החברות אשר החוק להגבלת שכר הבכירים אינו חל עליהן - אף שהן בבעלות הבנקים

מנהלים בחברות פיננסיות רבות עשויים להמשיך להרוויח מיליוני שקלים בשנה, למרות החוק החדש - אף שהחברות נמצאות בבעלות הבנקים ■ עם זאת, לפי לשון החוק, שר האוצר יוכל להחיל בעתיד את הגבלת השכר על גופים פיננסיים נוספים - באישור ועדת הכספים של הכנסת

מיכאל רוכוורגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דורון ספיר, מנכ"ל ויזה כאל צילום: עופר וקנין
מיכאל רוכוורגר

החוק להגבלת שכר הבכירים בתאגידים פיננסיים, שנחקק לפני כשבועיים, צפוי לפגוע בשכר ובתנאי הפרישה של בנקאים רבים. עם זאת, לפי לשון החוק, יש מנהלים במערכת הבנקאות שעשויים "להינצל" מההגבלות החדשות על השכר.

החוק אינו חל על מנהלים בשלוש חברות כרטיסי האשראי, הנמצאות כיום בשליטת הבנקים - ישראכרט שבבעלות בנק הפועלים (99%), לאומי קארד שבשליטת בנק לאומי (80%) וכאל שבבעלות דיסקונט (72%) והבינלאומי (כ-28%). הסיבה לכך היא ששלוש החברות אינן מוגדרות לצורך החוק כתאגידים בנקאיים, אלא כתאגידי עזר בנקאיים.

הדו"חות הכספיים ל–2015 שפירסמו שלוש חברות כרטיסי אשראי בסוף פברואר, מלמדים שחבילת התגמולים השנתית לכל אחד מהמנכ"לים שלהם הסתכמה ב-2.5 מיליון שקל לפחות. זהו גובהה של אחת התקרות שנקבעו בחוק 
הגבלת השכר - שמעליה יידרש תשלום של מס גבוה במיוחד על חבילות תגמול.

דורון ספיר, מנכ"ל כאל, נהנה ב-2015 מחבילת תגמול בעלות של כ-2.5 מיליון שקל. חגי הלר, המנכ"ל היוצא של לאומי קארד, השתכר כ-3 מיליון שקל בשנה שעברה, ורונן שטיין, שמונה באחרונה לראש החטיבה הקמעונית בבנק הפועלים, נהנה ב-2015, בגין היותו מנכ"ל ישראכרט, מחבילת תגמול של כ-3.7 מיליון שקל.

אף שהחוק אינו חל עתה על חברות כרטיסי האשראי, נקבע בו כי שר האוצר, באישור ועדת הכספים של הכנסת, יכול להוסיף לתחולת החוק גופים נוספים שנותנים שירותים פיננסיים. לפיכך, אם ירצה בכך, יוכל השר משה כחלון לנסות להכניס לתחולת החוק גם את חברות כרטיסי אשראי, ואולי גופים פיננסיים נוספים שכרגע החוק לא חל עליהם.

מנכ"לית בנק לאומי, רקפת רוסק עמינח צילום: עופר וקנין

גם מנהלי החברות הבנות לא יוגבלו

סוגיית השכר של המנהלים בחברות כרטיסי אשראי אקטואלית במיוחד בימים אלה, שכן אחת ההמלצות המרכזיות של ועדת שטרום להגברת התחרות בשוק האשראי הצרכני תהיה לדרוש מבנק לאומי ומבנק הפועלים למכור את לאומי קארד ואת ישראכרט לבעלים חדשים. בהמשך אולי 
תידרש גם הפרדה של כאל מדיסקונט והבינלאומי.

במקביל, חברי ועדת שטרום, המפקחת על הבנקים, ד"ר חדוה בר, וכחלון, מנסים לגבש בימים אלה את התשתית להפיכתן של חברות כרטיסי אשראי המופרדות לבנקים. במצב כזה, בעלי השליטה החדשים בחברות כרטיסי אשראי - אם ירצו להפוך לבנקים, ויקבלו לשם כך היתר מהפיקוח על הבנקים - 
יידרשו למצוא (או לשמר) מנהלים שיסכימו להיות כפופים להגבלות השכר שמטיל החוק החדש על הבנקים. בדומה לחברות כרטיסי האשראי, גם החברות הבנות של הבנקים העוסקות בבנקאות השקעות, השקעות ריאליות וחיתום, צפויות להישאר מחוץ לתחולת החוק, מכיוון שגם הן מוגדרות כתאגידי עזר בנקאיים ולא כתאגידים בנקאיים. מדובר בלאומי פרטנרס שבבעלות בנק לאומי, הפועלים שוקי הון שבבעלות בנק הפועלים ודיסקונט שוקי הון שבבעלות בנק דיסקונט.

לפי הדו"חות הכספיים של שלושת הבנקים, חבילת התגמול של ירון בלוך, מנכ"ל לאומי פרטנרס - שסיימה את 2015 ברווח שיא של 406 מיליון שקל - הסתכמה בכ-4.4 מיליון שקל. בלאומי פרטנרס יש עוד כמה מנהלים שחבילת התגמול שלהם גבוהה מ-2.5 מיליון שקל.

גם אם החוק החדש לא יחול עליהם, קשה לראות מצב שבו אותם המנהלים יקבלו תגמול גבוה יותר ממנכ"לית לאומי, רקפת רוסק עמינח, או ממנהלים בכירים אחרים בבנק כמו דני צידון או דני ירושלמי - המועסקים בבנק עצמו, ולכן יהיו כפופים להגבלות שבחוק החדש.

מלבד זה, יישארו מחוץ לתחולת החוק גם המנהלים של בנקים זרים שבבעלות הבנקים הישראליים. חבילות התגמול של אלה כוללות גם הוצאות מוגדלות בגין שהייה בחו"ל וביקורים בישראל. מדובר בעיקר בלאומי ארה"ב, דיסקונט ניו יורק והפועלים שווייץ. שלוחות של בנקים ישראליים בחו"ל שהן כיום חלק מהבנקים הישראליים שעליהם יחול החוק החדש, כמו שלוחת הפועלים בארה"ב, עשויות בעקבות החוק החדש להיהפך לבנקים זרים.

אורית לרר, מנכ"לית הפועלים שווייץ, נהנתה ב-2015 מחבילת תגמול של כ-4.8 מיליון שקל. אבנר מנדלסון, מנכ"ל לאומי ארה"ב, השתכר 5.7 מיליון שקל. פול הירד, מנכ"ל לאומי ABL (חברה בת של בנק לאומי בריטניה העוסקת בעיקר בפקטורינג) השתכר 5.5 מיליון שקל. עלות חבילת התגמול של פיל וודוורד, סמנכ"ל בלאומי ABL, היתה 5.4 מיליון שקל. אהוד ארנון, מנכ"ל דיסקונט ניו יורק, השתכר כ-3.3 מיליון שקל.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker