הבנקים דוחפים לכם קרנות וקופות? זה שווה להם מיליארד שקל בשנה

אלון גלזר: "זו תזכורת עד כמה ועדת בכר היתה טובה עבור הבנקים, ועד כמה האפשרות למכור מוצרי ביטוח יכולה להיות רווחית עבורם"

מיכאל רוכוורגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
מיכאל רוכוורגר

כמה מרוויחים הבנקים מכך שהם משווקים לנו קופות גמל וקרנות נאמנות? "עמלות ההפצה מתחילות להיות משמעותיות עבור הבנקים - והן מהוות כיום יותר מ–5% מסך העמלות. אם נוסיף את סעיף התפעול, נראה כי הכנסות הבנקים משיווק ותפעול קרנות נאמנות וקופות גמל מכניסות להם מיליארד שקל בשנה. זאת תזכורת עד כמה ועדת בכר היתה טובה עבור הבנקים, ועד כמה האפשרות למכור מוצרי ביטוח יכולה להיות רווחית עבורם" - כך קבע השבוע אלון גלזר, סמנכ"ל מחקר ואנליסט בנקים של לידר שוקי הון, בסקירה שפירסם.

"בחינה של סעיפי העמלות מלמדת על קשיי הבנקים, שנמצאים תחת לחץ ציבורי ומהווים מטרה למאמצי הרגולטורים. הבנקים פועלים רבות לשיפור יחסי היעילות, כשלמרות מאמצים אלה - אנו לא רואים שיפור משמעותי ביחס ההוצאות להכנסות. העובדה שהבנקים לא מצליחים להגדיל את העמלות, לצד ההשפעות השליליות של הריבית על סעיף הכנסות מימון, מסבירה את הקושי שלהם להציג נתוני יעילות משופרים" - טוען גלזר.

ייעוץ בבנק מזרחי טפחותצילום: עופר וקנין

מהבדיקה של הכנסות הבנקים מעמלות ב–2015–2012 שערך עולה כי "בארבע השנים האחרונות, אין כמעט שינוי בסך העמלות שהבנקים גובים. לצד ירידה בדמי ניהול החשבון וירידה חדה בטיפול באשראי - יש גידול בעמלות מכרטיסי אשראי, עמלות הפצה ועמלות מעסקי מימון. בשורה התחתונה, השינוי בסך העמלות אפסי".

גלזר מניח כי הירידה של כ–52% בהכנסות מעמלות בטיפול באשראי נובעת בעיקר מהירידה החדה שהתרחשה בשנים האחרונות באשראי העסקי. "אנו מניחים כי העלייה בסעיף ההכנסות מעסקי מימון מקזזת חלק מהירידה החדה של הכנסות שמקורן מימון משקי בית", טוענים בלידר שוקי הון.

כמו כן, בלידר מציינים כי הפעילות בכרטיסי אשראי ממשיכה לגדול, והיא מהווה כ–26.6% מסך העמלות. "אנו מניחים שנראה מכירה של הפועלים (את ישראכרט) ולאומי (את לאומי קארד) בלבד, וכי ועדת שטרום תאפשר לדיסקונט והבינלאומי להמשיך להחזיק בויזה כאל - כך שהפגיעה המשמעותית ביותר ממכירת חברת כרטיסי אשראי צפויה להיות בבנק הפועלים, שצפוי לרשום פגיעה דרמטית בהכנסות התפעוליות", טוען גלזר, ומוסיף כי "אנו מעריכים שלאומי והפועלים יקבלו פיצוי במכירת החברות, אולם אובדן ההכנסות עדיין ישפיע על התוצאות ויחסי היעילות שלהם בעתיד".

בלידר מוסיפים כי "בנק הפועלים הוא המוביל בצמיחה במגזר, עם גידול של 3.6% בהשוואה לסוף 2012. הדבר מלמד להערכתנו על יכולות המכירה של הפועלים. הפתעה לטובה נרשמה מצדו של הבינלאומי, שהגדיל את הכנסותיו בכ–1.2% לעומת 2012. המאכזבים בצמיחה הם דיסקונט ולאומי".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker