יוג'ין קנדל, המקורב לנתניהו, החתים עצומת כלכלנים נגד הגבלת שכר הבכירים

העצומה לא פורסמה ברבים – אלא הוגשה לוועדת הכספים של הכנסת לאחר שזו סיימה את עבודתה בנושא ■ קנדל: " לא נשקלו סוגיות מרחיקות לכת כמו התפטרות של מחצית מהמערכת הפיננסית בעקבות ההחלטה"

איתן אבריאל

פרופ' יוג'ין קנדל, מי שהיה עד לאחרונה יו"ר המועצה הלאומית לכלכלה במשרד ראש הממשלה, ניסה לארגן עצומה של כלכלנים אקדמאים בארצות הברית ובישראל נגד חוק שכר הבכירים בחברות הפיננסיות שאושר בשבוע שעבר בכנסת - אך לא פירסם אותה ברבים.

קנדל נחשב למקורבו של ראש הממשלה בנימין נתניהו, שמינה אותו לראשות המועצה הלאומית לכלכלה. הוא מועסק כיום בידי יהודי רפובליקאי, פול סינגר, שתורם רבות לפוליטיקאים. נתניהו התנגד לחוק שכר הבכירים, ונאות לאפשר אותו רק  לאחר לחץ גדול שהפעיל שר האוצר משה כחלון. 

שכר הבכירים קרדיט: דה מרקר

קנדל אישר את המהלך. הוא אמר ל-TheMarker כי החתים כ-13 איש, מהם 10 אקדמאים בתחום המימון ועוד קומץ של אנשי פיננסים משווקים שאינן מפוקחים - ולכן "לאיש מהם לא היה עניין אישי בדבר".  לדברי קנדל, לא היה בידו הזמן להחתים כלכלנים נוספים, וממילא היה כבר מאוחר מדי כדי להגיש את העצומה לחברי הכנסת, אשר לטענתו "רצו במהירות להצביע ולהצטלם - ומי בכלל צריך לחשוב על הדברים...". פרופ' קנדל הסביר כי העצומה לא פורסמה בקרב הציבור כי היה זה "עניין של נושאים מקצועיים, ולא קמפיין ציבורי".

עם זאת, ל-TheMarker נודע שישנם כלכלנים שאליהם פנה קנדל אשר בחרו שלא להצטרף לעצומה. בסופו של דבר, דבר העצומה והשמות של הכלכלנים ואנשי המקצוע  שחתומים עליה לא הובאו לידיעת הציבור - תוצאה שלכל הפחות אינה שקופה כאשר מדובר בעבודה של הכנסת, בנושא שבו הציבור מעורב ומתעניין, ובעניין שהופך לחוק מחייב.

בסופו של דבר, אמר קנדל, המכתב של הכלכלנים הוגש לוועדת הכספים של הכנסת, אלא שזה קרה רק לאחר שהוועדה סיימה לעבוד. "בדיון לא נשקלו סוגיות מרחיקות לכת כמו התפטרות של מחצית מהמערכת הפיננסית בעקבות ההחלטה וכן דברים ארוכי טווח... המכתב לא מתווכח עם הרעיון של הגבלת שכר הבכירים, אלא טוען שיש לקבל את ההחלטות בצורה מושכלת, ולהתחשב גם בשיקולים לטווח הארוך".

פרופ' קנדל, אשר מתוקף תפקידו במועצה הלאומית לכלכלה היה בין מובילי המגעים עם חברות האנרגיה באיפיון מתווה הגז, התנגד לעיתים בעבר לחלק מהיוזמות הרגולטוריות בתחום המימון, למשל ההחלטה להגביל את כפל דמי הניהול שהגופים המוסדיים גובים מציבור הלקוחות כאשר הם מפקידים את כספי העמיתים אצל מנהלי השקעות נוספים, למשל קרנות גידור וקרנות פריווט אקוויטי.

יוג'ין קנדל
יוג'ין קנדל צילום: אמיל סלמן

קנדל משמש היום כמנכ"ל של ארגון "סטארט-אפ סנטרל", גוף ללא מטרת רווח העוסק בקידום הסטארט-אפים וההיי-טק הישראלי, וממומן בעיקר על ידי מנהל ההשקעות היהודי אמריקאי פול סינגר.

בתגובה לעצומה שהחתים הכלכלן יוג'ין קנדל המתנגדת להגבלת שכר הבכירים, צייצה ח"כ שלי יחימוביץ' בחשבון הטוויטר שלה: "תחתימו שליש, תוכלו להתארגן ולבחור ועד. תוכלו גם לממש את זכות השביתה (זה רק לא יהיה אפקטיבי כי איש לא ירגיש בחסרונכם)".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker