אביליטי צונחת 19% בעקבות טעויות בדו"חות הכספיים - שוק ההון - TheMarker
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

מחלות הילדות של אביליטי: פירסמה נתוני עבר שגויים, והחלה בצניחה חופשית

אביליטי, העוסקת בטכנולוגיות מודיעיניות, נכנסה לפני ארבעה חודשים למדד תל אביב 100 בעקבות מיזוג ■ אתמול דיווחה החברה על שגיאות מהותיות בדו"חותיה הכספיים, ועל אי־עמידה בתחזיות ■ התוצאה: מניית החברה צנחה ב–24%, וממשיכה בירידה

2תגובות

קברניטי הבורסה של תל אביב ומשקיעים הפעילים בה, נוהגים להעיר על כך שהשוק המקומי אינו קורץ מספיק לחברות חדשות. ואולם חברות חדשות הן לא רק הבטחה להתפתחות - לעתים טמונים בהן סיכונים הנוגעים למעברן ממעמד של חברה פרטית למעמד של חברה ציבורית.

דוגמה לכך קיבלו אתמול המשקיעים בתל אביב עם נפילתה של מניית אביליטי, דיירת חדשה בבורסה, שמנייתה התחילה להיסחר בישראל רק בינואר 2016. מניית אביליטי נמנית עם מדד תל אביב 100.

מחשבים אבטחה אילוסטרציה

אביליטי עוסקת בתחום הטכנולוגיות המודיעיניות ומבצעת פרויקטים עבור ארגוני מודיעין ומשטרה ברחבי העולם. את החברה הקימו אנטולי חורגין ואלכסנדר אורובסקי המחזיקים ב-31% ממניותיה, כל אחד. מניית החברה התחילה להיסחר בתל אביב בינואר בעקבות מיזוג עם חברה נטולת פעילות בחו"ל.

אתמול פירסמה אביליטי את הדו"ח השנתי ל-2015 והראשון כחברה ציבורית. הסיפור המרכזי בדו"חות החברה אינו נמצא במספרים, אלא בהודעתה על הצגת דו"חות 2014 ו-2015 מחדש כדי לשקף תיקוני טעויות. אביליטי היתה אמורה לפרסם את הדו"חות לפני כחודשיים, אבל דחתה את הפרסום עד כה בשל הצורך לתקן לאחור את דיווחיה.

בעקבות ההודעה, צנחה אתמול מניית אביליטי בתל אביב ב-24% במחזור גבוה יחסית של 3.7 מיליון שקל. לנפילה תרמה גם הודעת החברה שלפיה, אינה חוזרת על התחזיות לגבי 2016; זהו צעד המעיד על בעיה נוספת של בקרה וניהול בחברה. בעקבות צניחת המניה, אביליטי נסחרת בשווי של כ-530 מיליון שקל - כמחצית משווייה שהיה לפני ארבעה חודשים. החברה ממשיכה בנפילה, ויורדת היום ב-10% נוספים במסחר בת"א.

באביליטי הסבירו כי דו"חות העבר הציגו הוצאות הנמוכות ב-2 מיליון דולר מהסכום שהיה אמור להירשם. החברה הודיעה כי שכרה את שירותיו של משרד רואי חשבון חיצוני, שיפקח על החקירה הפנימית שנערכת. משרד רואי החשבון שחתום על הדו"חות שפירסמה אביליטי בתשקיף לפני כחצי שנה הוא זיו האפט BDO.

אביליטי, שהתנהלה במשך שנים כחברה פרטית, מינתה סמנכ"ל כספים חדש, אבי לוין, בנובמבר 2015, זמן קצר לפני שהחלה בסדרת מצגות למשקיעים פוטנציאליים לקראת הפיכתה לחברה ציבורית. קודם לכן לא כיהן בה מנהל כספים באופן מסודר.

נכנסה לבורסה בדלת האחורית

למעשה, אביליטי נכנסה לבורסה בדלת האחורית, ולא באמצעות הנפקת מניות ראשונית לציבור. החברה נכנסה תחילה לבורסת נאסד"ק באמצעות מיזוג עם חברת "צ'ק פתוח" בשם קיימברידג'. בקופת קיימברידג' נטולת הפעילות היו 81 מיליון דולר שיועדו לרכישת חברות בתוך זמן קצוב. המשקיעים בחברות "צ'ק פתוח" מפקידים כסף בידיהם של מנהלים שמחפשים עסקה לרכישת חברה קיימת והפיכתה לציבורית. המבנה הציבורי של חברות כאלה מאפשר למשקיעים לסחור במניותיהן בהמתנה לעסקה האמורה.

אביליטי, שהוקמה בישראל ומנוהלת על ידי ישראלים, מוזגה אפוא לתוך קיימברידג', תוך שהיא מקבלת לידיה חלק מההון שגויס לחברת הצ'ק הפתוח. המיזוג כלל את הצגתה של אביליטי ופעילותה בפני המשקיעים ופרסום תשקיף ודו"חות כספיים מבוקרים מצד החברה. לקראת השלמתה של העסקה, נכנסו לקיימברידג' גופים מוסדיים אמריקאיים שהתעניינו בעסקיה של אביליטי.

התשקיף שפירסמה אביליטי לפני כחצי שנה היה מסמך שלא קל לפצחו. המסמך כלל התייחסות הן לקיימברידג' והן לאביליטי. זמן קצר לאחר שהושלם המיזוג בין השתיים, והחברה החלה להיסחר בנאסד"ק, היא נרשמה למסחר גם בתל אביב, ומנייתה צורפה במהירות למדד ת"א 100 בשל היותה בעלת "זיקה ישראלית". המעבר מחברה לפרטית לחברה ציבורית מצריך לעתים שינויים בהתנהלות החשבונאית, ובתשקיף שפירסמה החברה צוין כי אחד הסיכונים שלה הוא חולשה אפשרית בתחום הבקרה הפנימית.

התוצאות הכספיות של אביליטי, במיליוני דולרים
הכנסות ב-2014: 21
הכנסות ב-2015: 52

את המיזוג של אביליטי, רישומה למסחר והצגתה בפני המשקיעים ליווה חגי ידיד ממגדל בנקאות להשקעות, הנמצאת תחת ניהולו של רועי אייזנמן. אנשי מגדל סיפקו לחברה ייעוץ לקראת הפיכתה לחברה ציבורית.

התוצאות העסקיות של אביליטי - בהנחה שכעת הנתונים מדויקים - אינן רעות. החברה דיווחה על הכנסות שנתיות של 52 מיליון דולר ל-2015 - גידול של 140% לעומת הכנסות של 21 מיליון דולר ב-2014. החברה השלימה במשך השנה ארבעה פרויקטים עם סוכנויות אכיפת חוק ממשלתיות - שני פרויקטים למערכות יירוט קבוע ושני פרויקטים למערכות יירוט נייד, ופרויקט נוסף באסיה של מערכות סייבר לסוכנות מודיעין; בסך הכל תרמו חמשת הפרויקטים לחברה הכנסות של 39 מיליון דולר.

הרווחיות הגולמית של אביליטי עלתה ב-2015 ל-43% מכלל ההכנסות בהשוואה ל-35% ב-2014; השיפור נבע מגידול במכירות של מוצרים בעלי שולי רווח גבוהים יותר ומפרויקטים מורכבים שהושלמו ב–2015. הרווח התפעולי ל–2015 הסתכם ב-17.9 מיליון דולר, לעומת 3.9 מיליון דולר ב–2014. הרווח הנקי ל-2015 הגיע ל–14.8 מיליון דולר או 60 סנט למניה בדילול מלא, בהשוואה ל-3.1 מיליון דולר או 13 סנט למניה ב-2014. תחזית החברה היתה להכנסות של 58 מיליון דולר ורווח נקי של 20 מיליון דולר.

אביליטי מייצרת טכנולוגיות מודיעיניות עבור גופי ממשלה, צבא ומשטרה ופעילה בתחומי הגנת המידע (סייבר). מערכות החברה מאפשרת האזנה לשיחות מוצפנות, קליטת הודעות יוצאות ונכנסות, זיהוי מכשירים לפי הדגם והמדינה שבה הונפק המכשיר, וזיהוי מספרי טלפון. החברה שוקלת גם כניסה לשווקים אזרחיים. החברה פועלת באמצעות פרויקטים וקיימות תנודות חדות בתוצאותיה בין רבעונים. ואכן, תוצאות הרבעון הרביעי של החברה היו חלשות והכנסות החברה הסתכמו ב–2 מיליון דולר בלבד.

החברה מסרה כי השיקה אשתקד פתרון יירוט חדש (ULIN), המאפשר לסוכנויות ממשל ליירט תשדורות תקשורת כמעט מכל מקום בעולם. "אנו מצפים כי הפתרון ישנה את פני שוק היירוט, והתגובות הראשוניות באשר אליה עלו על הציפיות שלנו", אמר המנכ"ל חורגין. "בהתבסס על העניין הראשוני מצד לקוחות, אנו מצפים כי ULIN יהיה מנוע צמיחה מהותי עבורנו ב-2016".

בהתייחסו להימנעות החברה מפרסום תחזית הכנסות לשנה הקרובה, אמר סמנכ"ל הכספים לוין: "המעבר המואץ לפתרון היירוט החדש מפחית משמעותית את יכולותינו לצפות את ההכנסות. עד שתהיה לנו בהירות באשר למחזור המכירות, הבנה טובה יותר של התזמון, לא נוכל לספק תחזית ל–2016. אנו לא מאשררים כעת את התחזית שניתנה קודם לכן ל–2016, בקשר לעסקת המיזוג. בטווח הרחוק אנו בטוחים כי שינוי זה יאיץ את צמיחת החברה באופן משמעותי". התחזית האופטימית של החברה ל–2016 היתה להכנסות של 108 מיליון דולר ורווח של 38 מיליון דולר.

לעמוד החברה באתר ה-Finance החדשתגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#