דני צידון מרגיש "אויב הציבור". כמה הוא הרוויח בעשור בבנק לאומי?

פרופ' דני צידון, המשנה למנכ"לית לאומי, שהודיע על סיום תפקידו, השתכר 4.8 מיליון שקל ב-2015 ■ צידון נחשב ליד ימינה של רקפת רוסק עמינח

מיכאל רוכוורגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דני צידון ורקפת רוסק עמינחצילום: תומר אפלבאום
מיכאל רוכוורגר

אחרי ההודעה של מנכ"ל הפועלים ציון קינן על עזיבתו הצפויה, בכיר נוסף במערכת הבנקאות בדרך לסיים את תפקידו. פרופ' דני צידון, המשנה למנכ"לית בנק לאומי, הגיש הבוקר (ה') מכתב התפטרות והודיע על סיום תפקידו הצפוי, זאת על רקע החוק להגבלת שכר הבכירים בתאגידים פיננסיים ל-2.5 מיליון שקל בשנה, המוכר לצרכי מס.

צידון נחשב ליד ימינה של מנכ"לית לאומי, רקפת רוסק עמינח, והצטרף ללאומי בשנת 2005. הוא נהנה בארבע השנים אחרונות מחבילת תגמול בעלות של כ-13.5 מיליון שקל, ובעשור האחרון — בעלות של יותר מ–20 מיליון שקל. ב-2015 השתכר צידון 4.8 מיליון שקל.

כיום משמש צידון בין היתר כיו"ר זרוע ההשקעות הריאליות בבנקאות להשקעות לאומי-פרטנרס, יו"ר החברה הבת לאומי טק, זרוע ההיי-טק של לאומי, אחראי על פעילות הבנקאות הפרטית והבנקאות בינלאומית, וכן על האסטרטגיה של הקבוצה.

פרופ' צידון מסר: "אני גאה בהישגים אליהם הובלנו את הבנק בשנים האחרונות. אני מודה לרקפת על השותפות המיוחדת בה פעלנו, שותפות שבנויה על אמון וחברות. 

"החלטתי לפרוש נובעת מאופן חקיקת חוק שכר הבכירים. חוק זה שעל סבירותו תעיד ההיסטוריה של ישראל בשנים הקרובות משדר מסר, שהוא נורא בעיני, כאילו המערכת הפיננסית הינה אויב הציבור ולכן היא מותרת בפגיעה. מערכת פיננסית איתנה, מקצועית וחדשנית הינה תנאי לקיומה של כלכלה בריאה וצומחת. מערכת כזו לא תצמח בערוגת החוק הנוכחי". 

צידון הוא מהמרצים הבכירים בישראל בתחומי מקרו־כלכלה והשווקים הפיננסיים, ומלמד באוניברסיטת תל אביב. הוא הובא לבנק לאומי בתחילת 2005 על ידי המנכ"לית הקודמת של הבנק, גליה מאור. צידון, לשעבר ראש מטה הסדר הקיבוצים, בא ללאומי בין השאר כדי לשפר את תנאי ההשתכרות שלו.

בתחילה עסק באסטרטגיה ופעילות בינלאומית, ולאחר מכן מונה לראש חטיבת שוקי ההון, שאותה עיצב בימים שלאחר יישום הרפורמה של ועדת בכר. עם מינויה של רקפת רוסק עמינח למנכ"לית הבנק במאי 2012, מעמדו של צידון התחזק מאוד. רוסק עמינח מינתה אותו למשנה היחיד למנכ"לית ולממונה על חטיבת שוקי ההון, האסטרטגיה, הבנקאות הפרטית והפעילות הבינלאומית.

למרות השוני באופיים, רוסק עמינח וצידון פיתחו מערכת יחסים קרובה וחברית, שהצליחה לא מעט מכיוון שרוסק עמינח לא ראתה בצידון כמי שעשוי לתפוס את מקומה. עזיבתו הצפויה היא אבידה ללאומי, שכן צידון מעורב כמעט בכל צומת החלטות חשוב בבנק, למעט בטיפול באשראי עסקי, שממילא נמצא בלאומי, כבשאר הבנקים, במגמת התכווצות.

צידון עוזב בעיצומם של המהלכים שרוסק עמינח מובילה אתו במטרה לשפר את ביצועיו העסקיים של לאומי. בין השאר, הוא הצליח לשכנע את רוסק עמינח בחשיבות הפעילות הריאלית של לאומי פרטנרס, וקידם בתוך הבנק לא מעט עסקות שלאומי פרטנרס ביצעה ומבצעת כיום. החברה תרמה בשלוש השנים האחרונות לרווחי לאומי כמיליארד שקל. צידון מעורב מאוד גם בהקמת הבנק הדיגיטלי שלאומי צפוי להשיק בהמשך 2016.

רוסק עמינח תצטרך להחליט עתה אם למנות לעצמה סגן רשמי במקומו של צידון או לפצל את סמכויותיו. כמו כן עליה למצוא מחליף לרון פאינרו, ראש החטיבה הפיננסית בבנק לאומי, שאותו מינתה למנכ"ל חברת כרטיסי האשראי לאומי קארד.

רוסק עמינח אמרה: "ניסיתי להניא את צידון מהחלטתו אך לצערי מאמצי לא צלחו. בשמי ובשם הנהלת לאומי אני מודה על שותפותו בעשייה ייחודית ארוכת שנים בבנק לאומי ועל תרומה מכרעת להצלחותיו של הבנק".

יו״ר הדירקטוריון, דוד ברודט  ציין את הערכתו האישית והערכת הדירקטוריון לתרומתו של צידון לבנק ולטיפול בסוגיות מרכזיות שעמדו  על סדר היום בשנים האחרונות.

צידון טיפל בשנים האחרונות בכל הקשור להסדר שאליו הגיע הבנק עם רשויות המס האמריקאיות, שבמסגרתו לאומי נאלץ לשלם קנס של כ400 מיליון דולר.

צידון משמש כמרצה למקרו כלכלה באוניברסיטת ת"א ונחשב לאחד מהבנקאים הבכירים במערכת. שמו הוזכר בעבר כמועמד לתפקיד נגיד בנק ישראל וכמפקח על הבנקים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker