ביהמ"ש מינה את גיא גיסין למנהל מיוחד באורבנקורפ: "אין לחברה שדרת ניהול"

השופט אורנשטיין נדהם בדיון על אורבנקורפ: "מי נרדם שם? החתם, עו"ד, רואי חשבון, רשות ני"ע?" ■ כונס הנכסים הרשמי: "אני מרשה לעצמי להשוות את המקרה לפרשת ענבל אור"

ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עו"ד גיא גיסין
ערן אזרן

בית המשפט בישראל נחלץ היום (ב') לעזרת בעלי האג"ח המודאגים של אורבנקורפ - חברת הנדל"ן המסובכת שלוותה רק לפני כארבעה חודשים 180 מיליון שקל מהמשקיעים בבורסה בתל אביב. השופט איתן אורנשטיין מהמחלקה הכלכלית של בית המשפט המחוזי בתל אביב החליט למנות את עו"ד גיא גיסין לבעל תפקיד בחברה - המקנה לו בין היתר סמכות לתפוס את כל נכסי החברה, שעשויים לשמש בעתיד את מחזיקי האג"ח, ואף לגבש מתווה ראשוני להסדר חוב.

"לטעמי, נסיבות המקרה עונות על המבחנים הדרושים למתן סעד זמני. החברה הפרה לכאורה את התחייבויותיה כלפי מחזיקי האג"ח, באופן שמקנה להם הזכות להעמיד החוב לפירעון מידי", כתב אורנשטיין בהחלטתו. "הלכה למעשה, אין לחברה שדרת ניהול, שכן כל הדירקטורים פרט לבעל השליטה התפטרו, אין לה מבקר פנימי והיועצים המשפטיים הפסיקו את ההתקשרות עמה. במצב דברים זה נתונה החברה לרצונו הטוב של בעל השליטה".

עיקר חששו של אורנשטיין נוגע לעסקה מהותית שעשויה אורבנקורפ לבצע בימים הקרובים, שבמסגרתה Mattamy Homes - מחברות הדיור הגדולות בקנדה - עשויה לרכוש 50% מחמישה פרויקטים גדולים תמורת עשרות מיליוני דולרים. "לא מן הנמנע כי התמורה לא תגיע לכיסם של בעלי האג"ח (...) ובכך ייגרם נזק בלתי־הפיך. משכך, רק בעל תפקיד שיוכל להתחקות אחר העסקה יוכל למנוע במידת האפשר פגיעה בלתי־הפיכה במחזיקים", כתב אורנשטיין בהחלטה.

אורנשטיין הורה לגיסין לאתר, להתחקות ולתפוס את כל נכסי אורבנקורפ; להפעיל את כוח השליטה בחברות הבנות; לקבל ולאסוף את כל המידע על פעילות החברה, רכושה וזכויותיה; ליצור קשר עם בית המשפט הקנדי כנציג מוסמך; וכן להתחקות אחר הפעולות שבוצעו ערב הגיוס בתל אביב. גיסין צפוי לעדכן את המחזיקים בממצאים הראשוניים באסיפת בעלי האג"ח הקרובה, שתיערך ב–1 במאי.

עו"ד גד טיכו, שמייצג את אורבנקורפצילום: עופר וקנין

"יש פה אירוע בי־לטרלי, ונתייחס אליו במלוא כובד הראש", אמר גיסין בשיחה עם TheMarker לאחר המינוי. הוא הוסיף: "ניכנס לתפקיד, וננסה ליצור קשר עם הנאמן בקנדה ולבדוק את כל האירועים בחברה. אנחנו לוקחים לתשומת לבנו את הערות בית המשפט, ונבחן בצורה ברורה את המהלכים שנבצע. ראשית, ננסה להגן על כל נכסי החברה ונראה שאפשר להחזיר את החובות לבעלי האג"ח ולנושים. לאחר מכן ניכנס לנושא הבדיקות והחקירות".

הרישיון נשלל - המשקיעים לא יודעו

אורבנקורפ היא חברת ייזום נדל"ן הפועלת בעיקר באזור טורנטו, העיר הגדולה בקנדה. החברה, שנמצאת בבעלות אלן ססקין, גייסה הון בישראל רק לפני ארבעה חודשים. היא נכנסה לסחרור לאחר שהתברר שארגון הבתים הקנדי טריון (Tarion) החליט לשלול מהחברה את רישיון הקבלן שלה, בין היתר בשל קשיים תזרימיים. בעקבות ההחלטה, שהתגלתה למשקעים בתל אביב רק בדיעבד, האג"ח של אורבנקורפ צנחו, והתשואה עליהן הגיעה לרמת "זבל" של 52%.

קודם למתן ההחלטה, קיים אורנשטיין דיון דחוף, שכונס בימי הפגרה של חול המועד. ססקין לא הגיע לדיון, וייצג אותו עו"ד גד טיכו ממשרד עו"ד כספי ושות', שהחברה שכרה ערב קודם לכן. גם נציגי רשות ניירות ערך לא נכחו בדיון, למרות חשיבותו הרבה.

עו"ד יואל פרייליך ממשרד גיסין, המייצג את בעלי האג"חצילום: עופר וקנין

אורנשטיין העלה שאלות רבות בדיון - שנותרו ללא מענה: "מי נרדם שם בשמירה? החתם, עורכי הדין, רואי חשבון, רשות ניירות ערך? איך יכול להיות שתוך שלושה חודשים מההנפקה, התמונה מתהפכת לחלוטין?" תהה.

"אני מסתכל על הודעת החברה לבורסה ב–20 באפריל. אני מסתכל על ה'כשלים', בלשון המעטה (...) חשבתי שראיתי הכל (...), אבל אני לא מבין. יש התחייבות מדצמבר של בעל השליטה להמחאת זכויות של 8 מיליון דולר לחברה - פתאום מגלים שזה לא בטוח. אומרים שהשווי של ההתחייבויות האלה זניח (...) איך זה קורה?", 
שאל השופט, והוסיף: "אני גם לא מבין איך תוך שלושה חודשים מתהפך שווי הנכסים הגיאו־תרמיים (מתקני קירור וחימום ששוערכו מעלה לפני ההנפקה בתל אביב, אך לאחר מכן התברר ששוויים נמוך משמעותית; ע"א)".

מי שנאלץ להתמודד עם שאלותיו של אורנשטיין היה עו"ד יואל פרייליך ממשרד עו"ד גיסין, שמייצג את בעלי האג"ח: "נעשה סדר. התחושות הן לא טובות. העובדות לא ידועות כי אין דו"חות כספיים. בית המשפט יכול לשאול אותי על סמך תחושות מה קרה בחברה. מבחינת העובדות, ההנפקה - אלה עניינים שיצטרכו להיבדק בהליך חדלות הפירעון. ההנפקה נעשתה על פי דו"חות כספיים שאישרה פירמת ראיית החשבון דלויט, וקבעו לחברה הון עצמי חיובי. אני חושב שבעל התפקיד שימונה יצטרך לבדוק את השאלות", אמר פרייליך.

איפה יתקיימו ההליכים?

בערב חג הפסח הפתיע ססקין את מחזיקי האג"ח בישראל, כשהחליט לפנות לבית המשפט בקנדה בבקשה להקפאת הליכים - מהלך משפטי שאמור להגן על החברה מפני נושיה. ההחלטה לפנות לבית המשפט בקנדה נעשתה תוך שססקין "עוקף" את המחזיקים בישראל, ומגיש את הבקשה באמצעות חברות בנות של אורבנקורפ, המחזיקות באופן ישיר בפרויקטים הנדל"ניים.

בחברת הנאמנויות רזניק פז נבו, המשמשת כנאמן למחזיקי האג"ח, מיהרו אתמול בבוקר לפנות לבית המשפט המחוזי בתל אביב במטרה לפתוח בהליך משפטי בישראל. בבקשה, שהוגשה על ידי משרדו של גיסין, נכתב בין היתר כי "התגלו כשלים חמורים בהתנהלות אורבנקורפ, שהחמירו והלכו בעת האחרונה - וגרמו להתפטרות קולקטיבית של הדירקטורים ונושאי המשרה הישראלים, להפסקת הייצוג של החברה על ידי משרד עורכי דינה בישראל ולהפסקת המסחר באג"ח".

השופט איתן אורנשטייןצילום: עופר וקנין

"החברה מפרה את 
כל ההתחייבויות"

פרייליך הציג את השתלשלות האירועים שקדמה לפנייה לבית המשפט: "אנחנו עובדים על הבקשה כבר שבוע. היתה פגישה די תמוהה עם החברה כמה ימים קודם לכן. היו אינדיקציות - לא הוגשו דו"חות מ–31 במארס - אבל לא היה מידע קונקרטי על חדלות פירעון. ניסינו להשיג התחייבות של החברה לחתום על הסכם stand still. הרגשנו שדוחים אותנו בלך־ושוב. הגענו לפגישה לפני ערב פסח. להפתעתנו, גילינו שלא היה שם נציג של בעל השליטה".

אורנשטיין: "כספי ההנפקה היו אמורים להיכנס לחשבון ייעודי לאחר ההנפקה. הם עוד שם?"

פרייליך: "החברות הבנות לקחו את הכסף של האג"ח - ולאחר ארבעה חודשים הגישו הליך לא מפורט להקפאת הליכים בקנדה. החברה פירסמה את השימוש שעשתה בכספים. השעבוד שניתן למחזיקי האג"ח היה שעבוד על עודפים שייווצרו מהפרויקטים, אם ייווצרו".

אורנשטיין: "מדוע לא החתימו גם את החברות הבנות על אותה התחייבות שיפוטית כמו של החברה האם (ההתחייבות מורה על ביצוע ההליכים המשפטיים בישראל; ע"א)?"

פרייליך: "זאת שאלה טובה. יש סיטואציה שבה החברה מפרה את כל ההתחייבויות האפשריות שלה. היא לא פירסמה נתונים כספיים והובילה חברות בנות להליכי חדלות פירעון. להערכתי, צריך לקחת שליטה. קיימות כמעט כל הסיבות להעמדת החוב לפירעון מיידי (...) אנחנו עדיין לא יודעים אם ההליך יהיה מקובל על הנושים שם. תפקידנו הוא להביא את החברה למסלול של חדלות פירעון".

אלן ססקין, הבעלים של אורבנקורפצילום: Toronto Artscape

בדיון בבית המשפט הבוקר נכחה גם עו"ד מאיה צברי ממשרד עו"ד מטרי מאירי, נציגתם של הדירקטורים הישראלים המתפטרים באורבנקורפ - ד"ר אייל גבע, דפנה אבירם־ניצן ורונן נקר; וכן נציגים משני משרדי עורכי הדין, שמעונוב ואגמון, שייצגו עד לאחרונה את אורבנקורפ והתפטרו. עו"ד אמיר ברטוב ממשרד שמעונוב לא סיפק הסבר לשאלה מדוע המשרד התפטר מייצוג אורבנקורפ: "אני לא יודע בדיוק. שמעונוב בחו"ל. אני לא בטוח שאני יכול להשיב, כי צריך לשקול עניינים של דיני חסיון עם הלקוח".

עו"ד טיכו אמר כי "בשלב הזה אנחנו בהחלט מתנגדים לרצון בעלי האג"ח לקחת את החברה, מכיוון שאנחנו צריכים שהות להיערך. נודע לנו על זה אתמול בשעות אחר הצהריים המאוחרות, ואז קיבלתי בלילה מינוי להופיע (...) אין שום בהילות למנות דווקא עכשיו, בחופשת החג, איזשהו בעל תפקיד. אני לא נכנס לדיון המשפטי, שאינני מבין בכלל על בסיס מה מבוקש המינוי הזה.

"בנוסף, יש עסקה שעומדת על הפרק - Mattamy נמצאת במשא ומתן, בסוף של בדיקות נאותות (due diligence), היא רוצה לקנות ולשלם כסף. עד 7 במאי הם יגמרו את הבדיקות ואז נדע אם העסקה תצא אל הפועל. יכול להיות שתהיה לבעלי האג"ח תוצאה חיובית. עכשיו, מינוי של סוג של מפרק עלול לסכל את העסקה הזאת, והם יודעים את זה".

עו"ד פרייליך אמר כי "לגבי הסיטואציה - ברור שזו סיטואציה של הונאה. לא יכול להיות שהחברה מוציאה עדכון של הנתונים הכלכליים שלה, ולא אומרת דבר על חדלות פירעון של החברות הבנות. בערב החג אנחנו מקבלים הודעה על הגשת בקשת חדלות פירעון מטעם שש חברות, כשבהודעה החברה כבר יודעת להגיד שהמטרה היא לממש את הנכסים".

עו"ד טיכו הגיב: "הוא חושב שזה פיקטיבי, וזה איזשהו טריק - לא יודע, יש כל מיני טענות כאלה. עם כל הכבוד, החברות הבנות מכרו דירות - יש אחריות לאנשים. בואו נקבע את סדר העדיפויות, נבין מה דיני הקדימה פה. יש נושים מובטחים לחברות, זה לא כל כך פשוט (...) לכן, אנחנו נגד כל סעד דרסטי, כל שכן הסעד שהתבקש".

"ניתן להשוות 
לתיק ענבל אור"

עו"ד רוני הירשנזון מטעם כונס הנכסים הרשמי (כנ"ר), אמר כי "בפרשות אי.די.בי פיתוח השופט עמד על כמה תמרורי אזהרה, שעל בסיסם ובסיס שיקול דעתו החליט לתת סעדים. בסופו של דבר, השופט בחר אז למנות משקיף. על בסיס אותו רציונל - אני חושב שכאן נורות האזהרה מהבהבות חזק לא פחות, אמנם לא בהיקף הכספי, אבל במידה מסוימת אפילו יותר - ולו משום שישנו ואקום טוטלי בשדרת הניהול.

"אין בעצם כיום אף נושא משרה או פונקציונר שמייצג את החברה, למעט בעל השליטה. ובסיטואציה הזאת אני מרשה לעצמי, ברשות כבודו, ליטול השוואה לתיק אחר שמונה לפני אדוני, פרשת ענבל אור. ולהציע לבית המשפט לקצוב לבעל התפקיד 30 יום או 45 יום או כל פרק זמן אחר שימצא אדוני לנכון, כדי לבחון מה האפשרויות שיעמדו לנושה הישראלי. הנציג יחזור לבית המשפט לאחר מכן עם המלצות קונקרטיות".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker