המניה שקרסה ב-13% בגלל שבעל השליטה לשעבר מקצץ באחזקותיו

מניית מטומי שנכנסה למדד ת"א 50 קרסה בתוך יומיים ב-22% ■ שילוח רכש לפני כשנה מניות מטומי במחיר של 193 פני וכעת מכר מניות ב-13 מיליון שקל במחיר נמוך מכך בכ-57%

רותי לוי
רותי לוי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מניית היום
רותי לוי
רותי לוי

האם אילון שילוח, בעל השליטה והיו"ר לשעבר של חברת הפרסום הדיגיטלי מטומי, מתחיל לאבד אמון בחברה? זה על כל פנים הרושם שנוצר בשוק בעקבות מימוש גדול שביצע שילוח במניית החברה ביום חמישי האחרון.

יום חמישי היה היום הקובע לצירופה של מניית מטומי למדד יתר 50 בתל אביב. שילוח ניצל את הביקושים האוטומטיים מצד תעודות הסל המקומיות ומכר להן 3.2% ממניות החברה בסכום של כ-13 מיליון שקל. המחיר בעיסקה עמד על 4.6 שקל (85 פני) והוא גילם הנחה משמעותית של 10% לעומת המחיר בו נסחרה מטומי ביום רביעי.

הבוקר, לאחר שדווחה העיסקה לבורסה, המשיכה המניה ליפול בכ-13% וסגרה את היום במחיר של 3.98 שקלים. זהו מחיר שפל הסטורי למטומי מאז שהונפקה בלונדון במחיר של 2.3 ליש"ט וביום שישי נסחרה ב-83 פני. בסך הכל איבדה מניית מטומי בשני ימי המסחר האחרונים 22% מערכה. שוי החברה עומד כיום על 370 מיליון שקל.

שילוח החזיק לפני ההנפקה בלונדון ב–30% ממטומי. מאז הוא הספיק למכור מניות בסכום שמוערך בכ-150 מיליון שקל. הוא נותר כעת עם אחזקה של 12%. באפריל לפני שנה רכש שילוח כמות קטנה של מניות מטומי במחיר של 193 פני למניה. כעת, מתברר, הוא מוכן להיפרד ממניות החברה במחיר נמוך מכך בכ-57%. המכירה הבהולה של המניות מצד שילוח שיגרה אתמול איתות למשקיעים בתל אביב, מה שהוביל כנראה לנפילה נוספת במחיר המניה אתמול.

מכירת המניות מצד שילוח מזכיר את האירוע השנוי במחלוקת שבו נכנסה מניית מנקיינד האמריקאית למדדי הבורסה של תל אביב. מנקיינד שנסחרה בשווי גבוה בארה"ב נכנסה בנובמבר למדד ת"א 100 זמן קצר לאחר שנרשמה למסחר בתל אביב. כניסתה למדד אילצה את תעודות הסל והקרנות המחקות לקנות את המניה בסכום גבוה וייצרה ביקוש אוטומטי למניותיה. החברה ניצלה זאת כדי לגייס בישראל כ-240 מיליון שקל. לאחר מכן מנייתה קרסה והמשקיעים במדד ת"א 100 ספגו הפסד גבוה.

מטומי הישראלית הקימה זירת מסחר לרכישת שטחי פרסום באינטרנט, אין לה יתרון טכנולוגי משמעותי והשירות שהיא מוכרת רווי תחרות. היא החלה את דרכה הציבורית בבורסה בלונדון ביולי 2014 אבל היא נחשבת בה לחברה שולית ומחזורי המסחר בה זעומים. העניין המועט במניה עודד את מנהליה לרשום אותה למסחר בתל אביב לפני כחודשיים.

הכנסותיה של מטומי תלויות בתחום חדש שבו היא מנסה לבסס את מעמדה – פרסום ווידיאו במובייל. בשנה האחרונה צמחו הכנסותיה ב-14% כתוצאה מאיחוד תוצאות עם חברות שרכשה - אופטימטיק, אבנלו ומובפוקס. הרווח הנקי של החברה נחתך ב-26% והסתכם ב-7.2 מיליון דולר.  

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker