אפקט קינן: בכירים בבנקים ימהרו לפרוש כדי לא להפסיד עשרות מיליוני שקלים

מנהלים בכירים במערכת הפיננסית, בעלי הסכמי פרישה מיוחדים, נקלעו לדילמה - מכיוון שלא ברור אם יהיו זכאים למלוא הזכויות שצברו לאחר יישום חוק הגבלת השכר

מיכאל רוכוורגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
מיכאל רוכוורגר

אחת הסיבות המרכזיות להודעה המפתיעה של מנכ"ל בנק הפועלים, ציון קינן, כי יפרוש בעוד חצי שנה קשורה לפיצויי הפרישה המיוחדים והמוגדלים שיקבל. האם חוזי פרישה נדיבים דומים יגרמו לפרישה של בכירים נוספים בבנקים אחרים? ההערכות כיום הן כי יישום החוק להגבלת שכר הבכירים במגזר הפיננסי עשוי להביא לפרישתם של עד עשרות בכירים — ולחייב את הבנקים וחברות הביטוח בפיצויי פרישה בעלות של עשרות רבות של מיליוני שקלים.

כפי שנחשף בערוץ 10, חוזה ההעסקה של קינן — שתוקפו מ–1 בינואר 2013 עד 31 בדצמבר 2017 — קובע את גיל הפרישה של קינן כפרמטר בקביעת גובה הפיצויים שיקבל. כך, אם קינן, 60, יפרוש מתפקידו עד גיל 62, כפי שקורה כעת בפועל, הוא יהיה זכאי לפיצוי של פי 2.5 מהמשכורת האחרונה שלו, כפול 38 שנות עבודה בבנק — סכום עתק של כ–17 מיליון שקל. אם קינן היה פורש אחרי גיל 62, הוא היה זכאי לפיצוי נמוך יותר — המשכורת האחרונה שלו כפול מספר השנים שעבד בבנק. כלומר, כ–6.5 מיליון שקל.

מנכ"לית בנק לאומי רקפת רוסק-עמינח, מנכ"ל בנק הפועלים ציון קינן
מנכ"לית בנק לאומי רקפת רוסק-עמינח ומנכ"ל בנק הפועלים ציון קינן צילום: מוטי קמחי

בעקבות יישום החוק להגבלת שכר הבכירים במגזר הפיננסי, שאושר בכנסת בשבוע שעבר, עלות השכר המוכרת לצורכי מס של מנהלי הבנקים תוגבל עד 2.5 מיליון שקל. במקביל, נקבעה תקרה אבסולוטית, שלפיה אף עובד בגופים הפיננסיים לא ישתכר יותר מפי 35 מהעובד בעל השכר הנמוך ביותר בארגון, כולל עובדי קבלן.

החוק להגבלת שכר הבכירים כולל סעיף שקובע כי תשלומים מקופות גמל או מענק פרישה יפוזרו בחלקים שנתיים שווים לאורך שנות העבודה, ויתווספו לעלות השכר באותן שנים — אך סעיף זה אינו חל על הסכמי פרישה מיוחדים כמו זה של קינן.

בהנחה שלא יהיו שינויים בחוק, אם קינן היה ממשיך בתפקידו — הדבר היה מקטין את חבילת הפיצויים שלו, כך שלא היה מקבל את הסכום של כ–6.5 מיליון שקל, אלא "רק" 2.5 מיליון שקל. כך שעבור קינן, הפרישה בעיתוי הנוכחי, לפני גיל 62, מאפשרת לו ליהנות מחבילת פיצוי מוגדלת בכ–10–14 מיליון שקל. על כך מתווסף עוד מענק הסתגלות חודשי בגובה המשכורת החודשית — כ-175 אלף שקל — למשך חצי שנה, שבה לא יוכל להיות מועסק בתאגיד פיננסי אחר.

>> לחצו כאן להגדלת התרשים

ציון קינן - בנק הפועלים (פרש)
שנות עבודה בבנק: 38
משכורת חודשית: כ-175 אלף שקל
חבילת פרישה עד 17 מיליון שקל
אם פורש לפני גיל 62- פי 2.5 מהמשכורת החודשית האחרונה כפול מספר שנות עבודה. בתוספת מענק הסתגלות בגובה 6 משכורות
רקפת רוסק עמינח
שנות עבודה בבנק: 12
משכורת חודשית: 195 אלף שקל
חבילת פרישה: עד 4.7 מיליון שקל
פי 2 מהמשכורת החודשית האחרונה כפול מספר שנות עבודה, בתוספת מענק הסתגלות בגובה 6 משכורות או קצבת פרישה מיידית מהבנק לפי תנאי דור א' שעבר לדור ב'
אלדד פרשר- מזרחי טפחות
שנות עבודה בבנק: 12
משכורת חודשית: כ-185 אלף שקל
חבילת פרישה: עד 3.5 מיליון שקל
פי 1.5 מהמשכורת  החודשית האחרונה, כפול מספר שנות עבודה, בתוספת מענק הסתגלות בגובה 6 משכורות
סמדר ברבר-צדיק- הבינלאומי
שנות עבודה בבנק: 11
משכורת חודשית: כ-180 אלף שקל
חבילת פרישה: עד 4 מיליון שקל
פי 2 מהמשכורת החודשית האחרונה, כפול מספר שנות עבודה, בתוספת מענק הסתגלות סגובה 3 משכורות
לילך אשר טופליסקי - דיסקונט
שנות עבודה בבנק: 2
משכורת חודשית: כ-180 אלף שקל
חבילת פרישה: עד 800 אלף שקל
המשכורת החודשית האחרונה כפול מספר שנות העבודה בתוספת מענק הסתגלות בגובה 6 משכורת

פגיעה רטרואטקיבית

הדילמה הפיננסית האישית שעמה מתמודד קינן ניצבת כיום בפני לא מעט מנהלים בכירים במגזר הפיננסי — הן בבנק הפועלים, שבו נהנים חלק מהבכירים מתנאי פרישה דומים לאלה של קינן, והן בבנקים אחרים. זאת, מכיוון שבשלב זה לא ברור אם בעוד חצי שנה, עם יישום החוק, הם יהיו זכאים למלוא הזכויות שצברו במשך שנות העבודה בבנק — או רק עד לסכום חד־פעמי של 2.5 מיליון שקל, דבר שעלול להביא לפגיעה רטרואקטיבית משמעותית בזכויות הפנסיוניות שלהם.

עדיין לא ברור אם הזכויות הפנסיוניות הרגילות — בניגוד לחבילות פרישה מיוחדות ופיצויים מוגדלים, כמו אצל קינן ומנהלים נוספים — יחלוקו על פני שנות העבודה בבנק. בשלב זה לבנק ישראל ולמערכת הבנקאות אין תשובות חד־משמעיות לכך. עם זאת, ברור שאם החוק ייושם כפי שהוא, הדבר יחייב את המערכת הפיננסית לשלם פיצוי פרישה בעלות עשרות רבות של מיליוני שקלים למנהלים בכירים, אם יחליטו לפרוש לפני כניסת החוק לתוקף.

בינתיים, מבדיקה של חוזי ההעסקה של מנכ"לי חמשת הבנקים עולה כי אף אחד מהמנכ"לים לא יקבל חבילת פיצויים מוגדלים כה נאה כמו קינן, אם יחליט לפרוש לפני יישום החוק בפועל — אך למרביתם עדיין מגיעים פיצויי פרישה מכובדים, שלא ברור עד כמה יוכלו ליהנות מהם אחרי כניסת החוק לתוקף. מדובר בהערכות של חבילות הפרישה, שעשויות לא לכלול סעיפים מיוחדים שמגדילים אותן. חלק מהסכומים לטובת פיצויי המנהלים לכשיפרשו כבר הופרשו על ידי הבנקים.

משכורת ללא עבודה - למשך שישה חודשים

רוסק עמינח החלה לעבוד בלאומי ב–1 בינואר 2004 כראש החטיבה העסקית, והחלה לכהן כמנכ"לית הבנק ב-1 במאי. השכר החודשי של רוסק עמינח הוא כ–195.5 אלף שקל (צמוד לעליית המדד), והיא זכאית בעת ניתוק יחסי עובד־מעביד בינה לבין הבנק לבחור בין שתי אופציות: הסכם ההעסקה של רוסק עמינח הוא במתכונת דור א' בבנק, והחל מ–2013 היא עברה לתנאי העסקה במתכונת דור ב'. באפשרותה שהפנסיה שלה תהיה תקציבית, בהתאם להסכמים עם עובדי דור א', אך זכויותיה לגבי תוספות שכר מעבר למשכורת יהיו על פי תנאי דור ב' (הפרשות לקופת גמל ללא זכויות לפנסיה תקציבית מהבנק).

הדיון על הגבלת שכר הבכירים בוועדת הכספים
הדיון על הגבלת שכר הבכירים בוועדת הכספיםצילום: אמיל סלמן

האופציה השנייה היא כי תקבל פיצויי פיטורין בסכום השווה ל–200% מהמשכורת החודשית האחרונה, כפול מספר שנות עבודתה בבנק — בהתאם לתנאי כהונתה והעסקתה בבנק, ובהתאם לעדכון שאושר על ידי האסיפה הכללית ב–11 בפברואר 2014. בנוסף לכך, רוסק עמינח זכאית לתוספת ההפרשות לתגמולים לבין קצבת פרישה מיידית מהבנק לפי תנאי דור א' שעבר לדור ב' — כולל התפטרות בעקבות הרעה בתנאי עבודה. הבנק ורוסק עמינח יכולים לסיים כל אחד את יחסי העבודה במתן הודעה מוקדמת של שישה חודשים. אם רוסק עמינח תבחר בחלופה הראשונה היא תהיה זכאית לחבילת פיצויים של כ–4.7 מיליון שקל.

כמו כן, במסגרת החוזה שלה נקבע כי במשך שישה חודשים ממועד סיום כהונתה, רוסק עמינח לא תכהן במשרה או תפקיד כלשהו במוסד בנקאי או פיננסי אחר — וכי ובתקופה זו היא תהיה זכאית למשכורת מהבנק, לצד כל יתר התנאים הנלווים, כמו החזר הוצאות, רכב ונהג צמוד ותשלום חשבונות טלפונים.

פיצויים מיוחדים

מנכ"ל מזרחי טפחות, אלדד פרשר, הגיע לבנק ב-3 בנובמבר 2004 כשמונה לראש החטיבה הפיננסית, ומונה לתפקיד מנכ"ל הבנק ב–16 באוגוסט 2013. ב–10 ביוני 2014 אישרה האסיפה הכללית של הבנק את תנאי כהונתו.

הסכם ההעסקה עמו הוא לתקופה בלתי קצובה, וכל צד רשאי לסיימה מכל סיבה שהיא, תוך מתן הודעה מוקדמת של שלושה חודשים. פרשר זכאי לשכר חודשי של 185 אלף שקל (צמוד למדד) לצד לתנאים נלווים.

לפי ההסכם, מזרחי טפחות מעמיד לרשות המנכ"ל תקציב של 15.8% מהמשכורת להפרשות לתגמולים, פנסיה ופיצויים. כמו כן, הבנק מפריש עבור המנכ"ל לקרן השתלמות סכום בשיעור של 7.5% מהמשכורת. עם סיום עבודתו, במועד כלשהו ומכל סיבה שהיא, ישלם לו הבנק מענק פרישה בסכום השווה ל–150% ממשכורתו האחרונה, כפול מספר שנות עבודתו בבנק.

בנוסף לפיצויים המיוחדים האלה, ישוחררו כל התשלומים שביצע הבנק לפי הסכם העבודה שנחתם עם פרשר לגבי תקופת עבודתו בבנק לפני מינויו למנכ"ל. כמו כן, הבנק ישחרר למנכ"ל את קרן ההשתלמות וכן ישלם לו מענק הסתגלות עבור 
אי־תחרות, בסך שש משכורות חודשיות, בתוספת הפרשות לתנאים סוציאליים.

פרשר התחייב כי לא יעסוק ולא יפעל במישרין או בעקיפין עבור גוף מתחרה כלשהו, במשך שישה חודשים מסיום כל תפקידיו ועבודתו בבנק מסיבה כלשהי. בנוסף, עם סיום עבודתו ישולמו לו סכומים נוספים כמפורט בהסכם ההעסקה.

דירקטוריון הבינלאומי יכול לוותר על צינון

מנכ"לית הבנק הבינלאומי, סמדר ברבר־צדיק, מועסקת בבנק החל מינואר 2005 (אז מונתה לראש החטיבה העסקית) וכמנכ"ל החל ב–19 במארס 2007. הסכם ההעסקה של ברבר־צדיק הוא לתקופה של חמש שנים, החל מ–19 במארס 2007, כשנקבע כי בתום תקופת ההסכם המקורי יימשך ההסכם לתקופה בלתי קצובה, וכל צד יהיה רשאי להביאו לסיומו בהודעה כתובה של שלושה חודשים מראש.

ברבר־צדיק זכאית להפרשות סוציאליות לביטוח מנהלים או לקופת גמל, קרן השתלמות, דמי הבראה, החזר הוצאות סבירות במילוי תפקידה, חופשה שנתית וחופשת מחלה. בהסכם הוגדרה תקופת הגבלת תחרות של שלושה חודשים במשכורת מלאה, כשלדירקטוריון הבנק שמורה הזכות לוותר על תקופת הצינון או חלקה, ובמקרה כזה לא תהיה זכאית המנכ"ל לתשלום.

עם סיום העסקתה מכל סיבה שהיא, תהיה ברבר־צדיק זכאית ל–200% מסכום הפיצויים על פי חוק פיצויי פיטורים ותקנותיו, על בסיס השכר החודשי כפי שיהיה במועד סיום יחסי העבודה — שכר שהוא כיום כ–180 אלף שקל. כלומר, מדובר בחבילת פיצויים של כ–4 מיליון שקל.

למנכ"לית בנק דיסקונט, לילך אשר־טופילסקי, יהיו פחות דילמות לגבי פיצויי פרישה מוגדלים — שכן היא הצטרפה לדיסקונט רק בפברואר 2014, ואת הזכויות הפנסיוניות שצברה במהלך הקריירה שלה עד כה לקחה בעת סיום כהונתה בהפועלים.

היא זכאית למשכורת חודשית ברוטו, שתעודכן אחת לרבעון על פי שיעור עליית המדד למחירים לצרכן. במסגרת סיום יחסי עובד־מעביד, ביוזמתה או ביוזמת הבנק, תהיה המנכ"ל זכאית לפיצויי פיטורין, בנוסף על ההפקדות השוטפות בגין פיצויי פיטורין שבוצעו לקופות הסדר פנסיוני שלה במהלך תקופת כהונתה, שיחושבו כמכפלת המשכורת האחרונה במספר שנות כהונתה. כמו כן, היא תהיה זכאית למענק הסתגלות בגובה שש משכורות חודשיות בצירוף הפרשות הסוציאליות ותנאים נלווים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker