שערוריית אורבנקורפ

המבוכה של סטפק ומיטב: "לא מעורבים באיפקס הנפקות"

מיטב דש מחזיק בכ-19.9% ממניותיה של איפקס הנפקות, חברת החיתום שהובילה את ההנפקה של אורבנקורפ בתל אביב ■ הנפקות בעייתיות עשויות לפגוע במוניטין של מיטב דש, המנהל כ-120 מיליארד שקל

ערן אזרן
אלי ברקת וצבי סטפק
אלי ברקת וצבי סטפק

פרשת הקריסה של חברת הנדל"ן הקנדית אורבנקורפ ארבעה חודשים בלבד לאחר ההנפקה, מעמידה במבוכה מסוימת גם את בית ההשקעות מיטב דש. בית ההשקעות, שמנוהל על ידי אילן רביב  ונשלט בין היתר על ידי צבי סטפק (27.3%) וקבוצת ברמ של אלי ברקת (28.5%), מחזיק בכ-19.9% ממניותיה של איפקס הנפקות, חברת החיתום שהובילה את ההנפקה של אורבנקורפ בתל אביב. בהנפקה גייסה אורבנקורפ כ-180 מיליון שקל באמצעות הנפקת אג"ח, שקרסו במסחר לאחר ארבעה חודשים בלבד.

איפקס הנפקות הוקמה לאחר המיזוג בין בתי ההשקעות מיטב ודש ב-2014. רוב מניותיה של החברה מוחזקות בידי המנהלים: המנכ"ל אליאב בר דויד מחזיק בכ-36.8%, היו"ר אהרון סמרה בכ-24.5% ומנהלי ההשקעות הזוטרים אסף דגן (8.7%), אורן לוי (4.2%), דרור כהן (2.9%) ועוז לוי (3%) מחזיקים ביתר המניות. עם התפוצצות פרשת אורבנקורפ, הוגשה בקשה לייצוגית נגד איפקס, בטענה כי תשקיף ההנפקה כלל לכאורה פרט מטעה.

אליאב בר דויד
אהרון סמרה
אהרון סמרהצילום: עופר וקנין

האחזקה של מיטב דש בחברת חיתום אינה יוצאת דופן. הבנקים הגדולים במשק וכמה בתי השקעות מחזיקים בחברות חיתום – רובם כהחזקה פאסיבית: בנק הפועלים מחזיק כ-20% ממניות פועלים אי.בי.אי, שבשליטת בית ההשקעות אי.בי.אי; מזרחי-טפחות מחזיק בכ-20% מרוסאריו קפיטל; לבינלאומי החזקה דומה בלידר הנפקות; דיסקונט מחזיק בכ-55% מדיסקונט חיתום (שהתמזגה עם כלל חיתום); ואילו ללאומי חברת חיתום בבעלות מלאה – לאומי פרטנרס.

ואולם, הנפקות בעייתיות עשויות לפגוע במוניטין של מיטב דש, בית ההשקעות השני בישראל, המנהל נכסים בשווי של כ-120 מיליארד שקל, בין היתר באמצעות קופות גמל, קרנות פנסיה וקרנות נאמנות. במקביל לאחזקה באיפקס הנפקות, מיטב דש מחזיק גם בחברת חיתום שנייה, הנמצאת בשליטת ווליו בייס, חברת ההשקעות בניהולם של עידו נויברגר וויקטור שמריך (המנכ"לים לשעבר של דש).

בעבר היו כמה בתי השקעות שהחליטו לחסל פעילותם בתחום החיתום מחשש לניגוד עניינים ו"התנגשות" עם הפעילות המרכזית שלהם - ניהול כספים של אחרים. החשש המרכזי הוא שמא מנהלי השקעות ייעשו שימוש בכספי החוסכים על מנת לסייע לפעילות החיתום, או שמא המוניטין של בית ההשקעות ייפגע כתוצאה מ"תקלה" או ניהול לא אחראי של הנפקות. מי שבחרו לסגור את פעילות החיתום בעבר היו בתי ההשקעות פסגות, אנליסט והראל. החשש גם לא נעלם מעיני הרגולטור, שקבע הגבלות בחוק על השתתפות של גופים קשורים לחתם בעת גיוסי הון.

ממיטב דש נמסר בתגובה כי "רוב אחזקתה באיפקס הנפקות נמכרה לפני יותר משלוש שנים למנהלי החברה, כיום נותרה אחזקה פיננסית של פחות מ-20%. חשוב להדגיש כי איננו מעורבים בניהול החברה, אין לנו נציג בדירקטוריון ואנו מתעדכנים בנעשה בחברה מן העיתונות. האחריות על פעילות אייפקס חיתום היא של מקבלי ההחלטות בחברה, מנהליה ועובדיה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker