86% מבעלי אג"ח אלון רבוע כחול אישרו ארכה להסדר עם בן משה

בעלי האג"ח מגבים את מוטי בן משה, ומעריכים כי ההסכם עמו יושלם בתוך 10 ימים וכי נאמני מגה יצטרכו לוותר על דרישותיהם מאלון רבוע

יורם גביזון

בעלי איגרות החוב מסדרה ג' של חברת אלון רבוע כחול אישרו ברוב של 86% את ההצעה לתת ארכה של 10 ימים נוספים להשלמת המו"מ בין מוטי בן משה לבין נציגות האג"ח. כמו כן אישרו לדחות בפרק זמן זה את העמדת החוב של אלון רבוע כחול כלפיהם, 352 מיליון שקל, לפירעון מיידי.

למעט מנורה מבטחים שהתנגדה, תמכו בארכה נוספת כל הגופים המוסדיים, כולל המחזיקים הגדולים באג"ח בהם ילין לפידות, מגדל ואילים. ההחלטה משקפת את האופטימיות של המשקיעים המוסדיים בנוגע לסבירות הגבוהה כי עד 13 באפריל יובא לאישור בית המשפט הסכם בינם לבין בן משה.

אופטימיות זו מתבססת במידה לא מועטה על דבריו של עו"ד רענן קליר, המייצג את בן משה, שלפיהם ההסכם עם בעלי האג"ח יובא לאישור עד יום ראשון הקרוב באופן בלתי תלוי בשאלה אם בן משה יצליח לרכוש את מגה. נראה שבעלי האג"ח מעריכים שקרוב הסכם שיפתור את המחלוקות בינם לבין בן משה — כולל המועד שבו יתחיל לשלם לבעלי האג"ח את הריבית המועדפת של 6%, וכן שאלת גובה הביטחונות שיעמיד לפירעון האג"ח ביחס ליתרת החוב שתיוותר לנושים הפיננסיים, לאחר שיזרים 300 מיליון שקל הצפויה בתוך ימים לאחר השלמת ההסדר.

מוטי בן משה
מוטי בן משהצילום: אייל טואג

הרוב הגורף שקיבלה ההצעה לדחות את העמדת החוב לפירעון מיידי משקפת את העמדה של בעלי האג"ח, שלפיה יש לתת לבן משה גיבוי מול המכשולים שמעמידים נאמני חברת מגה בפני השגת הסכם. נאמני מגה דוחים על הסף הצעה מבן משה לרכישת מגה, תובעים מאלון רבוע כחול סכום שעשוי להגיע ל–800 מיליון שקל ודורשים מבן משה להתחייב שחברת רבוע כחול נדל"ן — חברה בת של אלון רבוע כחול (54%) — תיתן הנחות לרוכש העתידי של מגה, בהנחה שהצעתו של בן משה לא קבילה.

לתפישתם של בעלי האג"ח, בן משה הגיש הצעה מצוינת לרכישת השליטה באלון רבוע כחול, המבטיחה להם החזר מלא של חובה של אלון רבוע כחול כלפיהם בזמן קצר ביותר. יתרה מזו, בעלי האג"ח סבורים שנאמני מגה פועלים על זמן שאול, משום שגם אם בית המשפט נותן להם מרחב פעולה בשלב זה — סבלנותו תפקע בסופו של דבר. זאת, לנוכח העובדה שמגה אינה מצליחה להרים את מכירותיה מעל לרמה של 47 מיליון שקל לשבוע ומפסידה 7 מיליון שקל לחודש, גם לאחר שהיא נמנעת מתשלום חובה לרבוע כחול נדל"ן המשכירה לה 64 סניפים ב–10.5 מיליון שקל.

משום כך מעריכים בעלי האג"ח שהתביעות של נאמני מגה יגיעו לבתי המשפט, שם סיכוייהם לגבות את החוב הנטען כלפי אלון רבוע כחול לוטים בערפל במקרה הטוב, ולחלופין נאמני מגה יתקפלו. יתרה מזו, לבעלי האג"ח אין שום כוונה לאשר לאלון רבוע כחול להזרים את הסכומים העצומים שדורשים הנאמנים, לאחר שהנהלת אלון רבוע כחול שיכנעה אותם להסכים להזרים 320 מיליון שקל ולערוב לחובה של מגה כלפי הבנקים ב–300 מיליון שקל בטענה שההשקעה תחזיר את עצמה.

בתוך כך הדפו מקורבים לחברת רבוע כחול נדל"ן, המצויה בעימות חזיתי עם נאמני מגה, את הטענות שלפיהן הקשיים של מכירת מגה נובעים מהעובדה שחוזי השכירות של 64 הסניפים ששוכרת מגה מרבוע כחול נדל"ן פוקעים במארס 2019 — ולכן הרוכש העתידי מסתכן בכך שהוא רוכש רשת שאופק פעילותה מסתכם בשלוש שנים בלבד. מקורבים לרבוע נדל"ן מציינים שהחוזים הנוכחיים כוללים אופציה לשוכר להאריך את ההסכם בעוד חמש שנים לאחר תקופה זו.

נוסף על כך, ציינו כי רבוע כחול נדל"ן היתה מוכנה להאריך את תקופת השכירות לרוכש העתידי לתקופה של 10 שנים עם אופציה שתינתן לשוכר לעוד חמש שנים וכן הסכימה רבוע כחול נדל"ן להאריך את פרק הזמן שבמסגרתו תיתן הנחה של 9% למגה משנתיים לארבע שני; כל זאת בתנאי שיהיה מדובר ברוכש בעל איתנות פיננסית שיהיה מסוגל להעמיד ערבויות לרבוע כחול נדל"ן.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker