העולם נהפך מסוכן יותר ליצואנים ישראלים - פרט לאירופה

חברת הביטוח הצרפתית הבינלאומית Coface מזהירה: התנודתיות בשווקים והירידה במחיר הנפט הגדילו משמעותית את הסיכון של היצואנים הישראלים ■ הסיכון הגבוה ביותר - בשווקים המתעוררים באסיה, באמריקה הלטינית ובצפון אמריקה

אסא ששון
אורה קורן
שתפו בפייסבוק

התנודתיות בשווקים הפיננסיים ומחירי הנפט הנמוכים הגדילו את הסיכון של היצואנים הישראלים בתשעה ענפים - כך עולה מהסקירה הרבעונית של חברת ביטוח האשראי הבינלאומית קופאס (Coface).

לדברי כרמינה מנדולה, מנכ"ל קופאס ישראל, הסיכון הגבוה ביותר קיים במגזרים שתלויים בהשקעות, ובמיוחד אלה בשווקים המתעוררים באסיה, אמריקה הלטינית וצפון אמריקה; ואילו הענפים הקשורים בצריכה ביתית, הן במדינות המפותחות והן במדינות המתפתחות, מושפעים פחות מהתנודתיות בשווקים וממחירי הנפט.

הסקירה הרבעונית של קופאס בודקת את מצבם הכלכלי של הענפים והחברות בשישה אזורים שונים בעולם: צפון אמריקה, אמריקה הלטינית, השווקים המתעוררים באסיה, מערב אירופה, מרכז אירופה והמזרח התיכון (כולל טורקיה). הניתוח הכלכלי נעשה על פי שינויים בארבעה אינדיקטורים כלכליים של החברות: מחזור, רווחיות, התחייבויות ומזומנים.

על פי הסקירה, חלה הרעה ברמת הסיכון בתשעה ענפים באזורים שונים בעולם: תחום האנרגיה בצפון אמריקה (מרמת סיכון גבוהה לגבוהה מאוד), ענף הרכב בצפון אמריקה (נמוכה לבינונית), כימיקלים במרכז אירופה (נמוכה לבינונית), תחום התקשורת־IT בשווקים המתעוררים באסיה (בינונית לגבוהה), ענף המתכות באמריקה הלטינית וכן במדינות המזרח התיכון (גבוהה לגבוהה מאוד), ענף הרוקחות באמריקה הלטינית (נמוכה לבינונית), ענף הקמעונות בשווקים המתעוררים באסיה (נמוכה לבינונית), ענף הטקסטיל וההלבשה במערב אירופה (בינונית לגבוהה).

במקביל, חל שיפור ברמת הסיכון של ענפי הרכב והפרמצבטיקה במערב אירופה, והם מוגדרים כעת ענפים ברמת סיכון בינונית (במקום גבוהה).

על פי הסקירה, אירופה נהנית מדינמיקה פנימית חיובית. הענפים במרכז אירופה ממשיכים להציג סיכון נמוך יותר מבאזורים אחרים, למרות העלייה בסיכון בענף הכימיקלים בשל ההאטה הסינית והתכווצות הפעילות ברוסיה. במערב אירופה הפעילות העסקית חיובית, בזכות האצה בצריכה, שהיא מנוע הצמיחה העיקרי של אירופה. בנוסף, מגזר הרכב במרכז אירופה נהנה מגידול של 10.1% במכירות בשנה האחרונה.

תחום הפרמצבטיקה נמצא גם הוא בצמיחה בשל הזדקנות האוכלוסייה באירופה ומוסר התשלומים הטוב בתחום. העלייה ברמת הסיכון בתחום ההלבשה באירופה נובע, בעיקרו, מגידול בפשיטות הרגל בתחום בצרפת ב–2015.

מכולות על ספינה בנמל חיפה
נמל חיפהצילום: בלומברג

הענף המסוכן ביותר בעולם: המתכות

על פי קופאס, הענף המסוכן ביותר כיום ברחבי העולם הוא ענף המתכות, כשברבעון הנוכחי העלתה החברה את הערכת רמת הסיכון של הענף גם באמריקה הלטינית ובמזרח התיכון וטורקיה. ענף זה מדורג כעת ברמת סיכון גבוהה מאוד בארבעה מתוך ששת האזורים העולמיים — כשבצפון אמריקה ומרכז אירופה הוא מוגדר ברמת סיכון גבוהה. בקופאס מסבירים זאת בירידת מחירי המתכות, שפגעו בשולי הרווח של החברות הפועלות בתחום.

בשווקים המתעוררים של אסיה הועלתה רמת הסיכון של ענפי התקשורת והאלקטרוניקה, היות והתחומים הללו מתחילים להראות סימני רוויה. הדבר נכון במיוחד במקרה של מחשבים וטאבלטים, שמכירותיהם ממשיכות להצטמצם.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker