לאומי מחייב חלק מהלקוחות להחזיק בחשבונם 50 אלף דולר בכל עת

במכתב ללקוחות תושבי החוץ כתב הבנק כי ההחלטה נובעת מהנחיה של הפיקוח על הבנקים ■ בעקבות הדרישה פנו לקוחות בתלונה לבנק ישראל

מיכאל רוכוורגר
מיכאל רוכוורגר

בנק  לאומי שלח באחרונה מכתב ללקוחותיו תושבי החוץ, שבו ציין כי בתוך 30 יום מקבלת המכתב עליהם לדאוג לכך שבכל נקודת זמן יהיה בחשבונם סכום מינימלי במזומן (או שווה ערך למזומן) של 50 אלף דולר.

במכתב ששלח ציין לאומי כי המהלך נעשה בעקבות החשיפה הגוברת של מערכת הבנקאות הישראלית לסיכוני ציות לחוקים הנגזרים מפעילות בנקאית חוצת גבולות, (פעולות מס בחו"ל, דיווח עליהן וכדומה), וכי המהלך נעשה בהתאם להנחיות של בנק ישראל. כמו כן, ציין בנק לאומי במכתב כי לקוחות שיחזיקו בחשבונם 300 אלף דולר לפחות יקבלו שירותי בנקאות פרטית פרימיום.

רקפת רוסק עמינח
רקפת רוסק עמינחצילום: מוטי מילרוד

הבנק דרש מלקוחותיו תושבי החוץ שבחשבון שלהם מופקדים מזומנים או שווי מזומנים בהיקף של פחות מ–50 אלף דולר להפקיד סכומים נוספים לחשבונם, או לחלופין להודיע כי ברצונם לסגור את החשבון. הבנק קבע רף של 50 אלף דולר מאחר שזה הסכום שמעליו יש צורך בדיווח בהתאם לחקיקת הפאטקה (ה–FATCA), ומתוך הערכה שכך יהיה גם באירופה, שכן אירופה בתהליך אישור מהלך דומה לפאטקה. לאומי הוא הבנק הישראלי הראשון שיוצא במהלך שכזה.

חקיקת הפאטקה מחייבת גופים פיננסיים זרים (Foreign Financial Institutions), בכללם גופים ישראליים, לחתום על הסכמים עם רשות המסים בארה"ב. בחקיקה נקבע כי על כל הגופים הפיננסיים הזרים להתקשר בהסכם מיוחד עם רשות המסים האמריקאית לא יאוחר מה–30 ביוני 2013. בהתאם להסכמים אלה, הבנקים מסרו מידע על בעלי חשבון שהם אזרחי ארה"ב, וכן על חשבונות של חברות זרות (חברות לא אמריקאיות), לרבות חברות ישראליות, שבהם קיימת אחזקה משמעותית של בעלי מניות אמריקאים.

חלק מהלקוחות הישראלים של לאומי המתגוררים בחו"ל מתנגדים למהלך זה. הם פנו לנציבות תלונות הציבור בפיקוח על הבנקים בבנק ישראל, כדי לברר אם מדובר במהלך תקין של לאומי. בשלב זה, לקוחות אלה קיבלו תשובה מבנק ישראל כי הסוגיה נמצאת בבחינה מול הגורמים הרלוונטיים.

מבנק לאומי נמסר בתגובה כי "הבנק קיבל את ההחלטה בעקבות מכתב הנחיה של הפיקוח על הבנקים בעניין סיכוני ציות של הלקוחות. אנחנו נמשיך לתת את השירות הטוב ביותר בהתאם לכללי בנק ישראל". מבנק ישראל סירבו להגיב לידיעה.

לאומי מצמצם את הפעילות בחו"ל

מקורות במערכת הנקאות העריכו אתמול (ד') כי בלאומי מנסים להימנע ממצב שבו לפחות חלק מהלקוחות האלה יתבררו ככאלה שאינם משלמים מיסים. זאת, לפי ההערכות, מאחר שעל סכומים קטנים לא כדאי ללקוחות אלה לדווח.

דני צידון
דני צידוןצילום: דניאל בר און

עוד לפי ההערכות, בלאומי חוששים להסתבך בגלל מונחים משפטיים יבשים. בכיר במערכת הבנקאות ציין כי "יש סיבות שונות להניח כי רובם המכריע של חשבונות תושבי חוץ שאינם אמריקאים בבנקים הישראליים אינם מדווחים לרשויות המס במדינות המקור".

מאז כניסתה לתפקיד במאי 2012 מנכ"לית בנק לאומי, רקפת רוסק עמינח, וסגנה, דני צידון, מובילים אסטרטגיה של של שינוי מדיניות הטיפול בכסף לבן בלבד. זאת, בעקבות ההשלכות של המערבולת שאליה נקלע בנק לאומי בגין מעורבותו בסיוע ללקוחות אמריקאיים בהעלמת מס במהלך 2002–2010.

הפרשה אמנם הסתיימה מול הרגולטורים האמריקאיים, אך היא גבתה מבנק לאומי מחיר כבד, הכולל קנס עצום לרשויות האמריקאיות בסך כ–400 מיליון דולר. שני בנקים ישראליים נוספים - בנק הפועלים ובנק מזרחי טפחות - נמצאים כיום בעיצומן של חקירות דומות מול הרשויות הרגולטוריות בארה"ב, ועלולים לספוג קנסות כבדים של מאות מיליוני שקלים.

לפיכך, לאומי החליט להפסיק את פעילותו מול לקוחות שלא נאותו לתת מענה הולם למקור הכסף שבחשבונות שלהם או שלא הסכימו להעניק אסמכתאות ואישורים כי שולם מס על הכסף שמוחזק בחשבונם.

מעבר לכך, בלאומי סבורים כי פעילות בנקאות פרטית בינלאומית אינה תורמת לרווחיות הבנק בכל הקשור לפרופיל סיכון־סיכוי (הסיכון להפסיד מול הסיכוי להרוויח). כעת בנק לאומי מתמקד בחו"ל בעיקר בפעילות עסקית־מסחרית ובעיקר בארה"ב ובריטניה.

בעקבות ההחלטה, התחיל בנק לאומי לצאת בהדרגה מהפעילות של בנקאות פרטית בינלאומית. הוא מכר כ–15 סניפים ושלוחות של לאומי בחו"ל ואת הבנק בשווייץ הנמצא בשלבי סגירה סופיים.

לפני כשבוע וחצי לאומי הודיע כי השלים את מכירת אחזקותיו של בנק לאומי בריטניה בחברת הנאמנות באי ג'רסי, הנחשב למקלט מס, כשבנק לאומי בריטניה עדיין ממשיך לחפש קונה עבור הפעילות הבנקאית באי ג'רסי. השלמת מכירת פעילות הנאמנות באי ג'רסי הגיעה כמה ימים לאחר שנחשפו מסמכי פנמה, שבהם הוזכרה בין השאר, פעילות של לאומי ג'רסי בהקמת חברות עבור לקוחות ישראלים במקלט מס זה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker