ההשקעה החדשה של מורי ארקין: סטארט-אפ שמאתר נקודות תורפה בתאים סרטניים

חברת פייזר וארקין החזקות של יצטרפו למשקיעים הקיימים קרן ההון סיכון של חברת מרק הגרמנית, הקרן של ברינגר אינגלהיים, פונטיפקס והטכניון

יורם גביזון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים1

חברת מטבומד, העוסקת בחקר מטבוליזם של מחלת הסרטן, השלימה הרחבה של סבב הגיוס הראשון שלה ממשקיעים קיימים וחדשים בהיקף של 18 מיליון דולר.

המשקיעים הקיימים כוללים את Boehringer Ingelheim Venture  Merck Serono Ventures, קרן פונטיפקס ומוסד הטכניון. המשקיעים החדשים בסבב הגיוס הם חברת פייזר וחברת ארקין החזקות. מטאבומד נוסדה על ידי קרן ההון סיכון של חברת מרק (הגרמנית) יחד עם 3 חוקרים מובילים בתחום המטבוליזם של גידולים סרטניים ובתחום הביולוגיה המיחשובית: פרופסור אייל גוטליב ממכון ביטסון לחקר הסרטן שבגלזגו, פרופסור איתן רופין מאוניברסיטת תל אביב ואוניברסיטת מרילנד ופרופסור תומר שלומי מהטכניון בחיפה.

מורי  ארקין
מורי ארקיןצילום: מוטי קמחי

מטבומד שהוקמה ב־2013 מתמקדת בגילוי ובפיתוח תרופות של מולקולות קטנות, שמכוונות לחלבוני מטרה חדשים בתחום חילוף החומרים של הסרטן על בסיס העובדה שלתאים סרטניים יש חילוף חומרים שונה. זאת בהשוואה לתאים רגילים, שכן התאים הסרטניים מתאפיינים בחוסר יציבות גנומי, כך שחלק מהגנים האחראים לחילוף החומרים נפגעים ,וכן במטבוליזם אינטנסיבי הנחוץ לחלוקה המהירה ולבנית DNA.

התחום המחקרי של חילוף החומרים של סרטן מנסה לזהות את נקודות התורפה של התהליך המטבולי של מחלה סרטנית ולייצר באופן סינתטי את תהליך המוות של התאי הסרטני. המערכת שפיתחו מייסדי מטבומד מאפשרת לפתח מודל של המטבוליזם של התא הסרטני ועל בסיס המודל לזהות חלבון מטרה, שאם יעוכב יביא הצירוף של עיכובו ואבדן הגן המטבולי בתא הסרטני להתמוטטות תהליך חילוף החומרים. אחת החברות הפעילות בתחום זה היא חברת Agios ששיתוף הפעולה המחקרי שלה עם Cellgene בתחום המטבוליזם של הסרטן הביא תרופה ראשונה לניסויים קליניים

המערכת של מטבומד מבוססת על גישה גנטית/מטבולית ייחודית מאפשרת זיהוי חלבוני מטרה חדשים שמהווים גיבוי הכרחי של גנים מטבוליים ושאם יעוכבו בצמוד שפעילותם מבוטלת בתאים סרטניים.

מטבומד מתכוונת באמצעות עיכוב של חלבוני מטרה אלה לפתח תרופות ממוקדות שיהיו בררניות בתקיפת תאי המטרה הסרטניים ועל כן יימנעו מפגיעה בתאים בריאים.

מטבומד פועלת בחממה הביוטכנולוגית של MS Ventures שתמכה בפיתוח חברות סטרט אפ באמצעות מערך התשתיות שלה והשירותים. עם השלמת סבב הגיוס, סימון בוטי, שעומד כיום בראש החממה יעזוב את תפקידו על מנת להתמנות למנכ"ל מטבומד.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker