סיכום אפריל

כמיליארד שקל נפדו מקרנות הנאמנות בחודש אחד - ומי שיאנית הגיוסים?

רוב הכספים שנפדו — מהקרנות הכספיות ■ קרנות אג"ח קונצרניות גייסו באפריל כחצי מיליארד שקל ■ מתחילת השנה הקרנות הקונצרניות נתנו את התשואה הגבוהה ביותר למשקיעים

אסא ששון
אסא ששון

לאחר רבעון קשה בשוק ההון, באפריל חזר הצבע הירוק למסכים, ובסיכום חודשי כל האפיקים הניבו תשואות חיוביות. העליות הובילו להפחתת קצב הפדיונות בקרנות הנאמנות, שהיה 955 מיליון שקל בלבד; כאשר ברבעון הראשון של השנה פדתה התעשייה במצטבר כ–13 מיליארד שקל. סך הנכסים בתעשייה בסוף אפריל הסתכם ב–217 מיליארד שקל, בדומה לחודש הקודם — נמוך משמעותית מרמתו בתחילת השנה, 229 מיליארד שקל.

למדור קרנות נאמנות באתר ה-Finance החדש

עיקר הפדיונות באפריל היו בקרנות הכספיות, שפדו 750 מיליון שקל, ומעט מאחוריהן היו קרנות אג"ח שקליות עם פדיונות של 690 מיליון שקל (הרוב בקרן אחת — אקסלנס שקל עד שנתיים ללא מניות).

נתונים על הגיוסים והפדיונות של קרנות הנאמנות באפריל במיליוני שקלים

>> להגדלת התרשים לחצו כאן

קרנות אג"ח כללי, שהיו האפיק הפודה ביותר מתחילת השנה, שינו באפריל כיוון, וסיימו את אפריל בגיוס של 125 מיליון שקל. בלימת הפדיונות בקרנות אג"ח כללי, והחזרה למגמת גיוסים, הן תולדה של התגברות המגמה החיובית בשוקי המניות והאג"ח הקונצרניות החל מסוף פברואר. אלה הובילו להתגברות הביטחון של המשקיעים, ומעבר שלהם להשקעה בנכסים מסוכנים יותר. הקרנות המסורתיות פדו 230 מיליון שקל בלבד, לעומת פדיון מצטבר של 8.1 מיליארד שקל ברבעון הראשון של השנה.

האפיק המנצח בתשואה

את הגיוס הגדול ביותר באפריל רשם האפיק הקונצרני עם גיוס של 490 מיליון שקל, כשרובו בקרנות מסורתיות מנוהלות, ומעט מהגיוסים בקרנות מחקות. בכך הפך לאפיק המגייס ביותר ב–2016 עם גיוס של 400 מיליון שקל (ברבעון הראשון של השנה רשם פדיון נמוך). מתחילת השנה מדובר גם באפיק המניב ביותר למשקיעים בו, עם תשואה ממוצעת בכל קרנות האג"ח הקונצרניות של יותר מ–1.2%. עיקר הכספים מופנים לקרנות מנוהלות אשר מסתמכות על מחקר פנימי ומסחר אקטיבי, ולא לקרנות המחקות את מדדי תל בונד המסתמכים על דירוג פומבי בלבד — וסובלים כיום מדירוגים נמוכים במערכות הבנקאיות.

מנכ"ל אילים קרנות נאמנות, קובי שגב
מנכ"ל אילים קרנות נאמנות, קובי שגב

הקרנות המניותיות בישראל, והקרנות הגמישות, גייסו באפריל 215 מיליון שקל (140 ו–75 מיליון שקל בהתאמה) בדומה למארס, בעיקר בזכות המשך מומנטום חיובי במדדי המניות הבינוניות והקטנות בישראל: מדד ת"א 75 הניב תשואה של 3.7% באפריל, ומדד יתר מאגר עלה בשיעור של 1.8% בעוד שמדד ת"א 25 ומדד ת"א 100 רשמו תשואות שליליות.

גם בקרנות מניות בארץ בולטת התחזקותן של הקרנות המנוהלות על פני הקרנות המחקות מדדי מניות: בעוד שבינואר קרנות מחקות מדדי מניות בארץ גייסו 20 מיליון שקל כאשר המנוהלות פדו כ–150 מיליון שקל, הרי שבאפריל הקרנות המחקות רשמו גיוס אפסי בעוד הקרנות המנוהלות גייסו את כל ה–140 מיליון שקל. הסיבה לכך היא דירוגים גבוהים במערכות הדירוג שלהן זוכות כיום הקרנות המנוהלות לעומת הקרנות המחקות.

קרנות אג"ח כללי — המשלבות השקעה בכמה אפיקים: אג"ח ממשלתיות, קונצרניות ומניות — המשיכו במגמת ההתאוששות באפריל, הודות לסנטימנט החיובי בשווקים והביקוש לנכסים בעלי פוטנציאל תשואה גבוה יותר. עיקר הכספים זרמו לקרנות אג"ח כללי ללא חשיפה מנייתית (גיוס חיובי גבוה של 245 מיליון שקל באפריל) ולקרנות של עד 20% חשיפה מנייתית (85 מיליון שקל באפריל). קרנות 10/90, לעומת זאת, פדו באפריל 200 מיליון שקל. בשילוב פדיונות של 100 מיליון שקל בקרנות אג"ח כללי מחקות, סיכמה הקטגוריה את אפריל בגיוס של 125 מיליון שקל. מתחילת השנה הקטגוריה היא עדיין השלילית ביותר — עם פדיון של 4.7 מיליארד שקל.

הקרן המגייסת ביותר מתחילת השנה "אקסלנס שקל עד שנתיים ללא מניות" (גיוס של 1.1 מיליארד שקל) היא ככל הנראה הפודה הגדולה ביותר בתעשייה באפריל. עיקר הגיוסים לקרן ברבעון הראשון של השנה נבעו כזכור מדמי ניהול "אטרקטיביים" מסובסדים של 0.10% (בעוד אקסלנס שילמה לבנק 0.20% עמלת הפצה). ואולם המשקיעים השכילו להבין לאחר הרכישה כי למרות דמי הניהול הזולים, בניכוי דמי ניהול לאקסלנס ודמי משמרת לבנק של 0.3%–0.5% בשנה, פוטנציאל התשואה הפנימית הוא שלילי. בחודש האחרון הניבה הקרן, שאמורה להיות תחליף לקרן כספית סולידית, תשואה שלילית של 0.2%. העלאת דמי הניהול בקרן ל–0.24% בחודש הבא לא הותירה למשקיעים ברירה, אלא לפדות את אחזקותיהם.

הקרנות הכספיות סבלו גם הן מהביקוש לנכסי סיכון ונטישת הנכסים בעלי התשואה האפסית, ופדו באפריל 750 מיליון שקל. מתחילת השנה פדתה הקטגוריה 3.2 מיליארד שקל, מעט פחות מהפדיונות בקטגוריה אג"ח מדינה (3.7 מיליארד שקל). מיטב הוא בעל היקף הנכסים הגבוה ביותר של קרנות כספיות בתעשייה — מעל 6 מיליארד שקל.

המגייס הגדול 
של החודש

סמי בבקוב
סמי בבקובצילום: טלי מאייר

המגייס הגדול של אפריל הוא חברת אילים שבשליטת איש העסקים אמיר אייל. החברה גייסה מתחילת השנה כמיליארד שקל, כאשר עיקר הגיוס היה בקרן האג"ח הקונצרנית שלה. הגיוס היה בזכות תשואות טובות בשנה האחרונה, מה שהקנה לה ציונים טובים במערכות הדירוג בבנקים. הבעיה עם דירוגים אלה היא שהם מציינים את ביצועי העבר - ולא מספקים אינדיקציה לגבי העתיד, כמו רמת הסיכון באפיק או רמת האטרקטיביות הנוכחית שלו מבחינת סיכון / סיכוי. הקרן של איילים חצתה החודש את רף מיליארד השקלים.

מלבד אילים, החברה הנוספת היחידה שגייסה השנה יותר מאשר פדתה — היא מור קרנות. מלבד שתי אלה כל שאר החברות סובלות מתחילת השנה מפדיונות. הפודה הגדולה ביותר היא הראל פיננסים, שבניהול סמי בבקוב, עם פדיון של 2.8 מיליארד שקל כאשר רובו (1.9 מיליארד שקל) בקרנות המסורתיות. אחריה ניצב אלטשולר שחם ובמקום השלישי מגדל קרנות.

באפריל כל האפיקים הניבו תשואות חיוביות, ובסיכום חודשי, תעשיית קרנות הנאמנות כולה הניבה למשקיעים בה תשואה ממוצעת חיובית של 0.7%. מתחילת השנה התשואה הממוצעת של כל הקרנות היא חיובית גם כן — בגובה של 0.2%.

אפיק מניות בחו"ל רושם חודש שני ברציפות של הובלה בתשואה עם תשואה ממוצעת של 2.2% (במארס הניב בממוצע 4.6%), אך למרות חודשיים אלה עדיין מדובר באפיק השלילי ביותר בתעשייה, לאחר שבינואר איבד 8% בממוצע. המשקיעים בקרנות אלה, שלא נבהלו מההפסדים הגבוהים בתחילת השנה, ונמנעו מביצוע שינויים בתמהיל ההשקעות — מופסדים מתחילת השנה 2.2% בלבד.

אפיק מניות בישראל המשיך גם הוא להניב תשואה חיובית זה החודש השני ברציפות, ועלה באפריל ב–1.3% בממוצע. גם אפיק זה, בדומה למניות בחו"ל, עדיין נמצא בטריטוריה שלילית עם תשואה ממוצעת של מינוס 0.65% מתחילת השנה. קרנות הנאמנות המשקיעות במדד ת"א 75 ויתר מציגות תשואות חיוביות של כ–2%.

קרנות אג"ח קונצרניות — המגייסות הגדולות באפריל ומתחילת השנה — הניבו באפריל תשואה של 0.4%, הממקמת אותן גם כבעלות התשואה הגבוהה ביותר בחודשים ינואר־אפריל: 1.2%.

קרנות אג"ח כללי ואג"ח מדינה, שפדו מיליארדי שקלים מתחילת השנה, דווקא ממשיכות להפגין יציבות והניבו באפריל תשואה ממוצעת של 0.5%. מתחילת השנה, האפיקים האלה ממוקמים במקום השני והשלישי עם תשואה חיובית של 1% ו–0.9% בהתאמה. אותם מילארדי שקלים שנפדו מקרנות אלה מתחילת השנה, לא זכו ליהנות מאותן תשואות חיוביות.

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ