"השווקים נרגעו והמניות לא יקרות מדי - אנחנו לא במצב דומה למשבר של 2008" - שוק ההון - TheMarker
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

"השווקים נרגעו והמניות לא יקרות מדי - אנחנו לא במצב דומה למשבר של 2008"

יריב יוריסטה, מנכ"ל אדמונד דה רוטשילד קרנות נאמנות, היה אופטימי לגבי שוקי המניות בעיצומן של הירידות בפברואר, והוא אופטימי גם לאחר העליות האחרונות ■ הוא מעדיף להשקיע במניות הבנקים וחברות הנדל"ן המניב - ונזהר ממגזר הקמעונות

5תגובות

יריב יוריסטה, מנכ"ל אדמונד דה־רוטשילד קרנות נאמנות מקבוצת הבנקאות הפרטית וניהול הנכסים, אופטימי יחסית. למעשה, כבר בתחילת פברואר, כשניהלנו שיחה מקדימה לקראת השיחה הנוכחית, ועל רקע הרעד שאחז אז בשווקים, שהתחיל בסין והתפשט למדינות המערב, הוא התעקש שבקרוב תהיה התאוששות. "הכסף יחזור למניות", הוא אמר אז, "אנשים לא ירצו לוותר על תשואה".

גם כעת, לאחר התאוששות מסוימת של בשוקי המניות, יוריסטה מעריך כי המחירים אינם גבוהים מדי, וכי הם מושפעים מתגובת יתר של המשקיעים, שמיהרו למכור את אחזקותיהם בקרנות הנאמנות. "בניגוד לשנים כמו 2000 או 2008, השווקים לא מנופחים", הוא אומר. "המכפילים לא מטורפים. המניות, בעיקר בשווקים המתעוררים, לא נסחרות במחירים מנופחים, מכיוון שיש פה ענן שמרחף מעל השוק. מכיוון שיש פאניקה. מכיוון שהיתה משיכת כספים היסטרית.

"מאז פברואר השווקים נרגעו, בעיקר לאחר המהלך האחרון של הבנק האירופי המרכזי, שהוריד את הריבית על הפיקדונות ועל ההלוואות שהוא נותן לבנקים המקומיים, וגם בעצם פרישת רשת הגנה לבנקים. רשת הביטחון הזאת מאפשרת להם למשוך כסף גם בריבית אפסית או שלילית, וזה מבטיח את היציבות של הבנקים באירופה. מה שאומר שהם לא יקרסו — גם אם זה אומר שבשנים הקרובות הם יפסידו כסף, מכיוון שהריבית תהיה שלילית.

"בנוסף, חלה עלייה משמעותית מאוד במחירי הנפט, של 50%, וגם עלייה נאה במחירי הסחורות. זה הרגיע מאוד את כל השווקים — בעיקר את המתעוררים, שברובם מתבססים על אנרגיה או סחורות, וגם את מערכת הבנקאות העולמית, שחשופה מאוד לענף הזה. אז זה חשש שגם כן קצת הופג, בעיקר כשיש שיחות בין מפיקות הנפט. מגזר האנרגיה חשוב מאוד לשוקי המניות והאג"ח.

יריב יוריסטה
אייל טואג

"הדבר השלישי שהשתנה זה המצב סין. יש שם רגיעה, הממשל הסיני החליט לקחת את העניינים לידיים — הוא קבע יעד צמיחה של 6.5%–7% בשנה, ונראה שהוא יעשה הכל בשביל לעמוד בו.

"ובסופו של דבר, לדעתנו, השוק מסתכל על העלאות הריבית בארה"ב. ברגע שהשווקים והכלכלות קצת התנדנדו, זה מנע מהבנק הפדרלי האמריקאי להאיץ את העלאות הריבית. הנסיגה הזאת בארה"ב מתוכנית העלאות הריבית מרגיעה מאוד את השווקים".

האג"ח כבר לא זולות

אחת ההזדמנויות שעליהן הצביע יוריסטה בשיחה בפברואר כבר לא רלוונטית כעת: המחירים הנמוכים שבהם נסחרו אז חלק מהאג"ח הקונצרניות הישראליות, למשל האג"ח של הבנקים המקומיים שמחיריהן ירדו בעקבות פדיונות מסיביים בקרנות הנאמנות, מה שאיפשר לרכוש אותן במחיר נמוך במיוחד. "שוקי האג"ח כבר פחות מעניינים עכשיו, כי המחירים עלו והעיוותים שהיו בהם תוקנו בחלקם", הוא אומר. "האג"ח הממשלתיות בכלל לא אטרקטיביות. והפוטנציאל נמצא באג"ח קונצרניות בדירוגים הבינוניים — ובשוק המניות".

אלא שיוריסטה מסייג את הדברים: "יש לעליות האחרונות שראינו בשוקי המניות גיבוי מוניטרי בדמות העובדה שהבנק הפדרלי נסוג מהכוונה להעלות ריבית כמה פעמים השנה. אבל צריך לשים לב, למרות המחירים הסבירים ובגלל העצבנות של המשקיעים, שוק המניות הוא עדיין לא בהכרח השקעה מוצלחת באופן כללי — לא מומלץ להשקיע בו באופן עיוור. כדי ליהנות מהפוטנציאל בשוק הזה, צריך לבצע בחירה ספציפית של חברות. יש שונות גדולה בין המניות שמרכיבות את המדדים המובילים".

אז איך אתם בוחרים מניות ואג"ח כאלה — על מה אתם מסתכלים?

"כשאנחנו מנתחים חברה, אנחנו מנתחים אותה גם מהפן המנייתי וגם מהפן האג"חי. אנחנו בודקים את החברה ובודקים באופן כללי את המגזר שבו היא פועלת. מגזרים שמעניינים בעינינו הם הבנקים והנדל"ן המניב — אלה מגזרים שאנחנו מבינים איך הם עובדים, ויודעים איך הם מתומחרים. אנחנו לא משקיעים בכל מיני חברות ישראליות שאיננו מכירים את הנכסים שלהן ושפועלות בכל מיני במקומות בחו"ל שאנחנו לא מכירים.

"מגזר הנדל"ן המניב בלט מאוד לטובה בדו"חות השנתיים האחרונים. העלויות של החברות האלה הצטמצמו, והתשואות על הנכסים הן בין 7% ל–7.5%. קל לראות ששיעורי ההיוון לא ירדו באותה עוצמה שבה ירדה הריבית שהחברות משלמות על החוב, פשוט מכיוון שאין עסקות שיגרמו לירידת שיעורי ההיוון. אבל היעדר העסקות נובע מכך שאף אחד פשוט לא רוצה למכור. התפוסות גבוהות מאוד, בניגוד לכל החששות שהיו לעזיבת שוכרים בגלל המיתון".

אילו מניות אתם אוהבים שם?

"אנחנו אוהבים מאוד את אמות ואת ריט1 — ואנחנו חייבים לציין גם שהופתענו לטובה מהתוצאות של קבוצת עזריאלי. אף שעזריאלי ממוקדת מאוד בנדל"ן מניב מסחרי, שיש עליו איומים, היא הציגה תוצאות טובות מאוד — כשבנכסים שהיא יוזמת בתחום המשרדים, היא מצליחה לקדם את האכלוס עוד לפני ההקמה, למשל בבניין בשרונה".

ומה קורה בבנקים?

"לבנקים היה רבעון רביעי לא מאוד טוב, אבל היתה להם שנה טובה. התמחור בבנקים עדיין נמוך מאוד, מכפילי ההון הם עדיין בסביבות 0.6%–0.7%. הם עדיין יודעים לייצר תשואות גבוהות על ההון, בין 5% ל–10%, גם בשנים שבהן האינפלציה אפסית והריבית שלילית. זה מגזר מעניין מאוד בעינינו להשקעה לטווח ארוך, והמניות בו אטרקטיביות בעיקר ביחס לאג"ח של הבנקים, שנסחרות בתשואות אפסיות.

"אנחנו מעדיפים את לאומי (מכפיל הון 0.71), הפועלים (מכפיל הון 0.77) והבינלאומי (0.67) — כשאנחנו מניחים כי ההון העצמי שהבנקים מציגים אכן משקף את מצבם האמיתי. הבנקים מצליחים לייצר תשואה על ההון העצמי — עם כל הרגולציה וההגבלות".

שלהערכתם ההשפעה שלהן מתומחרת במניות?

"נכון, אפילו מתומחרת יתר על המידה".

אילו מגזרים בעייתיים בעיניכם?

"ממגזר הקמעונות, למשל, הבנו לפני שנה שכדאי להתרחק — הסתכלנו על פוקס, קסטרו וגולף. ראינו שהיתה ירידה בצריכה הפרטית, שהיתה תחרות מחו"ל, שהיתה החמרה במצב הביטחוני, שהחורף היה חם במיוחד — כל אלה משפיעים לרעה על חברות האופנה. גם עכשיו הענף הזה נראה מסוכן.

"גם בעונת הדו"חות הנוכחית חברות האופנה הציגו תוצאות גרועות, שבעיקר מצביעות על עלייה בתחרות — גם מול השחקנים הבינלאומיים. זה מגזר רווי תחרות, ואף שהחברות הגדילו ב–2015 את הפעילות ב–40%–50%, הרווח הנקי שלהן נפל. עם זאת, שווה לעקוב אחרי מה שקורה שם, כי המחירים כבר ירדו, ובעתיד תיתכן התאוששות.

"אם כבר מדברים על קמעונות, רשתות קמעונות המזון — ויקטורי, שופרסל ורמי לוי — לא באמת מצליחות לצמוח. לא ראינו עדיין את ההשפעה הצפויה לטובה של היציאה של מגה מהמשחק על המתחרות, ואנחנו מתקשים להאמין שנראה אותה ברבעון הראשון".תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#