הראל תרכוש 8% מחברת בית הזהב של רובינשטיין ויונל כהן ב-15 מיליון שקל

הראל שבשליטת יאיר המבורגר תשקיע בחברה שמפעילה שני בתי דיור מוגן בישראל, ומחזיקה עם רבד בחמישה בתי אבות סיעודיים בלונדון וסביבתה ■ בית הזהב שבשליטת משפחת רובינשטיין ויונל כהן ייצרה תשואת דיווידנד של 4.5% ב-2015

יורם גביזון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

חברת הראל שבשליטת יאיר המבורגר מצטרפת למגמת ההשקעות של חברות ביטוח בעסקי הדיור המוגן. חברת בית הזהב שבשליטת משפחת רובינשטיין (36%) ויונל כהן ואודי רובינשטיין (36%) לשעבר מנכ"ל קבוצת מגדל, תקצה 8% מהונה לאחר ההקצאה לעמיתים של החיסכון לטווח ארוך בחברת הראל בתמורה של 15.3 מיליון שקל. התמורה משקפת מחיר של 12.74 שקל למניה - 4.6% פחות ממחיר הבורסה של המניה בפתיחת המסחר. הדבר כולל הנחה של 2% שניתנה להראל בשל העובדה שהמניות ייחסמו למכירה לתקופה שנקצבה בהסכם.

בית הזהב נסחרת בשווי של 183 מיליון שקל, לפני עלייה של 4% בעקבות הדיווח על ההשקעה, ונמוך ב־8% מההון העצמי של החברה.

יאיר המבורגר, יו"ר הראל
יאיר המבורגר, יו"ר הראלצילום: עופר וקנין

הראל מצטרפת בכך לחברות ביטוח אחרות שהשקיעו בתחום הדיור המוגן - כמו הפניקס, שרכשה ב–2007 את הבעלות המלאה בחברת אמחל, שמפעילה שלושה מרכזי הדיור המוגן במותג "עד 120" תמורת 135 מיליון שקל; וכלל ביטוח, שרכשה 10% ממניותיה של חברת יורופורט שבשליטת מוטי קירשנבאום לאחר שהשקיעה בה 2.5 מיליון דולר ב-2007.

יורופורט, לשעבר בעלת השליטה בחברת מגדלי ים התיכון, נסחרת בבורסה בשווי של 648 מיליון שקל, מפעילה שישה בתי דיור מוגן ומקימה בית שביעי. המשקיעים במגדלי הים התיכון כוללים, בין היתר, את קופות הגמל של הראל (6.7%) וקופות הגמל וקרנות הנאמנות של אלטשולר שחם, שמחזיקות ב-7.8% מהונה של החברה.

העניין של חברות ביטוח בתחום הדיור המוגן נובע מהעובדה שהוא מייצר תזרימי מזומנים יציבים - ובמקרה של בית הזהב, שיש לה מדיניות דיווידנד של חלוקת 30% מהרווח הנקי כדיווידנד, גם תשואת דיווידנד של 5.4% ב-2015 ותשואת דיווידנד של 4.5% ב-2014.

חברות הביטוח עשויות לייצר סינרגיה מאחזקה בבתי דיור מוגן, שכן הן מנפיקות פוליסות ביטוח סיעודיות - כך שאחזקתה בבית דיור מוגן מאפשרת להן לספק לרוכש הפוליסה יחידת דיור או טיפול במחלקה הסיעודית, במקום לשלם את סכום הפוליסה כשהלקוח הופך לסיעודי. זאת בדומה למודל של הפניית לקוחות של החברות בתחום ביטוח הרכב למוסכי הסדר של החברות, שבהם יש להן שליטה על העלויות ורמת השירות. בדרך זו תזרים המזומנים של חברת הביטוח ישתפר, שכן כספי הפוליסה אינם עוזבים את המערכת, אלא מושקעים שוב במערכת הדיור המוגן. מצד שני, הלקוח מקבל פתרון סיעודי במחיר תחרותי למחיר השוק. המעורבות של חברות הביטוח בתחום הדיור המוגן תייצר תחרות על הסטנדרטים של הדיור והטיפול הסיעודי.

רוב הדיירים בשוק - תשושים וסיעודיים

גיוס חברות הביטוח כמשקיעות לחברות שמפעילות בתי דיור מוגן יסייע ליזמים לעמוד בתחרות הגוברת על השוק, שכולל כיום 12.5 אלף יחידות דיור ו-30 אלף דיירים, שמרביתם תשושים וסיעודיים. הדבר גם יסייע לבצע רכישות בשוק, שצפוי לעבור תהליכי קונסולידציה, ומתאפיין בתחרות גוברת על רמת השירות, וכן הקמה של כפרי גמלאים עם יחידות דיור צמודות קרקע, בהשוואה למודל המקובל של מרכזי מגורים במבנים רב־קומתיים.

בית הזהב היא אחת החברות הראשונות שפועלת בתחום הדיור המוגן בישראל. החברה מפעילה שני בתי דיור מוגן ביד אליהו (296 חדרים) ובהרצליה פיתוח (100 חדרים), וכן היא מחזיקה עם חברת רבד בבעלות השווה בחברת בתי האבות סנט קלאוד, שמפעילה חמישה בתי אבות סיעודיים בלונדון ובסביבתה.

בית הזהב גם חתמה על מזכר עקרונות בלעדי עד לסוף אפריל 2016 לרכישה בחלקים שווים עם רבד שבשליטת יגאל אהובי על הסכם לרכוש שמונה בתי אבות סיעודיים באנגליה תמורת 62 מיליון ליש"ט (330 מיליון שקל). שווי הנכס ביד אליהו הוערך ב-227 מיליון שקל, ושווי הנכס בהרצליה פיתוח הוערך ב-213 מיליון שקל.

בית הזהב הרוויחה 11.8 מיליון שקל וייצרה רווח תפעולי תזרימי מפעולות מתמשכות (FFO) של 13.9 מיליון שקל ב-2015, בהשוואה לרווח נקי של 14.7 מיליון שקל ו-FFO של 16.1 מיליון שקל ב-2014.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker