מהו פקטור K ואיך הוא קשור לאחריות דירקטורים

"התקשרתי לחבר, שהוא דירקטור בחברת ביטוח. נקרא לו א'. שאלתי אותו אם הוא יודע מה זה פקטור היוון K. א' השיב כי זה מצלצל לו מוכר"

אסא ששון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אסא ששון

"יתרת ההפרשות שתיזקף לדו"ח רווח והפסד על ידי שימוש בפקטורי היוון K בצורה הדרגתית עד הגעת המבוטחים לגיל פרישה, מסתכמת ב–31 בדצמבר 2015 ב–....". "מי מבין מה כתוב כאן?" שאל פרופ' דן וייס, מנהל מכון קסירר למחקר בחשבונאות, את הנוכחים בערב עיון. "זה לקוח מהדו"חות הכספיים של חברות הביטוח", ציין וייס. הקהל, שכלל אנשי כספים ודירקטורים בחברות הביטוח, הגיב בפרצי צחוק.

כמנהלי כספים ניתן להניח כי הם יודעים מהו פקטור היוון K, אך השאלה הקשה יותר היא אם הדירקטורים - שומרי סף שחותמים על הדו"חות - יודעים מה משמעות הפקטור. "התקשרתי לחבר, שהוא דירקטור בחברת ביטוח. נקרא לו א'. שאלתי אותו אם הוא יודע מה זה פקטור היוון K. א' השיב כי זה מצלצל לו מוכר, אבל הוא יחזור אלי", סיפר וייס. "אני עדיין מחכה לטלפון ממנו", הוסיף.

ואולם וייס לא הסתפק במדגם של משתתף בודד. הוא התקשר לעוד שני דירקטורים, ב' ו־ג'. גם הם ציינו כי זה נשמע להם מוכר, אבל לא יכלו לשים את האצבע במדויק על מהו פקטור K. וייס לא אמר נואש, והתקשר לדירקטור נוסף, ד'. "ד' דווקא הכיר את הנושא, ואפילו ידע באיזה עמוד מדובר. אבל הוא אמר לי בדיוק כשהגענו לזה ורציתי לשאול כמה שאלות: 'סמנכ"ל הכספים אמר שיש עוד הרבה נושאים חשובים לדון בהם, וצריך להתקדם'. אז התקדמנו".

אז מה זה פקטור K? האם הוא באמת חשוב לחברות הביטוח? פקטור K הוא שיעור ההכנסות מדמי הניהול העתידים שחברת הביטוח צפויה לקבל בגין ביטוחי החיים שהיא מנהלת. אחד הסיכונים המשמעותיים שרובצים לפתחה של חברת ביטוח הוא עלייה בתוחלת הסיכון של פוליסה שלא תומחרה בפרמיה. מצב כזה, שנמצא בליבת הפעילות של חברות הביטוח בישראל, הוא העלייה בתוחלת החיים, שלא נחזתה כשחושבו הפרמיות של פוליסות משלמות קצבה, לרבות ביטוחי מנהלים ששווקו בעבר. חברות הביטוח, בניגוד לקרנות הפנסיה, לוקחות על עצמן את הסיכון של עלייה בתוחלת החיים.

צילום: דרימסטיים

כדי לראות כי חברות הביטוח יוכלו לעמוד בהתחייבויות העתידיות שלהן לחוסכים, גם כשתוחלת החיים תעלה, על חברות הביטוח להביא בחשבון את העלייה בתוחלת החיים, ואת אחוזי התמותה שמחושבים לפי לוחות התמותה של משרד האוצר.

בהתאם להוראות הממונה על הביטוח, חברות הביטוח אינן מחויבות להכיר בדו"חותיהן במחויבות שנוצרה להן מהעלייה בתוחלת החיים כהתחייבות, מתוך תפישה שההכנסות מדמי הניהול ומהמרווח הפיננסי בעתיד יכסו חלק מהפער שנוצר. כתוצאה מכך, בהתאם להוראות אלה ניתן לפרוס את ההתחייבות באופן הדרגתי, על פי פקטור K, כל עוד ההכנסות העתידיות מהפרמיה צפויות להיות מספקות. כלומר, פקטור K הוא בעל משמעות כבדה לחברת הביטוח וליכולתה לעמוד בהתחייבויות העתידיות. על הסיכון הזה חותמים הדירקטורים בחברות הביטוח, מבלי שלחלק מהם יש מושג מה אומר הנתון, ומה הוא מייצג לחברת הביטוח ולסיכון העיסקי שלה.

אולי אחת הסיבות שהדירקטורים מתקשים לקרוא לעומק את הדו"חות של חברות הביטוח ולהבין מהו פקטור K הוא גודל הדו"ח. ממוצע העמודים בדו"ח של חברת ביטוח בישראל הוא 470, לעומת ממוצע של 260 עמודים בדו"חות של חברות הביטוח הזרות.

ואולם גם עומס עמודים לא אמור למנוע מהדירקטורים לא להכיר את הנקודות המהותיות בעסקים שהם יושבים במועצת המנהלים שלהם. הם אלו שאמורים להיות גורם הבקרה על עבודת המנכ"ל והמנהלים של החברה. בלי לדעת למה לשים לב בדו"חות הכספיים, הם חוטאים לעבודתם. פקטור K אינו יותר מדוגמה אחת לכך.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker