הקיבוץ בנגב שעוזר למכוניות פורד וניסן לרדת במשקל

יצרניות המכוניות מנסות להשיל קילוגרמים, ורבל של קיבוץ רביבים, המייצרת מכלולי פלסטיק קלים לתעשיית הרכב, נהנית מרוח גבית ■ החברה צומחת, ומנייתה זינקה בתוך שנה ב-70% ■ המנכ"ל: "אין לנו כמעט תחרות"

שלי אפלברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מפעל רכב בטורקיהצילום: בלומברג
שלי אפלברג

"אנחנו גרגר אבק בשוק העולמי של תעשיית הרכב", אומר ניר אלימלך, מנכ"ל חברת רבל בתחילת הראיון עמו. "התמזל מזלנו, ומכיוון שאנחנו שחקן נישה, אין לנו כמעט תחרות. זה מה שמאפשר לנו לגדול מהר יותר בתוך תעשיית הרכב העולמית שהצמיחה שלה עומדת על 4% בשנה".

קבוצת רבל מתמחה בייצור מערכות אוורור למכלי דלק, חלקי מבנה לתעשיית הרכב וייצור רכיבי ומכלולי פלסטיק לתעשיית הרכב. הצמיחה שלה נובעת במידה רבה מהשינויים שעוברים על תעשיית הרכב, והמעבר לרכיבי פלסטיק קלים שנועדו להפחית ממשקל הרכב ואת צריכת האנרגיה שלו.

בשנה האחרונה זוכים רבל ובעלי מניותיה לעדנה. הכנסות החברה צמחו ב-2015 ב-11% ל–163 מיליון יורו. הרווח התפעולי התזרימי צמח ב-24% ל-24.2 מיליון יורו, והרווח הנקי קפץ ב-72% ל-11.9 מיליון יורו. גם צבר המכירות של החברה צמח ומגיע לכ-1.2 מיליארד יורו. ההתפתחויות החיוביות באות לידי ביטוי במניית רבל שזינקה בתוך שנה בכ-70%, והקפיצו את שווי החברה ל-578 מיליון שקל.

רבל נמצאת בשליטת קיבוץ רביבים (51%) וחברת וינסלו (7.9%). יו"ר רבל, שמואל וולודינגר, שהגיע מקרן פימי, מחזיק ב-25% ממניות ווינסלו, לצד אחזקה ישירה ב-0.7% מרבל.

לתפקיד המנכ"ל הגיע אלימלך כשרבל החלה את דרכה בייצור שסתומים. החברה-האם (כיום החברה-הבת) רביב התקשתה להחליט באיזה מוצר להתמקד. "נקראתי על ידי הקיבוץ ב-1999 כדי לתת חוות דעת על השסתומים", אומר אלימלך. "התלהבתי מהחברה והצטרפתי אליה כיועץ. ב-2000 הצטרף אלינו שמואל וולודינגר, שכיום מכהן בתפקיד יו"ר. החלטנו עם אנשי הקיבוץ להזיז את רבל לייצור שסתומים לשוק הרכב, ואז קיבלתי את ההצעה להישאר מנכ"ל. קיבוץ זו קהילה שמרנית, אבל ברביבים התברר לי שמוכנים להעז ולעשות שינויים. הם העדיפו לתכנן מוצר בעצמם, ולא להישאר קבלן משנה. ההעזה הזאת היא שגרמה לחברה להתרומם".

לדברי אלימלך, כ-35 מעובדי רבל הם חברי קיבוץ רביבים. מחציתם עובדים במפעל ובמשרדים בבאר שבע, והשאר - במפעל שבקיבוץ.

אלימלך מסביר כי הצמיחה של רבל מבוססת במידה רבה על תקנות מחמירות כלפי יצרניות הרכב שנדרשות לצמצם את צריכת האנרגיה של מכוניות ולהפחית את פליטות הגזים והזיהום. "הרגולציה העולמית מנסה לקבוע כמה אדים מותר לרכב לפלוט, כמה גרגירי גומי ישאיר הרכב על הכביש, וכמה דלק מותר לו לנצל. חלקי הפלסטיק שאותם מייצרת ארקל (החברה־בת) אמורים להחליף חלקי אלומיניום ופח במכונית ועוזרים ליצרני הרכב להפחית ממשקלו. מערכות האוורור למכלי הדלק שמייצרת רבל, מפחיתות את זיהום האוויר."

כיצד מערכות אוורור הדלק מקטינות זיהום?

אלימלך: "זאת מעין מערכת סגורה. הדלק שמתחמם לכדי רתיחה, גורם לאדי הדלק להשתחרר. השסתומים של מערכת האוורור מחוברים לצינורות המשחררים את אדי הדלק למכל ייעודי שסופח אותם באמצעות פחם. כשמניעים מכונית, המנוע שלה מייצר אפקט יניקה ששורף את האדים".

מימין: יו"ר רבל, שמואל וולודינגר; מפעל רבל בבאר שבע; ומנכ"ל רבל, ניר אלימלךצילום: אליהו הרשקוביץ

מה אופן העבודה שלכם מול יצרני הרכב הגדולים?

"אין לנו צורך במערכת שיווק גדולה. אנחנו עובדים מול ארבעה־שישה יצרני מכלים שמחזיקים 70%–80% מהשוק. הם פועלים מול יצרני המכוניות. כך אנחנו מגדילים את חלקנו בשוק העולמי. מעניין אותנו במיוחד לעבוד מול יצרניות מכוניות היוקרה כמו ב.מ.וו, פולקסוואגן או מרצדס. הם הכי פתוחים לחדשנות ותמיד רוכשים מוצרים עם טכנולוגיה מובילה כדי לשמר את מעמדם בשוק. כשיצרן חלקי רכב זוכה במכרז של ב.מ.וו, הוא מספק להם הכל, ולכן הוא צריך אישור גם למוצרים שלנו. כך אנחנו מקבלים חותמת איכות למוצרים שלנו מיצרנים מובילים".

האם פרשת פולקסוואגן, שזייפה נתוני זיהום במכוניותיה בארה"ב, משפיעה עליכם בדרך כלשהי?

אלימלך: "אנחנו לא רואים ירידה במכירות של פולקסוואגן. המכירות שלנו לחברה לא הושפעו לרעה".

הנפקה זו ברכה, 
וגם כאב ראש

רבל הונפקה בבורסה של תל אביב במאי 2007, תקופת שיא בשוק. בעת ההנפקה שווי החברה הגיע לכ–250 מיליון שקל. באותה שנה היו לחברה מכירות בסכום של 120 מיליון שקל, רווח תפעולי של 15 מיליון שקל ורווח נקי של פחות מ–11 מיליון שקל. מאז ההנפקה, מיזגה רבל לתוכה את יצרנית מוצרי הפלסטיק ארקל ואת החברה־האם רביב, וכיום יש לחברה 12 מפעלי ייצור בעולם. מפעלי ארקל פרושים בישראל, בגרמניה, בספרד, באלבמה (ארה"ב), בקנדה ובסין. מטה ארקל, שבו מתנהל הפיתוח העסקי והשיווק, ממוקם בקדמת גליל. לרבל יש מפעלים בבאר שבע (שם גם נמצא המטה) בקיבוץ רביבים, בשנחאי, ברוסיה, בלוקסמבורג ובדטרויט.

מחזור המכירות והרווח של הקבוצה צמחו פי־חמישה מאז ההנפקה. השווי של החברה אמנם צמח, אבל מחזור המסחר במניה נמוך - כ-350 אלף שקל ביום. "מחיר המניה בבורסה או היקף הסחירות בה אינם מעסיקים אותי", אומר אלימלך. "אין לי צורך לשווק את החברה למשקיעים. כשהיינו צריכים לגייס כסף בשביל לרכוש חברות, פנינו לבורסה. חברי קיבוץ רביבים עדיין רוצים להחזיק ברוב המניות, ואין להם כוונה למכור. להיות חברה ציבורית זה כאב ראש. הדרישות מגוחכות, והרגולציה נוראית. אבל אנחנו מסתדרים מצוין ועושים כל מה שצריך. זה המחיר שצריך לשלם כדי להיות חברה ציבורית, וליהנות מהמשאבים הכספים הנלווים".

את עיקר הקשר מול המשקיעים מהציבור מנהל וולודינגר. לדבריו, מחזורי המסחר הנמוכים במניה אינם קשורים לחברה. "ניתן לשאול זאת על עוד 20 חברות ש'תקועות' במדד היתר וסובלות ממחזורים דלילים", הוא אומר. "אני מאמין שבתוך שנה או שנתיים רבל תגיע לת"א 100, ואז גם מחזורי המסחר בה יגדלו".

ב-2009 רכשה קרן פימי 18.8% ממניות רבל מידי קרן שמרוק של משפחת דיסני. בעבור המניות שילמה הקרן כ-13 מיליון שקל, ששיקפו לחברה שווי של כ–69 מיליון שקל. במשך השנים השקיעה פימי בחברה 55 מיליון שקל ומימשה בהדרגה את מניותיה. לאחר כשש שנים החליטה פימי למכור את מלוא אחזקתה, והרווח בעקבות המכירה נאמד ב-60 מיליון שקל.

למרות השיפור בפעילות רבל, אנליסט חברת שירותי המחקר הכלכלי, אנטרופי, אמיר ג'יריס, מצביע על כמה חולשות בתוצאותיה. בין השאר, ציין חולשה בהזמנות חדשות בתחום השסתומים וחולשה ברווחיות בתחום האוטומוטיב. גם חולשת היורו, מטבע המכירה העיקרי של החברה, משפיעה עליה לרעה. האנליסט הוריד את מחיר היעד של המניה מ-8.8 שקלים ל-7.1 שקלים. מחיר המניה בשוק נע כיום סביב 7.7 שקלים.

מפעל רבל בבאר שבעצילום: אליהו הרשקוביץ

מה דעתך על חוות הדעת הפושרת של אנטרופי?

וולודינגר: "לא עם הכל אני מסכים שם. היורו הנמוך אכן ייקר את ההוצאות שלנו שנעשות בשקלים. לגבי קצב הצמיחה וההתפתחות איני מסכים. יש שינויים בעולם הרכב שמשפיעים עלינו לטובה. לדעתי, באנטרופי לא התייחסו לסביבה הרגולטורית התומכת בנו - ושם הם טעו".

אילו שינויים שנעשים בעולם מסייעים לכם?

אלימלך: "ממשלת סין, למשל, הכריזה על אכיפת תקנות. בסין מייצרים כיום כ-30 מיליון מכוניות בשנה, והיצרנים יידרשו לעמוד ברגולציה מחמירה. אנחנו מהווים כיום כ-30% מהשוק למערכות הרכב בסין, ואם ניוותר עם אותם אחוזים - אשמח".

באנטרופי ציינו שצבר המכירות שלכם נשאר על כ-1.2 מיליארד יורו. האם תצליחו להגדילו?

אלימלך: "ברור שנצליח. לקבוצת ארקל יש מחזור מכירות של 80 מיליון יורו, והיא מחזיקה פחות מ-1% מהשוק העולמי. יש לה לאן לצמוח - מבחינתה, השוק הוא אינסופי. במערכות הרכב יש לנו נתח של כ-25% מהשוק העולמי; שם הצמיחה תהיה יותר מבוקרת, כדי שנוכל לעמוד בהתחייבויות.

"יש לנו מספיק משאבים כדי לספק את הגידול במכירות. יש לנו מפעל בסין, והחוזים הקיימים מאפשרים לנו לדעת כמה נמכור שם בעתיד. אנחנו מסתכלים קדימה ומפתחים טכנולוגיות חדשות שיעזרו לנו לצמוח עוד יותר בעתיד".

מה הם מנועי הצמיחה העתידיים של רבל?

אלימלך: "יצרני הרכב נדרשים להוריד את משקל המכוניות הפרטיות מממוצע של כ-1,400 ק"ג ל-1,100 ק"ג בתוך עשר שנים. לכן יש ביקוש עצום למוצרים שמסייעים בכך, כמו מגשי פלסטיק שמחזיקים את המצבר, מסגרות שנושאות מנגנונים ומערכות רכב. בעתיד נוכל אולי לצמוח גם לתחומים כמו אופנועים, סירות ומכסחות דשא. יש לנו פיתוחים חדשים, כמו שסתום חשמלי היברידי למכלים ומתז למסכי לייזר בקדמת המכונית. גם מוצרים אלה הם חלק ממנועי הצמיחה שלנו בעתיד".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker