ההשקעה המוזרה ביותר של פימי

קרן ההשקעות הפרטית הגדולה בישראל השקיעה 80 מיליון שקל בחברת רקח, שמרכז הרווח היציב היחיד שלה הוא הפצת כרטיסי פיס בירושלים ■ רקח משלמת לשלושת הבכירים שבהם שכר גדול פי שלושה מהרווח התפעולי של החברה

יורם גביזון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

אם תתקיים תחרות איזו השקעה היא המוזרה ביותר של קרן פימי מבין 80 ההשקעות שביצעה עד היום — רכישת השליטה בחברת רקח תנצח בה בהליכה. פימי רכשה את השליטה (42.6%) ברקח בפברואר 2015 תמורת 80 מיליון שקל.

רקח, שנבנתה בצלמם ובדמותם של מרדכי וג'ורג'ט אלגרבלי — מייסדי החברה ובעלי השליטה המשותפת עד היום — פועלת בשלושה תחומים: ייצור ושיווק תרופות ומוצרים קוסמטיים, ניהול והפעלת רשת בתי מרקחת, והפעלת זיכיון להפצת כרטיסי מפעל הפיס באזור ירושלים.

מדיניות ההשקעה של פימי היא לרכוש שליטה בחברות ישראליות בעלות פעילות בינלאומית ענפה מוטות יצוא. רקח אינה עונה על אחד משני הקריטריונים האלה, אלא אם כוללים יצוא לא מהותי לרשות הפלסטינית. רקח פועלת לשנות מצב דברים זה, ולכן השקיעה 17 מיליון שקל ב–2014 בשתי מחלקות אנטיביוטיקה חדשות שהקמתן הושלמה בנובמבר 2015, וכן במחלקה סטרילית חדשה לייצור טיפות עיניים. השקעות אלו נועדו להניח את התשתית להרחבת היצוא של החברה. במקביל חתמה רקח על הסכם עם חברה גנרית ישראלית לשדרג את אחד מתיקי הרישום לאחד ממוצרי החברה, לצורך הגשתו לקבלת אישור שיווק באירופה. החברה גם חתמה על הסכם עם חברה גנרית רב־לאומית, שקיבלה זיכיון להפיץ סדרת מוצרים של רקח בשווקים מתפתחים.

ישי דוידי
ישי דוידיצילום: עופר וקנין

עד שיבשילו השקעות אלו מציגה רקח תוצאות כספיות מאכזבות. רקח הפסידה 4.4 מיליון שקל ב–2015, בהשוואה להפסד של 2.5 מיליון שקל ב-2014. הכנסות החברה ירדו ב-2.8% ב-2015 ל–262 מיליון שקל. הגורם העיקרי להפסד ב–2014 היה הפרשה של 4.5 מיליון שקל לירידת ערך השקעתה במגזר הקמעוני, שכולל שישה בתי מרקחת ושלושה בתי דרך חיים. זאת לאחר שההכנסות ירדו ב-1.3% ב-2015 ל–57 מיליון שקל, והרווח הגולמי ירד ב–11% ל–14.7 מיליון שקל ב-2015.

רקח מציינת שהיא בודקת פתרון אסטרטגי בר קיימא שיאפשר את מימוש האסטרטגיה של מיקוד בתחום הייצור וההפצה של תרופות תוך צמצום ההפסדים במגזר הקמעוני, כך שלא יהיה זה מפתיע אם ששת בתי המרקחת יימכרו. מגזר ייצור התרופות הציג שיפור ברווח התפעולי ל–4.2 מיליון שקל ב-2015 — גידול של 173% לעומת 2014. ואולם, פעילות ההפצה של תרופות ומוצרים קוסמטיים עברה להפסד של 677 אלף שקל, בהשוואה לרווח של 2.3 מיליון שקל ב-2014. לנוכח ההפסדים של רשת בתי המרקחת והתוצאות האפרוריות של מגזר התרופות התעשייתי והסיטוני, יכולה פימי להתנחם בצוק איתן של רווחיות: הזיכיון להפיץ כרטיסי פיס באזור ירושלים שהניב רווח תפעולי של 3.8 מיליון שקל, בהשוואה ל–3.5 מיליון שקל ב–2014. מעניין יהיה לעקוב איך פעילות הפיס שהקימו בני הזוג אלגרבלי משלבת באסטרטגיית השקעה בחברות ישראליות בעלות פעילות בינלאומית ענפה.

ישי דוידי, מנכ"ל פימי, גייס את אברהם ביגר, לשעבר מנכ"ל מכתשים אגן (כיום אדמה), לעשות סדר ברקח, שנותרה, למרות הפחתות שכר, חברה משפחתית מעט.

עלות שכר שלושת האלגרבלים הבכירים (מרדכי אלגרבלי כמנכ"ל, ג'ורג'ט אלגרבלי אשתו, כמנהלת החטיבה התעשייתית, ויעקב אלגרבלי, אחיו של בעל השליטה כמנכ"ל החברה המנהלת את בתי המרקחת) הסתכמה ב-2.9 מיליון שקל — פי שלושה כמעט מהרווח התפעולי של החברה כולה ב–2015. בחברה גם הועסקו יובל אלגרבלי, בנם של בעלי השליטה לשעבר; אשר ומיכאל אלגרבלי, אחיו של מרדכי אלגרבלי, בעל השליטה, וגם יפה נחמיאס, אחותו של בעל השליטה, ואפילו דוד נחמיאס, גיסו של מרדכי אלגרבלי. זה לא ממש הרכב ההנהלה הבכירה האופייני של חברה בתיק ההשקעות של פימי. כל זה לא הפריע למניית רקח לעלות ב–100% מאז נפוצו השמועות על מו"מ בין פימי לבעלי השליטה ברקח על השקעה בחברה, כך שנראה ששוק ההון עדיין מאמין בפרמיית דוידי, גם אם אותותיה מבוששים להופיע בתוצאות רקח.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker