דודי ויסמן חוזר לענף הדלק: רוכש את סונול תמורת כ-364 מיליון שקל

קרן גז ונפט ישראל (Israel Oil & Gas Fund LP) שותפות מוגבלת שהשותף הכללי המנהל (GP) שלה ויסמן, חתמה עם קבוצת עזריאלי על הסכם לרכישת מלוא הבעלות בחברת הדלקים והקמעונאות

מיכאל רוכוורגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מיכאל רוכוורגר

דודי ויסמן  חוזר לענף הדלקים והקמעונאות. קרן גז ונפט ישראל (Israel Oil & Gas Fund LP) שותפות מוגבלת שהשותף הכללי המנהל (GP) שלה ויסמן, חתמה עם קבוצת עזריאלי על הסכם לרכישת מלוא הבעלות בחברת הדלקים והקמעונאות סונול תמורת כ-364 מיליון שקל. השלמת העסקה להתקיימות תנאים מתלים בהם של המונה על ההגבלים העסקיים.

העסקה לא כוללת את הקרקעות של סונול באזור פי גלילות, שאותן צפויה עזריאלי למכור לגורם בענף הנדל"ן תמורת כ-107 מיליון שקל . כך ששווייה של סונול לצורך העסקה מוערך ב-471 מיליון שקל.

דודי ויסמןצילום: אייל טואג

במסגרת העסקה ויסמן ושותפיו ישלמו עם השלמת העסקה כ-187.5 מיליון שקל ישולמו במזומן, 21 מיליון שקל ישולמו במזומן בתוך 18 חודשים מועד השלמת העסקה. בנוסף לכך עזריאלי משכה ותמשוך מסונול דיבידנדים של 52.5 מיליון שקל וכן 5 מיליון שקל ישולמו כנגד פרעון חובות מסויימים של סונול. כמו כן, עזריאלי העניקה לרוכשים הלוואת מוכר של 97.5 מיליון שקל שתובטח במניות סונול.

ויסמן, הדמות הבולטת בהקמתה ונפילתה של קבוצת אלון, הודח בשנה שעברה ע"י שרגא בירן מכל תפקידי ניהול באלון המחזיקה בעצמה ובאמצעות אלון ריבוע כחול בחברות כמו דור אלון, רבוע כחול נדל"ן, אלון חיפושי גז, חברת ההפעלה בכביש 6, מניות דלק יו.אס. ויסמן מחזיק ב-20% מחברת בילסול השקעות כשב-80% נוספים מחזיק בירן.

ביילסול השקעות מחזיקה ב-53% מקבוצת אלון ששווייה הדרדר מאוד בעקבות קריסתה של רשת מגה קמעונאות הנמצאת בהקפאת הליכים - קריסה שאליה אחראי במידה רבה וייסמן, שאמנם איבד את תפקידיו הניהוליים אך בהשכר שצבר לצד מניות שקיבל באלון חיפושי גז (אותן מימש לאחרונה תמורת יותר מ-30 מיליון שקל) ובאלון ארה"ב (מחזיק כ-3.1 מיליון מניות בשווי שוק של כ-125 מיליון שקל) צבר הון של למעלה מ-200 מיליון שקל. ויסמן ניסה כבר לפני למעלה מ-10 שנים למזג את דור אלון עם סונול אך המהלך זכה בהתנגדות של הגבלים עסקיים.

קבוצת עזריאלי מנסה למכור את סונול מזה תקופה ארוכה ובעבר בקשה עבורה סכומים גבוהים בהרבה - זאת כחלק מהחלטה אסטרטגית של להתמקד בתחום נדל"ן מניב.

תחנת דלק של סונולצילום: עופר וקנין

מטעם קבוצת עזריאלי ליוו את העסקה עו"ד דיויד שפירא ואלירן פורמן ממשרד יגאל ארנון ושות' ושמואל גורטלר וערן בן דוד מגורן קפיטל. מטעם הרוכשת ליוו את העסקה עו"ד דוני טולידאנו וליאור אורן ממשרד ארדינסט בן נתן טולידאנו  ושות' ועו"ד שלמה שפיר.

יובל ברונשטיין מנכ"ל קבוצת עזריאלי מסר כי "מכירת סונול היא חלק נוסף במימוש אסטרטגית הקבוצה המתמקדת בפעילות הליבה בתחומי הנדל"ן המניב. במסגרת אסטרטגיה זו מימשה הקבוצה את אחזקותיה בטמבור ובחברת ההתפלה דרך הים ובפעילות הסולארית של סופרגז בהיקף כולל של כ-1.1 מיליארד שקל ובצירוף סונול והקרקעות בפי גלילות סך המימוש צפוי לעמוד על כ-1.6 מיליארד שקל. סונול היא חברה מצוינת בין המובילות בישראל בתעשיית האנרגיה".

דודי ויסמן מסר כי "Israel Oil & Gas fund LP נרשמה בישראל על מנת לבצע השקעות בתחום האנרגיה. זוהי העסקה הראשונה של השותפות בישראל. סונול היא אחת מחברות האנרגיה הוותיקות והטובות במשק ומהווה הזדמנות עסקית ייחודית. אני מודה לדנה עזריאלי, יובל ברונשטיין וכל צוות קבוצת עזריאלי על האמון, ולשותפים (בעיקר זרים) שלי לקרן גז ונפט ישראל".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker