מייסד צ'ק פוינט: "ישראל דוחפת החוצה חברות היי-טק ישראליות ובינלאומיות"

גיל שויד דיבר בכנס שוק ההון של pwc ומשרד עוה"ד נשיץ ברנדס אמיר, וטען כי יש מחסור במשקיעים בחברות היי-טק ישראליות - גם בגלל מצב רגולטורי האוסר על המוסדיים להשקיע בחברות סטארט-אפ

שלי אפלברג
שלי אפלברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
שלי אפלברג
שלי אפלברג

"לא ברור אם ההקלות שניתנו כיום יעזרו לשפר את המצב, מכיוון שהקרנות הגדולות לא משקיעות" - כך אמר היום (ב') מייסד ומנכ"ל צ'ק פוינט, גיל שויד, בכנס שוק ההון של pwc ומשרד עוה"ד נשיץ ברנדס אמיר, שעסק בהקלות הרגולטוריות שנכנסו היום לתוקף - ונוגעות לעידוד חברות מחקר ופיתוח מקומיות לצאת להנפקה בישראל לפני נאסד"ק.

עוד חשף שויד כי לאור מדיניות המס המקומית, צ'ק פוינט עשויה בעתיד להעביר חלק מהפעילות שלה לחו"ל, למשל בעקבות רכישת חברה, כך שבפועל תשלם פחות מסים בישראל ויותר בחו"ל. "המעשים של מדינת ישראל דוחפים החוצה חברות היי-טק ישראליות ובינלאומיות", הוא הסביר. "עד כה, מדינת ישראל היתה מאוד אטרקטיבית, אך בשנים האחרונות ביצעו לא מעט רפורמות ביורוקרטיות קשות. אנחנו לא כאן בגלל שאנחנו ציוניים - אלא בגלל שרואי החשבון אמרו לנו שנטל המס שלנו יהיה יותר נמוך אם נהיה כאן, ונשלם 12% מס".

שויד הלין על כך שנטל המס על החברות הישראליות עלה בחדות ללא כל פרופורציה, ואמר כי "לא ראיתי תעשייה שנטל המס שלה עלה פי 3 והיא קיבלה אותו בשמחה. החוקים כאן לא פשוטים כמו שהבטיחו לנו בעבר. מס הכנסה מתחיל לאתגר אותנו כל שנה ולהגיד לנו שהמס יותר גבוה ממה שהבטיחו לנו. כאשר כל זה קורה וכאשר יש עליהום על הסקטור העסקי - אז לא כדאי להיות בישראל. יכול להיות שבחברה הבאה שנקנה וחלק מהכנסותיה יהיו בחו"ל, נשמח להעביר את תשלום המיסים לחו"ל. זה הפסד נטו למדינת ישראל".

הצליחו לשבור אותך?

דנה וייס מראיינת את גיל שוויד בכנסצילום: יוסי זליגר

"אני מקווה שלא יצליחו לשבור אותי, אני מקווה שבתור צ'ק פוינט נהיה כאן תמיד - אך זה לא אומר שנשלם כאן  את המיסים תמיד. יכול להיות שבעתיד נשלם בישראל 50 מיליון דולר מסים, ובשוויץ נשלם 300 מיליון דולר מיסים".

שוויד סיפר ששוחח עם הרבה מקובעי המדיניות שאמרו לו שישנו את המצב: "עליהום הציבורי כנראה לא מאפשר להם לעשות זאת, הממשל עסוק בעניינים אחרים. הבעיה היא שבעיתונים אנחנו קוראים תלונות לא נכונות על כך שאנחנו מקבלים הטבות גדולות ועודפות מהמדינה. אני חברה גדולה ולא קיבלתי שקל מהמדינה, שילמתי הרבה מסים, יכולתי גם לבחור לא להיות כאן".

לשאלה האם כדאי לחברות היי-טק מקומיות להנפיק ראשית בבורסה המקומית בטרם הם הולכים להנפקה בנאסד"ק, השיב שוויד: "אני לא יודע אם צריך את תל אביב בשביל לצאת להנפקה. הנפקתי לפני מעל ל-20 שנה, אולי כיום, בניגוד להלך הרוח שהיה לפני 20 שנה, זה יהיה יותר רלוונטי כי נדרש גודל יותר גדול של חברה להנפקה בנאסד"ק".

את הבעיה בשוק המקומי מוצא שוויד בכך ש"בישראל יש מחסור במשקיעים בחברות היי-טק. אמנם השוק מאוד פעיל, אבל הקרנות הגדולות והמשקיעים הגדולים בבורסה בתל אביב לא משקיעים בהיי-טק ובחברות סטארט-אפ. השקעות הינן דבר מתמשך. הקרנות הגדולות בישראל מנועות מלהשקיע בחברות סטארט-אפ ובחברות המשקיעות בהן, לכן יש מקום לשנות את הרגולציה בנושא זה".

שוויד סיפר כי "בשנות ה-50 היתה מדיניות למשוך משקיעים זרים למדינה. היום המדיניות כבר לא נכונה כי אותם משקיעים זרים מושכים את החברה לחו"ל ולא משלמים מס בארץ. צריך לשנות את המדיניות הזאת. אני לא יודע למה המדינה לא משנה את המדיניות המסורתית הזאת. לא חסר לנו כסף כיום. ישראלים יוצאים להשקיע בחו"ל, לכן לא צריך לעצור אותם מלהשקיע בהייטק ישראלי".

שוויד ציין כי לא רק בישראל חברות רצות לבצע אקזיט. "זה מאפיין את כל התעשייה, גם בסיליקון וואלי זה קורה", הוא אמר. "לא כל חברה יכולה להיות חברת ענק עם 100 מיליון דולר מכירות ולעניין את כל הלקוחות. בפועל, אנו רואים כי חלק מהחברות אשר באות עם רעיונות טובים נרכשות ונהפכות להיות חלק מפלטפורמה קיימת. חלקן גם יצליחו לגדול ולהפוך לחברות ענק. אני כן בעד לעודד יזמים לא להיענות לכל צ'ק של מיליון דולר". 

בהתייחסו לכוונת מדינת ישראל להטיל מס על חברות בינלאומיות זרות, ציין שוויד כי "למדינת ישראל אין את היכולת לגבות מס מחברות בינלאומיות כמו ארה"ב ואנגליה. צריך גם להיזהר מניסיון כזה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker