אורי תומר
אורי תומר

האם מניות הנדל"ן המניב שנסחרות בבורסה בתל אביב עדיין מציעות למשקיעים בהן פוטנציאל לתשואות טובות בסיכון נמוך יחסית? בבית ההשקעות לידר שוקי הון חושבים שכן.

האנליסטית ברורית פיין פירסמה היום סקירה, שלפיה גם לאחר העליות הנאות שרשמו מניות הנדל"ן המניב מתחילת השנה -  בשיעורים שבין 4% ל-20% - הן עדיין נהנות מיחסי תמחור טובים שהופכים אותן לאטרקטיביות.

העליות האחרונות במניות זכו לרוח גבית מהדו"חות השנתיים של החברות ל-2015, שהתקבלו בהתלהבות בשוק ההון, והן המשך לגאות מתמשכת במניות האלה. בחמש השנים האחרונות עלו המניות בענף בשיעורים שבין 70% (אמות ועזריאלי) ל-130%-140% (מליסרון וגב ים). פיין מעריכה כי גם דו"חות הרבעון הראשון של 2016 יהיו טובים.

פיין מסבירה כי העליות במחירי המניות הובילו לעלייה קלה במכפיל ההון הממוצע של הענף - מ-1.16 ל-1.18, ומציינת כי מכפילי ההון של מליסרון וגב ים הם גבוהים יחסית (1.5) - בעוד מכפיל ההון של אשטרום נכסים הוא הנמוך ביותר בענף (0.9). "בפועל, מניות הנדל"ן המניב נסחרות מעל ההון העצמי החשבונאי, ולהערכתי בצדק רב", היא כותבת.

ברורית פייןצילום: לידר שוקי הון

פיין מוסיפה כי שיעור המינוף הממוצע של החברות בענף הוא 55%, ומסבירה כי שיעור זה הוא שמרני יחסית לענף הנדל"ן. היא מציינת כי חלק מהחברות בענף ניצלו את הגאות במניות וביצעו הנפקות הון ששיפרו את יחסי המינוף שלהן, וכי חלקן ניצלו את הריביות הנמוכות ואת התשואות הנמוכות בשוק האג"ח כדי להנפיק בזול יחסית בשוק זה.

בניגוד לתקופה שקדמה למשבר של 2008, מסבירה פיין, הגיוסים בשוק האג"ח בשלוש השנים האחרונות לא נועדו ברובם להגדלת המינוף ולפיתוח פרויקטים יזמיים, אלא להחלפה של חוב יקר בחוב זול, כלומר להורדה של שיעור הריביות המשולמות על החוב. כך החברות שמרו על רמת המינוף הקיימת, אבל הוזילו את עלויות המימון שלהן - מה ששיפר את מצבן הפיננסי.

לבסוף, פיין מסבירה כי הממוצע הענפי של תשואת FFO - היחס בין שווי השוק של החברה לתזרים התפעולי שמצליחות החברות להניב מהנכסים שלהן -  הוא 9.1%. לדבריה, תשואה זו היא נאה, "בטח בהשוואה לתשואות האג"ח של החברות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker