הרומן המאכזב של הבנקים עם ויסמן ייבחן מחדש בסונול

בעוד ויסמן מתכנן את הקאמבק שלו בענף הדלק והקמעונות, הבנקים יצטרכו לפקוח עין מקרוב על סונול - לשמור היטב על יציבותה הפיננסית של החברה ולמנוע ממנה להיכנס להרפתקאות מיותרות

מיכאל רוכוורגר

בחמישי האחרון קיימה קבוצת עזריאלי ערב חגיגי במגדלי שרונה בתל אביב, מתחם שבו היא מקימה פרויקט ענק של משרדים, מסחר ומגורים. באירוע נכחו היו"ר ובעלת השליטה דנה עזריאלי, המנכ"ל יובל ברונשטיין, הנהלת החברה, שוכרים פוטנציאליים, חתמים ובנקאים שמלווים את הקבוצה.

לחגיגה של בכירי עזריאלי היתה עוד סיבה. כמה שעות קודם לכן, לאחר שלוש שנים של ניסיונות, סיכמה עזריאלי עם דודי ויסמן על עסקה למכירת מלוא הבעלות בחברת הדלק והקמעונות סונול תמורת כ-364 מיליון שקל. ויסמן אמנם לא נכח באירוע, אבל העסקה על סונול היתה במרכז הערב החגיגי ועליו דיברו כל הנוכחים בו.

סונול פועלת בענף הדלק הסובל מרגולציה גבוהה ומרווחים נמוכים. העסקה למכירתה מעלה סימני שאלה לא מעטים. אחד הגדולים שבהם מתייחס ליחסים המעורערים בין ויסמן והבנקים שמממנים את סונול.

בניגוד לעסקות גדולות בעבר - בהן רכישת אלון רבוע כחול, דור אלון, הקמת אלון US - אל עסקת סונול מגיע ויסמן עם מוניטין ירוד. הוא אמנם הצליח להוביל עסק נאה של זיקוק ושיווק דלק באלון US, אך בישראל הוא אחראי לנזק הרב שנגרם למשקיעים ולבעלי החוב בקבוצת אלון ובחברת הקמעונות מגה. מגה, שויסמן כיהן כיו"ר שלה שנים רבות, קרסה, ושווייה של אלון רבוע, שבה הוא כיהן כמנכ"ל, הידרדר מאוד.

דודי ויסמן
דודי ויסמןצילום: עופר וקנין

בסוף 2014 הודח ויסמן על ידי שרגא בירן, שהוא בעל המניות הגדול בקבוצת אלון, החברה האם בקבוצה. ויסמן נפרד מתפקידי הניהול בקבוצה אבל השנים שבהן עמד בראשה הקנו לו שכר נדיב, מניות ואופציות שהפכו אותו לאיש אמיד. הונו האישי מוערך ביותר מ-200 מיליון שקל. קבוצת אלון התממנה בעיקר בכספי ציבור, וויסמן שרקם את העסקות בה סידר לעצמו תגמול נאה. הסיכוי נותר אצלו, ואילו שאר בעלי המניות והחוב נותרו עם הסיכון - שבסופו של דבר התממש.

סונול היא חברה פרטית. לחברה אין אג"ח סחירות, כך שויסמן לא יצטרך להתחכך בקרוב עם הגופים המוסדיים בשוק ההון שעדיין זוכרים לו את המחדלים הניהוליים.

עיקר משימתו תהיה להתמודד עם הבנקים הישראליים, שגם הם נמנים עם נפגעי מגה וקבוצת אלון. סונול היא חברה ממונפת עם חוב מוערך של 1.5 מיליארד שקל לחמשת הבנקים הגדולים במערכת - הפועלים, לאומי, מזרחי טפחות, דיסקונט והבינלאומי. אפשר להניח שהבנקים הישראליים לא מאושרים לבלוע את השידוך של סונול עם ויסמן, שעכשיו מתגלגל לפתחם.

עד כה הבנקים לא הערימו קשיים על העסקה ונתנו לה את הסכמתם. אבל הם לא עשו זאת בקלות. בבנק הפועלים, למשל, עדיין כועסים על אופן הניהול וחוסר השקיפות של ויסמן באלון ובמגה. הפועלים נאלץ לספוג הפסדים בעקבות קריסת מגה ולמחוק חלק מחובותיה אליו וכך גם הבנקים האחרים.

הפועלים גם הפריש לחובות מסופקים סכום גבוה בגין חשיפה של מאות מיליוני שקלים לקבוצת אלון. בימים אלה הבנק מנסה למזער נזקים באמצעות מכירת אלון רבוע כחול למוטי בן משה וגיבוש הסדר נוסף בקבוצת אלון.

בהפועלים סירבו אתמול (א') להתייחס לעסקת סונול בטענה כי מדובר בנושא רגיש הכרוך בסודיות בנקאית. מקורבים לעסקה ציינו כי מנכ"ל הבנק, ציון קינן, התערב בה באופן אישי. בבנק דאגו להכניס מגבלות שונות על פעילותה העתידית של סונול, ובמיוחד על יכולתה לחלק דיווידנדים לבעליה החדשים.

לפי פרסום בעיתון "כלכליסט" ויסמן מגיע לעסקת סונול עם שותף, איש העסקים מארה"ב משה שטיינברג. ויסמן ושותפיו יביאו לעסקה בשלביה הראשונים כ-200 מיליון שקל. 164 מיליון שקל נוספים יינתנו מעזריאלי כהלוואת מוכר. שלמה זהר, לשעבר יו"ר דיסקונט ומנכ"ל חברת הנדל"ן איי.די.או מקבוצת שיכון ובינוי, עשוי להתמנות לסגן יו"ר סונול וויסמן ליו"ר החברה.

בעוד ויסמן מתכנן את הקאמבק שלו בענף הדלק והקמעונות, הבנקים יצטרכו לפקוח עין מקרוב על סונול. הם יצטרכו לשמור היטב על יציבותה הפיננסית של החברה ולמנוע ממנה להיכנס להרפתקאות מיותרות. ויסמן עצמו יצטרך להראות כישורי ניהול מרשימים משהראה בעבר, ולא להסתפק בתפקידו כמארגן קבוצת רכישה. מעניין יהיה לראות כמה כסף הוא יסכן בעסקת סונול מהונו האישי - או ששוב הסיכון בעסקה, כמו בקבוצת אלון, ייפול בעיקר על אחרים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker