האם הסופרמן התורן של עולם העסקים הבינלאומי צפוי לגמור כמו ענבל אור?

הקו המחבר בין הלקוחות של ענבל אור ל-276 אלף הפראיירים שרכשו מכוניות טסלה בהזמנה מראש

דורון צור
דורון צור
שתפו בפייסבוק

יש בחיים הפיננסיים מצבים שחוזרים על עצמם. תבניות קבועות. אחד מהם הוא הנטייה של השווקים והתקשורת להעלות אדם מעלה-מעלה, להפוך אותו למעין גורו או גאון בתחומו, ואחר כך, אחרי שמתגלה שמאחורי התהילה אין הרבה, ואולי בכלל מדובר בשרלטנות או גרוע מכך, נוכלות לשמה, "לשחוט" אותו בראש חוצות.

ענבל אור היא הדוגמא האחרונה אצלנו, ואין טעם להרחיב על כך, שהרי הכותרות כבר צועקות זאת מזה חודש. זו חכמה קטנה מאד לחבוט עוד ועוד במי שכישלונו ותעלוליו כבר ניגלו ברבים, אחרי ששובל של נפגעים כבר נשרך אחריו.

החוכמה היא לזהות את המקרים הללו מראש – ולהזהיר, או לפחות להסביר את הסיכונים. את זה, יש לומר בצער, התקשורת לא נוטה בדרך כלל לעשות. להפך, כמו במקרה של ענבל אור, היא משמשת לא פעם ככלי שרת, שופר תעמולתי, בידי הגאון התורן, אותו כוכב עולה. היא נוטה פעם אחר פעם להיכשל בכך כישלון חרוץ.

ומכאן, מכוכבת ישראלית שנפלה, ענבל אור, לכוכב שאורו עדיין זוהר, אילון מאסק, העומד בראש חברת הרכב החשמלי טסלה. בימים האחרונים מלאו האתרים הפיננסיים בכותרות מחמיאות ומלהיבות: מאות אלפי אנשים כבר הזמינו מראש את המודל "העממי", מודל 3, במחיר התחלתי צנוע של 35 אלף דולר (בארה"ב, שבה המיסוי על רכב אפסי, 35 אלף דולר זה רחוק מאד ממחיר של רכב עממי, אבל מילא).

אילון מאסק. הכוכב התורןצילום: רויטרס

אלא שהשטן מצוי בפרטים הקטנים. וכאן הרשו לי לשתף אתכם בבדיקה קטנה שערכתי, ולא תאמינו עד כמה היה קל לעשות אותה. פשוט, נכנסתי לאתר של טסלה, וביקשתי לבדוק מה הם התנאים של אותה הזמנה מוקדמת, שנכון לכתיבת שורות אלו 276 אלף איש ביצעו.

הלינק לטופס ההזמנה נמצא כאן, אבל למי שמתעצל, אסביר את עיקר התנאים:

התנאים הם בערך כך – מי שרוצה להזמין רכב משלם היום 1,000 דולר בכרטיס אשראי. מועד האספקה יתחיל ב-2017. התשלום הנוכחי אינו מהווה הזמנה והתחייבות לרכישה, אלא אופציה לביצוע הזמנה, הניתנת לביטול ולהחזר כספי מלא! הכספים שטסלה תקבל לא יופקדו בחשבון נאמנות מיוחד, אלא ייכנסו לחשבונותיה השוטפים של החברה.

הכותרת "טסלה קיבלה הזמנות ל276 אלף רכבים!" נראית נהדרת ומפוצצת, ואין פלא שהמניה קפצה.

אני הייתי מנסח זאת אחרת "טסלה גייסה 276 מיליון דולר באג"ח זבל, בלי ריבית, ללא ביטחונות ובלי תשקיף, מ-276 אלף פראיירים…", וזה, כך אני מניח, נשמע כבר קצת אחרת.

למה פראיירים? כי אם הם היו פותחים את המאזנים של טסלה, הם היו מגלים שהיא שורפת מזומן בקצב של מאות מיליוני דולרים לרבעון, שההון העצמי שלה כמעט ונגמר, ובכלל לא בטוח שהיא תצליח לייצר להם את המכונית שהם לכאורה הזמינו.

עירוי של מאות מיליוני דולרים במזומן, ללא שום ביטחון כנגדם, הוא בדיוק מה שטסלה צריכה היום, לאור קצב שריפת המזומנים הגבוה שלה. אין פלא שהיא דאגה שהכסף לא יופקד בנאמנות, אלא ייכנס לחשבונותיה.

לא בטוח שמזמיני דגם 3 מבינים את זה. סביר להניח שהם אומרים לעצמם, "זה רק 1,000 דולר, מה כבר יכול להיות, מקסימום נבטל". העניין הוא שלא בטוח שהם יצליחו לקבל את כספם חזרה, אם החברה תיפול.

אבל בינתיים התקשורת חוגגת, מדקלמת את מה שאילון מאסק מאכיל אותה, ולא טורחת לקרוא את טופס ההזמנה הפשוט הזה, ומה המשמעות שלו. 

לטורים נוספים של דורון צור

הכותב הוא יועץ כלכלי עצמאי ובעל הבלוג "עולם ההשקעות של דורון צור". אין לראות בכתוב משום המלצה כלשהי לרכישה או מכירה של ניירות ערך

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker