טבע צריכה להתמודד עם מתחרה חדשה לקופקסון בשוק האירופי

סינת'ון ההולנדית קיבלה אישור לגרסה הגנרית שלה לקופקסון 20 מ"ג מכל מדינות האיחוד האירופאי, לאחר שהוכיחה שתרופתה שקולה לקופקסון בניסויים קליניים מלאים ■ למרות שמרבית הכנסות טבע מהתרופה מגיעות מהשוק האמריקאי, היא לא תוותר בקלות ותנסה להעביר מטופלים לגירסה גנרית של התרופה במינון של 40 מ"ג

יורם גביזון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
יורם גביזון

חברת טבע עלולה להיתקל בתחרות גנרית לתרופת הדגל שלה - גם באירופה. חברת סינת'ון (Synthon) ההולנדית קיבלה היום (ג') אישור מרשות התרופות האירופית על כך שהגרסה הגנרית שלה לתרופה קופקסון של טבע לטיפול בטרשת נפוצה - שקולה ביעילותה ובבטיחותה לקופקסון במינון של 20 מיליגרם. זאת, לאחר שהשלימה בהצלחה את GATE - ניסוי קליני בקנה מידה גדול בשלב השלישי והמכריע.

סינת'ון אינה החברה הראשונה שפיתחה גרסה גנרית לקופקסון, שכן חברת מומנטה וחברת סנדוז השיקו בשותפות ביוני 2015 את Glatopa - גרסה גנרית לקופקסון בארה"ב. עם זאת, סינת'ון היא החברה הגנרית היחידה עד כה שביצעה ניסויים קליניים מלאים והוכיחה שהמוצר שלה מספק אותה תועלת טיפולית בהשוואה לקופקסון.

מפעל לייצור קופקסון בכפר סבא

סינת'ון קיבלה את אישור רשות התרופות האירופית בהליך בו כל 29 החברות באיחוד האירופי מאמצות את האישור. השוק האירופי אינו השוק החשוב ביותר של קופקסון, אולם עד כה נהנתה טבע מהגנה פטנטית על קופקסון. 

טבע מנסה להתמודד עם האיום של תחרות גנרית באמצעות העברת מטופלי קופקסון לגירסה גנרית של התרופה במינון של 40 מיליגרם, שההגנה הפטנטית שלה פוקעת הן בארה"ב והן באירופה רק ב-2030 - בניגוד לגרסת ה־20 מיליגרם שההגנה הפטנטית עליה פקעה כבר במאי 2014 בארה"ב. עד כה הועברו 78% ממטופלי קופקסון בארה"ב לגרסה החדשה של קופקסון - מה שהאט את קצב השחיקה במכירותיו בארה"ב, למרות התחרות הגנרית של גלטופה בגרסה הוותיקה של התרופה.

מכירותיה של קופקסון ב-2015 הסתכמו ב-4 מיליארד דולר, מתוכם 3.2 מיליארד דולר בארה"ב. טבע דיווחה במסגרת הדו"חות הכספיים המלאים שלה ל-2015 על השקת קופקסון בגרסת 40 מיליגרם ב־14 מדינות ב־2015 וציינה שהשקת המוצר מתוכננת ב־6 עד 8 מדינות נוספות בתחילת 2016.

חברת טבע מסרה כי "טבע ממשיכה בהשקת קופקסון 40 מ"ג לשימוש שלוש פעמים בשבוע, הזמינה כיום ב-20 מדינות באירופה כולל בריטניה. גרסה זו מאפשרת שימוש תרופתי משופר על ידי הפחתת מספר הזריקות בכ-60%, תוך שימור יתרונותיו הידועים של קופקסון 20 מ"ג. אנו מאמינים כי מטופלים ונותני שירותי בריאות ימשיכו להעדיף את אופן שימוש זה בתרופה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker