכירת הפעילויות האלה, עשויה לידר השקעות להפוך את האחזקה בילין לפידות לנזילה וציבורית. במצב הנוכחי, לידר השקעות, המחזיקה ב–46% מלידר שוקי הון, אינה מסוגלת למכור את המניות של ילין לפידות, שכן אין לה אחזקה ישירה בבית ההשקעות. לידר גם קשורה בהסכמי שליטה עם ילין ולפידות.

אם לידר השקעות תחזיק ישירות ב–23% מילין לפידות, מדובר יהיה באחזקה פיננסית בבית השקעות המייצר EBITDA (רווח תפעולי תזרימי בניכוי הוצאות מימון, מסים, פחת והפחתות) שנתי של 135 מיליון שקל, רווח שנתי של כ–100 מיליון שקל שמחולק כדיווידנד לבעלי מניות, ומראה צמיחה עקבית בהיקף הנכסים, המוערך כיום ביותר מ–52 מיליארד שקל.

עידו נויברגר (מימין) וויקטור שימריךצילום: תומר אפלבאום

שוויו הכלכלי של ילין לפידות מוערך כיום בכמיליארד שקל (שווי מוערך הנגזר ממכפילי רווח ו–EBITDA המקובלים בענף בתי ההשקעות), כך שללידר השקעות לא צפויה להיות בעיה כלשהי לממש לפחות נתח מהאחזקה — כנראה בדיסקאונט (הנחה) על מחיר השוק של המניות של ילין לפידות. מהלך כזה צפוי לקזז את הפעילויות החלשות בתחומי נדל"ן ותעשייה, ולהניב ללידר, הנסחרת לפי שווי שוק של 144 מיליון שקל בלבד, רווח נקי גבוה מאוד. המכירה של מניות ילין לפידות, שנרכשה בנזיד עדשים, תאפשר ללידר השקעות לקזז את ההפסדים לצורכי מס, שהצטברו אצלה בהיקף של יותר מ–100 מיליון שקל בגין ההפסדים שנוצרו בעבר.

ההחלטה של אפלויג למכור את פעילות החיתום וברוקרז' של לידר שוקי הון נעשתה לאחר שהיחסים שלו עם הנהלת לידר שוקי הון, בראשות המנכ"ל עמית ורדי, עלו על שרטון. זאת, בזמן שלידר שוקי הון סיימה את 2015 עם רווח נקי כולל של כ–50 מיליון שקל, כשמתוך סכום זה התרומה של ילין לפידות הסתכמה ב–47 מיליון שקל. כלומר, יתר הפעילויות תרמו לרווח של לידר שוקי הון 3 מיליון שקל בלבד. זאת, בזמן שוורדי, רנן כהן אורגד, המנכ"ל הפורש של לידר חיתום, ואלון גלזר, סמנכ"ל המחקר, נהנו מחבילת תגמול מצטברת גבוהה של כ–9 מיליון שקל. ורדי, שהודיע ב–30 במארס על עזיבתו, ושי בן יקר, המשנה למנכ"ל הפורש של לידר שוקי הון, הציעו ללידר השקעות לקנות את פעילות החיתום של לידר שוקי הון, אך בסופו של דבר, אפלויג העדיף להתקדם במו"מ עם ווליו בייס.

השאלה שעדיין נותרה פתוחה היא מה ההיגיון הכלכלי שרואים בעסקה זו ראשי ווליו בייס, שהוקם לפני כשלוש שנים ונהנה מכיסים עמוקים של בעלי המניות שלו. מדובר ברשימה מכובדת, הכוללת מלבד שמריך ונויברגר את מוזי ורטהיים, מבעלי השליטה במזרחי טפחות וקוקה קולה ישראל, ונתן חץ, המנכ"ל ומבעלי שליטה בחברת הנדל"ן אלוני חץ. למרות הכיסים העמוקים, ווליו בייס בינתיים לא ממש מצליח להתרומם — לא בפעילות החיתום, לא בפעילות מיזוגים ורכישות, וגם לא בתחומים האחרים שבהם הוא פועל. לפיכך, נראה כי ווליו בייס מחפש דרכים לצמוח ולהגדיל את הרווחיות.

ואולם אם לצד העסקה עם לידר לא יבוצעו פעילויות נוספות, קשה להבין כיצד רכישת פעילות החיתום של לידר (שצפויה לאבד את עובדיה ואת לקוחותיה שרובם המכריע ימשיכו להעזר בשירותיו של ורדי), וכיצד פעילות הברוקרז' הסובל מירידה עקבית ברווחיות בעקבות התחרות מצד הבנקים — יהפכו עבור ווליו בייס את העסקה הזאת לרווחית.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker