אנשי נאסד"ק הגיעו לתל אביב - ועובדי הבורסה סירבו לשתף עמם פעולה

ועד עובדי הבורסה פתח בעיצומים ולא מאפשר את התחלת פרויקט האפיון של מערכת הנאסד"ק ■ הנהלת הבורסה: "גימיק ילדותי נוסף מבית היוצר של הוועד"

שלי אפלברג
שלי אפלברג
שלי אפלברג
שלי אפלברג

צוות עובדי חברת נאסד"ק נדהם מקבלת הפנים שנערכה לו בבורסה לניירות ערך בתל אביב. הצוות הגיע לישראל על מנת להתחיל לאפיין את מערכת המסחר, שנקנתה תמורת כ-20 מיליון דולר, ונאלץ ללכת בבושת פנים לחדר הישיבות כאשר הוא רואה את כלל עובדי הבורסה לבושים באותה חולצה לבנה עליה כתוב באדום שחור "ועד TASE".

בחדר הישיבות הובהר לצוות כי אין כל יכולת להתחיל בפרויקט עקב עיצומים בהם נוקט וועד העובדים. ל-TheMarker נודע כי ראש מחלקת המסחר, שנכנסה לחדר עם אנשי הנאסד"ק, קיבלה הוראה מהמנכ"ל ביינארט להמשיך לעבוד למרות דרישות הוועד. מספר עובדים העירו לה כי היא "מפרה את הוראת הוועד ואם היא תשב זה רק יתן לנו יותר תחמושת לבית הדין".

אסיפת עובדי הבורסה

מסתמן כי בוועד חוששים כי התמורה עבור מערכת המסחר של נאסד"ק (20 מיליון דולר) תשולם בעתיד במניות של הבורסה - לאחר הפיכתה לבורסה למטרות רווח - מהלך שיהפוך את הנאסד"ק לבעלת השליטה בבורסה וכך יביא גם לפיטורים.

למרות שברור לכל כי מצבת העובדים בבורסה דורשת קיצוץ חד, ביינארט נמנע עד כה נמנע מעימות מול הוועד. העיצומים בהם פתח הוועד אף הובילו את הצדדים לבית הדין לעבודה שדרש מהצדדים לשבת לדיון בשביל למצוא פתרונות - כך שלבורסה יתאפשר לצאת למהלך בו תומכת הרשות לניירות ערך - הפיכתה לגוף למטרות רווח. בדיון הבהירו נציגי העובדים כי "שינוי מעין זה חייב להיעשות בהסכמה של הוועד" וזאת בטרם מנהלים הבורסה חותמים על הסכמים.

מבחינת יוסי ביינארט המנכ"ל ואמנון נויבך מדובר בעוד סכסוך שעליהם יהיה לפתור בקרוב. הסכסוך האישי בין השניים, שהתפרסם באמצעי התקשורת, גרר את הבורסה להוציא מעין הודעת הרגעה כי "יושרו ההדורים בין היו"ר והמנכ"ל וכי השניים ימשיכו לפעול בשיתוף פעולה מלא לקידום הבורסה ומטרותיה". אך משיחות עם גורמים בבורסה עולה כי ההדורים לא ממש יושרו ואחד מהשניים צפוי להודיע על התפטרותו בקרוב.

במבחן התוצאה, הכהונה המשותפת של ביינארט ונויבך רחוקה מלהראות הצלחה. ביום כניסתו של ביינארט לתפקיד, בתחילת 2014, נסחרו בתל אביב מניותיהן של 508 חברות. מאז ירד המספר הזה בכ-10% ל-462 חברות. באחרונה ספגה הבורסה מכה תדמיתית, עם עזיבתן של שתי חברות גדולות, אסם ואיתוראן, הנמנות עם מדד ת"א 100. במהלך 2015 בוצעו רק שתי הנפקות מניות של חברות חדשות. זהו שיא שלילי, שמעיד על חוסר עניין וחשדנות כלפי המנגנון הבורסאי כמכשיר לגיוס הון.

יוסי ביינארט, מנכ"ל הבורסהצילום: אילן אסייג

גם מחזורי המסחר נמצאים בנסיגה. מחזור המסחר היומי במניות, שמסתכם כיום בכ-1.5 מיליארד שקל, נמוך ב-14% מהמחזורים שנרשמו בבורסה לפני חמש שנים. מחזור המסחר היומי באג"ח מסתכם בכ-4.3 מיליארד שקל.

גורמים בשוק ההון טוענים כי לא נדרשת לבורסה מערכת חדשה, מערכת אשר נכפתה על הבורסה בגלל הפרויקט המשותף שאמור לקרום עור וגידים יחד עם יצירת חממה לחברות טכנולוגיה מקומיות - אשר תהווה מקפצה בעתיד לנאסד"ק.

הנהלת הבורסה מסרה בתגובה: "מדובר בגימיק ילדותי נוסף מבית היוצר של הוועד אשר לדאבוננו פוגע בראש ובראשונה בעובדים. שיתוף הפעולה עם נאסד"ק הוא אסטרטגי לצמיחתה של הבורסה ולהבטחת הרלבנטיות שלה. מדובר במשימה שהצלחתה תבטיח בראש ובראשונה את הביטחון התעסוקתי של עובדי הבורסה - צר לנו שהוועד מוצא לנכון להגחיך נושא חשוב ומהותי כל כך". 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker