בעליה של אורבנקורפ, אלן ססקין, יגיע לאסיפת בעלי אג"ח בת"א ב-10 לאפריל - שוק ההון - TheMarker
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

בעליה של אורבנקורפ, אלן ססקין, יגיע לאסיפת בעלי אג"ח בת"א ב-10 לאפריל

בתוך יום אחד 180 מיליון שקל שגייסה אורבנקורפ בת"א נהפכו לזבל ■ מקורב לחברה: "כדור השלג החל להתגלגל כשססקין הזרים לחברה את ה-12 מיליון דולר. לאחר שהזרים את הכספים כנראה שלא היו לו מספיק מקורות לשלם לספקים" ■ גורם מוסדי: "כשאתה רחוק מהניהול ומהפרסונות - ראינו אתמול את התוצאה"

6תגובות

אלן ססקין, בעליה של חברת הנדל"ן המסובכת אורבנקורפ, יגיע לאסיפת בעלי אג"ח בת"א ב-10 לאפריל. זאת, על רקע הקריסה הגדולה באג"ח אתמול, בעקבות שרשרת האירועים בשבועות האחרונים בחברה, שכללה בין היתר, דיווחים בעייתיים, יועצים משפטיים ודירקטור שהתפטרו, דו"חות כספיים שלא פורסמו, הפחתת דירוג, בקשה לתביעה ייצוגית וקריסה של יותר מ-50% באג"ח ביום אחד.

אורבנקורפ גייסה בדצמבר האחרון 180 מיליון שקל בהנפקת אג"ח. המלווים היו שורה של חברות קרנות נאמנות, בהן אלו של פסגות, איילון, אנליסט, אקסלנס, ילין לפידות, מגדל, מיטב דש, מנורה, ותמיר פישמן, שהזמינו אג"ח בכ-70 מיליון שקל; משקיעים עצמאיים, שרובם - כך סביר להניח - כבר התפטר מהסחורה; וכן הציבור הרחב, שקנה אג"ח בכ-32 מיליון שקל. אתמול נחתכו האג"ח בכ-53%, והחוב הטרי עבר להיסחר בתשואת "זבל" של 53%, במחיר ספקולטיבי של 45 אג' לכל איגרת.

איגרות החוב של אורבנקורפ הונפקו בריבית גבוהה מאוד של 8.15%, ששיקפה את רמת הסיכון המיוחסת לפעילותה (ייזום נדל"ן, להבדיל מנדל"ן מניב). הריבית הגבוהה עשויה היתה להעיד כבר במועד ההנפקה שמדובר בחברה בסיכון גבוה, שמנצלת את ארביטראז' הריביות בין ישראל לצפון אמריקה כדי להיכנס לדירוג "השקעה" – כנראה, כתחליף לשוקי ההון המקומיים.

"נושאים ושאלות פתוחים"

אלן ססקין, הבעלים של אורבנקורפ
Toronto Artscape

ביום א' הופסק המסחר באיגרות החוב על רקע כוונת אורבנקורפ לפרסם דיווח מהותי. אתמול פירסמה החברה הודעה מורכבת, שבה חשפה כי היועצים המשפטיים של החברה – משרד עורכי דין שמעונוב ושות', בראשות עו"ד ישראל שמעונוב ועו"ד ניר כהן ששון שטיפל בתיק אורבנקורפ - החליטו להתפטר. מדובר בצעד לא שגרתי עבור יועצים משפטיים, שמעיד על עומק משבר האמון בחברה.

אורבנקורפ טרם פירסמה את דו"חותיה הכספיים ל-2015. החברה הבהירה כי ועדת המאזן - הדירקטורים איל גבע, רונן נקר ודפנה אבירם ניצן – החליטו לעכב את פרסום הדו"חות בשל כמה "נושאים ושאלות פתוחים", בהם שווי של נכס גיאותרמי שבבעלות החברה, אך בעיקר פרשת ההזרמה הבעייתית של "הון עצמי" על ידי בעל השליטה –אלן ססקין.

בתשקיף להנפקת האג"ח התחייב ססקין להזרים כ-12 מיליון דולר קנדי, "תרומת הבעלים להון העצמי". אלא שבתחילת מארס התברר שלצורך הזרמת ההון נטל ססקין הלוואה מגוף מימון חוץ בנקאי, ושכספי ההלוואה היו מוגבלים בשימוש. המגבלות על כספי ההלוואה לא דווחו בזמן אמת למשקיעים בתל אביב והתגלו רק בדיעבד - כנראה במועד העבודה על הדו"חות הכספיים.

חברי ועדת המאזן טרם הגיעו לתשובה האם ההון שהוזרם, שהתברר כפיקדון מוגבל, מהווה הפרה להתחייבות התשקיפית של ססקין. בדיווח צוין כי התפטרות משרד שמעונוב עיכבה את קבלת הייעוץ המשפטי הנדרש - ומנעה עד כה את פרסום הדו"חות. "בכוונת החברה למנות מומחה חשבונאי בלתי תלוי על מנת שייעץ לדירקטוריון בקשר לנושאים הקשורים לדו"ח. בנוסף, החברה התקשרה עם יועצים משפטיים חדשים", נכתב.

נושא שני שאליו התייחס הדיווח נוגע לפרסומים בימים האחרונים בנוגע להודעת ארגון הבתים הקנדי טריון (Tarion Warranty Corp) כי הוא מפסיק להעניק ביטוח פיקדונות ללקוחות חדשים של אורבנקורפ. זאת, על רקע תלונות מלקוחות שהתקשו לקבל בחזרה פיקדונות ומאחר שאורבנקורפ לא הצליחה להוכיח עמידה בדרישות פיננסיות. למרות שהודעת טריון התקבלה בחברה ב-4 במארס, ההודעה בעניין הובאה לוועדת המאזן רק ב-31 במארס; ואילו הדיווח למשקיעים פורסם רק אתמול.

נושא שלישי שהוזכר בדיווח נגע להתפטרות של הדירקטור ג'יימס סומרוויל, שהודיע על עזיבת אורבנקורפ אתמול - שבועיים בלבד לאחר מינויו. סומרוויל מונה לחברה כדירקטור בעל מומחיות חשבונאית ופיננסית, על בסיס הצהרתו וקורות חייו. ואולם, בדיווח נמסר כי סומרוויל סבור שאין לו את הכישורים להעריך סטנדרטים חשבונאים של ה-IFRS החלים בנוגע להערכות שווי נדל"ן - ולכן החליט לסיים את תפקידו.

ולבסוף, ציינה אורבנקורפ כי הוגשה כנגדה, כנגד הדירקטורים, מבקר הפנים והנאמן לאיגרות החוב בקשה לתביעה ייצוגית. בבקשה נטען כי בעל השליטה הפר את ההתחייבות התשקיפית להזרים 12 מיליון דולר קנדי כהון עצמי; וכן שהחברה הפרה את חובת הדיווח, מאחר שלא דיווחה על הודעת טריון בזמן. התביעה הוערכה על סך כ-23 מיליון שקל, ובחברה ציינו כי אין ביכולתה כעת להעריך את סיכויי התביעה להצליח.

האג"ח החליפו הלוואות בנקאיות ומזנין

מי שחשב שבעקבות הנפילה יוכל לקבל את כספו חזרה – צפוי לגלות שהסוסים כבר ברחו רחוק מהאורווה. תמורת ההנפקה שימשה את אורבנקורפ לפירעון חוב בכיר והלוואת מזנין יקרות ל-5 פרויקטים נדל"ניים בקנדה. באחרונה מכרה החברה 50% מהפרויקטים ל-Mattamy Homes, יזם דירות המגורים הגדול בקנדה, בכ-46.8 מיליון דולר קנדי, שאמורים לשמש לפירעון החוב לבעלי האג"ח בעתיד.

העובדה שהנפילה באורבנקורפ התרחשה בפרק זמן כה קצר מההנפקה היא יוצא דופן. "מה שצורם הוא פער הזמנים הקצר. איפה היו החתמים בהנפקה? מדוע בעל השליטה לא נבדק? האם בתשקיף ניתן גילוי לאפשרות שטריון תשלול מהחברה את רישיון הקבלן?", תהה פעיל בשוק ההון.

שומרת הסף המרכזית בהנפקה של אורבנקורפ היתה חברת החיתום אייפקס הנפקות, שמנוהלת על ידי אליאב בר דויד. אייפקס חתומה על התשקיף, והיא נושאת באחריות המשפטית עליו. אייפקס נעזרה במשרד עו"ד קנטור לביצוע בדיקות הנאותות השונות לחברה. אייפקס גם הנפיקה חברת נדל"ן אמריקאית נוספת שנמצאת כעת בסחרור - אקסטל.

שומר סף שני, שחתום על חוות הדעת המשפטית, הוא משרד עו"ד שמעונוב ושות', כאמור, שביצע עד כה את מרבית ההנפקות של חברות נדל"ן אמריקאיות. שומר הסף השלישי היא חברת הדירוג מידרוג, שהעניקה לאורבנקורפ דירוג A3 (רמה בינונית-גבוהה), טרם הגיוס. בשבוע שעבר הפחיתה מידרוג את הדירוג ברמה אחת ל-Baa1, באופק "שלילי". שומר סף נוסף, היא רשות ני"ע.

גורם מקורב להנפקה סיפר שהבעיות אינן קשורות לתשקיף או לפרטים שנמסרו בו, אלא בעיקר להתנהלות של בעל השליטה לאחריה – ולמצבו הפיננסי. לדבריו, "כדור השלג החל להתגלגל כשססקין הזרים לחברה את ה-12 מיליון דולר. לאחר שהזרים את הכספים כהון עצמי, כנראה שלא היו לו מספיק מקורות לשלם לספקים, והוא לא הצליח לקחת הלוואות חדשות מהבנקים, שהקשו עליו", סיפר. "זה הכניס אותו לסחרור מול גורמים שונים בקנדה".

מנהל השקעות המחזיק באג"ח של אורבנקורפ סיפר שלא היה סימן לבעייתיות כלשהי: במהלך ההכנות להנפקה "בשונה מההנפקות של החברות האמריקאיות, אורבנקורפ לא היתה רשומה באיי הבתולה. היא נתנה שעבודים על עודפים מפרויקטים, והיו לה שת"פים עם חברות גדולות כמו FCR של גזית גלוב, Mattamy Homes וחברת קרנות הריט CAPREIT. הבעיה היא שרשרת התקלות מאז ההנפקה. ברגע שאבד אמון המשקיעים זו הייתה התוצאה", אמר.

"רב הנסתר על הגלוי במקרה הזה - כשיועצים משפטיים מתפטרים זה מתחיל להדאיג. אני לא זוכר מקרה שבו אג"ח נופל ביום אחד ביותר מ-50%", אמר גורם מוסדי בשוק ההון. לדברי הגורם המוסדי, המקרה של אורבנקורפ מדגים את הבעייתיות הקיימת בהנפקות של חברות הנדל"ן מאמריקה: "היכולת של הגופים המוסדיים בישראל לשלוט על אירועים שקורים מעבר לים היא לא גבוהה. סביר להניח שיהיו דברים רעים – אך המשקיעים מישראל ידעו עליהם רק בדיעבד, ולא יוכלו להגיב בזמן. אנחנו לא מדברים רק על דברים חמורים, אלא על דברים פשוטים. כשאתה רחוק מהניהול ורחוק מהפרסונות - זו התוצאה".תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#