הרווחיות של רשתות האופנה הישראליות מתכווצת - וכך גם המענקים לבכירים

בראש טבלת המשתכרים של עולם האופנה הישראלי עומד מוריס רזניק, נשיא דלתא ארה"ב, עם 8.1 מיליון שקל ■ מנכ"ל דלתא, אייזק דבח, נהנה ממענק של 5 מיליון שקל ■ עלות שכרם של בעלי השליטה בפוקס וקסטרו דומה: 3.2 מיליון שקל בשנה

רותי לוי
רותי לוי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רותי לוי
רותי לוי

כבר כמה שנים שענף האופנה הישראלי חווה קשיים. הכניסה של רשתות האופנה הבינלאומיות, לצד שטחי המסחר העודפים שנפתחו - העמיקו והחריפו את התחרות. הצרכנים כורעים תחת יוקר המחיה וחוסכים בצריכת מוצרי אופנה. ואם לא די בכך, נאלצו הרשתות להתמודד גם עם מצב ביטחוני מעורער בשני הקייצים האחרונים, ועונת חורף קצרה מדי.

עדות למצבן העגום של הרשתות הישראליות נמצאת במבצעים שהן מובילות מיד עם פתיחת כל עונה. עדות נוספת אפשר למצוא במניות של שלוש הרשתות הבורסאיות הגדולות. בשנה האחרונה, למשל, איבדה מניית קסטרו 30% מערכה, מניית פוקס נפלה ב–35% ומניית גולף נחתכה ביותר מחצי.

התרשים מציג את תמונותיהם ועלות שכרם השנתית ב-2015 של שיאני השכר בחברות האופנה הציבוריות. מוריס רזניק,נשיא דלתא ארה"ב עם 8.1 מיליון שקל. אייזיק דבח מנכ"ל ובעל השליטה בדלתא עם 7.3 מיליון שקל. יוסי חג'ג' סמנכ"ל התפעול בדלתא עם 3.2 מיליון שקל. הראל ויזל בעל השליטה והמנכ"ל של פוקס עם 3.2 מיליון שקל. ואתי וגבי רוטור, המנכ"לים ובעלי השליטה בקסטרו עם 3.1 מיליון שקל כל אחד.

שנה קשה לגולף

לקבוצת גולף שבשליטת כלל תעשיות של לן בלווטניק, היתה . ב–2015 היא עברה לראשונה להפסד. במהלך השנה החולפת היא המשיכה לסגור סניפים, הפדיון בחנויות זהות המשיך להישחק וירד בכ–3%, וגם שתי הרכישות שביצעה - רשת טופשופ ואתר האופנה עדיקה - לא הצילו אותה מהמשבר. ההיפך, הן עדיין מייצרות לה הפסדים.

הטבלה מציגה את עלות שכרם המצרפית של חמשת בכירי חברות האופנה לצד ביצועי המניות בשנה האחרונה. דלתא - שכר מצרפי של 23.6 מיליון שקל ותשואת מניה שלילית של 15%. קסטרו - שכר מצרפי של 10 מיליון שקל ותשואת מניה שלילית של 30%. פוקס - שכר מצרפי של 8 מיליון שקל, עם תשואת מניה שלילית של 35%. בריל - שכר מצרפי של 5.6 מיליון שקל עם תשואת מניה שלילית של 15%. תפרון - שכר מצרפי של 5.3 מיליון שקל עם תשואת מניה חיובית של 30%. גולף - עם שכר מצרפי של 4.5 מיליון שקל ותשואת מניה שלילית של 55%.

זאת אולי הסיבה שעלות שכרם המצרפית של חמשת המשתכרים הגבוהים של גולף ניצבה השנה בתחתית טבלת השכר. חמשת הבכירים קיבלו יחד ב–2015 ב–4.5 מיליון שקל ולא נהנו ממענקים. עלות שכרו של מנכ"ל גולף, אלי מזרוח, היתה 1.6 מיליון שקל מתוכו 370 אלף שקל תשלום מבוסס מניות - פחות משכרו בשנה שעברה, שבמהלכה נכנס לתפקיד (1.8 מיליון שקל), ומחצית משכרה של קודמתו, אילנה קאופמן, ב–2013 - 3.2 מיליון שקל.

גם חברת בריל עברה השנה להפסד. החברה, שבשליטת אליעזר בוסקילה והאחים עופר ומשה גנזי, מפעילה, בין היתר, את החנויות סולוג, גלי, ניין ווסט ולי קופר. אלה רשתות בסדר גודל בינוני, שנפגעו מאוד מהתחרות הגוברת. מצד אחד הן חוו עלייה משמעותית בשכר הדירה כתוצאה מהנחות שבעלי הקניונים העבירו לרשתות הבינלאומיות. מנגד, אין להן מספיק משאבים כדי להתרחב, כפי שעושות הרשתות הגדולות. מחזור המכירות של בריל אמנם קטן ב–25% מזה של גולף, אך בכיריה משתכרים הרבה יותר. עלות שכרם המצרפית של חמשת הבכירים בה הסתכמה ב–2015 ב–5.6 מיליון שקל - שכר קבוע ללא מניות או מענקים.

כשעיקר הפעילות בחו"ל מרוויחים יותר

חנות גולף בקניון עזריאלי בתל אביב, הקבוצה רשמה הפסד ב–2015צילום: אייל טואג

מי שלא שותפים למצוקה שנרשמת ברשתות הישראליות הם בכירי דלתא, שאת רוב התוצרת שלה מוכרת לרשתות קמעונות ואופנה בחו"ל. חמשת הבכירים של דלתא תוגמלו השנה בשכר מצרפי של 23.6 מיליון שקל. מניית דלתא נסקה בחמש השנים האחרונות ב–270%, ורצף העליות הארוך נתמך בתוצאות הכספיות המעולות שהיא פירסמה לאורך השנים. בדלתא ניצלו זאת כדי לחלק מענקים גבוהים למנהלים, ובמיוחד לבעל השליטה והמנכ"ל, אייזיק דבח, שנהנה ממענק של כ–5 מיליון שקל - פי שניים משכרו הבסיסי ב–2015.

נשיא דלתא ארה"ב, מוריס רזניק, עומד בראש טבלאות השכר של חברות האופנה עם תגמולים בהיקף של 8.1 מיליון שקל. יוסי חג'ג', סמנכ"ל התפעול של דלתא, התברג במקום השלישי בטבלה. עלות שכרו של חג'ג' ב–2015 היתה 3.2 מיליון שקל, בדומה להראל ויזל, בעל השליטה בפוקס. שכר דומה קיבלו גם בני הזוג אתי וגבי רוטר, בעלי השליטה בקסטרו.

השנה הקשה של פוקס וקסטרו התבטאה בקיטון במענקים שקיבלו הבכירים. בסך הכל, עלות שכרם המצרפית של חמשת המשתכרים הגבוהים בשתי החברות הצטמצמה ב–18%, אך החברות נותרו רווחיות והמנהלים עדיין תוגמלו. בני הזוג רוטר נהנו ממענק של יותר מחצי מיליון שקל כל אחד. לויזל, ניתן מענק מזומן של כ–200 אלף שקל.

תגובות