יורם גביזון

גילעד אלטשולר זכה לתגובות מלגלגות, גם ממני, כשהתברר שבית ההשקעות אלטשולר שחם החליט באפריל 2015 להמר נגד טבע, ומכר 295 אלף ממניותיה בחסר (שורט). מניית טבע נסחרה ביולי 2015 בשיא של 70 דולר, ששיקף שווי חברה של 60 מיליארד דולר. זאת לאחר שטבע הכריזה על רכישת אקטוויס, החטיבה הגנרית של אלרגן, ב–40.5 מיליארד דולר.

נראה היה ששוק ההון מעריך שהעסקה תייצר לטבע תועלות ממשיות כבר בטווח הקצר, כמו חידוש צנרת המוצרים בפיתוח, ותספק לה גשר פיננסי מהדעיכה ברווחי קופקסון ועד להבשלת השקעותיה בתרופות מקור חדשות. אטלשולר, כך נדמה אז, טעה בהימור וגרם הפסד לא קטן לקרנות הנאמנות של בית ההשקעות שהקים. הוא הסביר שמכר בחסר את טבע, משום שהעריך שההצעה לרכישת מיילן תמורת 82 דולר למניה גדולה על החברה, ונעשתה כצעד של פאניקה בתגובה להצעת מיילן לרכוש את פריגו.

מפעל טבע בירושליםצילום: בלומברג

אלטשולר סגר מחצית מפוזיציית השורט עד סוף אוגוסט 2015, לאחר שהמניה ירדה ב–8%, ואת המחצית האחרת עד סוף ספטמבר 2015, כשהירידה במחיר טבע לאחר הכרזה על עסקת מיילן החריפה ל–13% - כך שהמהלך הניב רווח לקרנות הנאמנות. נראה שאלטשולר קלע בהערכה הבסיסית, ולפיה טבע, כמו חברות פארמה אחרות, נסחרת במחיר גבוה מדי, שנופח באמצעות תחושת השוק שהריבית האפסית הופכת כל עסקת רכישה גדולה וממונפת ככל שתהיה לכדאית. טבע ירדה ב–%16 מתחילת 2016 וב–23% מהשיא, והציגה תשואת חסר ביחס למדדים של חברות התרופות.

הירידה במניית טבע היא חלק מהירידה של חברות הפארמה, ובעיקר החברות התרופות בעלות מודל משולב של גנריקה ומספר מצומצם של תרופות מקור. זאת בעקבות התגברות הביקורת הפוליטית בארה"ב, למשל של הילרי קלינטון, המתמודדת על מועמדות המפלגה הדמוקרטית לנשיאות ארה"ב, על המדיניות העסקית של חלק מהחברות בתחום; מדינית שמבוססת על העלאות מחירים פראיות, וההערכות כי הצמיחה מבוססת העלאות המחירים, שאיפיינה במידה זו או אחרת את רוב החברות הגנריות, היא נחלת העבר.

קריסתה של חברת וליאנט, שלצד עבירות, לכאורה, על חוקי ניירות ערך, הפכה את הרכישה של חברות והעלאת חדה של מחירי מוצריהן לרכיב מרכזי באסטרטגיה העסקית שלה, הגבירה את הלחץ הציבורי בנושא מחירי התרופות.

עם זאת, העובדה שמניית טבע ירדה ב–16% מתחילת 2016, בעוד מדד המניות של חברות התרופות בבורסה של ניו יורק ירד ב–7% בלבד - מצביעה על הסיכונים המוגברים הספציפיים שהשוק מייחס לטבע. הבולט שבהם הוא הספקות בדבר השלמת העסקה לרכישת אקטוויס, שנתפשת כמפתח לחידוש הצמיחה בטבע כבר בטווח הקצר. אי־מימוש העסקה תחזיר את טבע למצב שבו היא מתומחרת כחברת ערך ולא כחברת צמיחה.

ההודעה של טבע במחצית מארס 2016 על כך שהיא מעריכה שתהיה דחייה בהשלמת העסקה מאפריל 2016 ליוני 2016 לפחות, חיזקה את הספקולציות בשוק ההון האמריקאי, שלפיהן הממשל האמריקאי - שמעוניין לסכל את העסקה לרכישת אלרגן בידי פייזר, משום שהיא תגרום להעברת רווחיה למקלט המס באירלנד - יעשה זאת באמצעות הערמת מכשולים להשלמת עסקת טבע־אקטוויס. עסקה זו היא תנאי להשלמת העסקה לרכישתה של אלרגן בידי פייזר תמורת 160 מיליארד דולר.

העובדה שמשרד האוצר האמריקאי יצר תקנה שתפורה על מידותיה של אלרגן ויסכל בסבירות גבוהה את עסקת אלרגן־פייזר עשויה לשמוט את הבסיס לספקולציה זו.

קריסתה של וליאנט ומודל הרכישות שלה החזירו את המיקוד של שוק ההון לנתונים הכלכליים הבסיסיים של חברות. טבע היא עדיין חברה ממונפת, שעומדת למנף את מאזנה משמעותית ברכישת אלרגן. חוסר הנוחות של השוק נובע מכך שאת ההתחייבויות הפיננסיות המוגדלות שתיקח טבע על עצמה ישרת תזרים המזומנים מעסקי הגנריקה (שעשויים להיות נתונים ללחץ גובר להורדת מחירים) וההכנסות משיווק הגרסה החדשה של קופקסון - שחלק מהאנליסטים מפקפקים אם טבע תצליח לשמר את ההגנה הפטנטית עליה לאחר 2017.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker