אחרי 6 שנים בשוק ההון: האיש שהולך הביתה עם 30 מיליון שקל

מנכ"ל בית ההשקעות לידר שוקי הון, עמית ורדי, ששכרו ב-2015 הסתכם ב-4.6 מיליון שקל, החליט לפרוש מתפקידו עוד לפני שעבר החוק להגבלת שכר בכירים בכנסת ■ בשש שנות כהונתו בתפקיד המנכ"ל תפח שוויו של לידר שוקי הון ב-250%

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

מנכ"ל בית ההשקעות לידר שוקי הון, עמית ורדי, הודיע אתמול על סיום תפקידו. לידר מחזיק ב-50% מבית השקעות ילין לפידות ועוסק בחיתום ההנפקות, מסחר בניירות ערך ושיווק מכשירים פיננסיים. לידר שוקי הון נמצא בשליטת לידר השקעות, הנמצאת בשליטת יורשי דן דוד. שוויו של לידר בבורסה מגיע ל-550 מיליון שקל, בעיקר הודות לאחזקה בילין לפידות.

ורדי הוא המנהל הבכיר הראשון בענף הפיננסים שמודיע על סיום תפקידו עם תחילתה של תקופה חדשה בענף. זה קורה, לאחר שהשבוע עברה בקריאה שנייה ושלישית בכנסת הצעת החוק להגבלת שכר הבכירים בתאגידים פיננסיים; החוק מגביל את תקרת השכר המקסימלית ל-2.5 מיליון שקל בשנה או למכפלה של עד 35 מהשכר הנמוך בארגון. ורדי נהנה עד כה מחבילת שכר גבוהה בהרבה מהתקרה המוצעת בחוק - עלות שכרו ב-2015 הסתכמה בכ-4.6 מיליון שקל; בשש השנים שבהן כיהן בתפקיד המנכ"ל, הסתכמה עלות שכרו בכ-30 מיליון שקל.

את החלטה לפרוש קיבל ורדי לפני שהתקבל החוק להגבלת שכר הבכירים. ורדי יישאר בתפקידו שלושה חודשים נוספים, עד שיימצא לו מחליף. לפי הערכות, ורדי יישאר בשוק ההון, אבל יעשה זאת באמצעות פעילות פרטית.

ורדי (54) הצטרף ללידר שוקי הון לפני כ-12 שנה וכיהן בתפקיד משנה למנכ"ל. קודם לכן כיהן ורדי בתפקיד מנהל השקעות ראשי של קופות הגמל במזרחי טפחות. ורדי מונה למנכ"ל ביוני 2010, לאחר שהמנכ"ל הקודם, דני ברק, שם קץ לחייו. זו היתה תקופה לא קלה בקבוצת לידר, שכן בעלי שליטה הקודמים בחברה, יצחק שרם ויאיר פודים, איבדו את השליטה בה. פודים עדיין מכהן בתפקיד יו"ר לידר שוקי הון. בעת שורדי מונה למנכ"ל, נסחרה מניית לידר במחיר של 10.9 שקלים; מאז עלה ערכה ב-250% וכיום המניה נסחרת במחיר של 38 שקל.

עמית ורדי
עמית ורדיצילום: עופר וקנין

ב-2015-2010 חילק לידר דיווידנדים בסכום של כ-200 מיליון שקל (כ-13.3 שקל למניה). חלק ניכר מהתגמול שקיבל ורדי ניתן לו באופציות למניות. ורדי מחזיק ב-3.7% מלידר - ששוויים מגיע ל-20 מיליון שקל. לידר, שהתחיל להיסחר בבורסה לפני עשר שנים, הונפק לפי שווי של כ-150 מיליון שקל "לפני הכסף", ומאז חילק דיווידנדים בסכום של כ-320 מיליון שקל. לידר מחלק את כל רווחיו כדיווידנד לבעלי המניות.

העסקה המוצלחת 
עם ילין לפידות

הקפיצה בשוויו של לידר שוקי הון נובעת בעיקר מעסקה אחת מוצלחת במיוחד שנעשתה ב-2005. לידר רכש אז 50% מבית ההשקעות הצעיר שהקימו דב ילין ויאיר לפידות, תמורת כ-17 מיליון שקל. ילין לפידות ניהל אז נכסים בסכום של כ-600 מיליון שקל, ומנהל כיום כ-52 מיליארד שקל.

בעשור האחרון הפך ילין לפידות לאחד מבתי ההשקעות המצליחים. בית ההשקעות שמנהל קרנות נאמנות, קרנות השתלמות וקופות גמל, הצליח לייצר לעמיתיו תשואות נאות וסיים את 2015 עם רווח של כ-96 מיליון שקל. ה-EBITDA (רווח תפעולי תזרימי) של ילין לפידות הסתכם ב-2015 בכ-135 מיליון שקל. הודות לתוצאות של ילין לפידות, סיים לידר שוקי הון את 2015 עם רווח נקי של כ-50 מיליון שקל. בענף מעריכים את שוויו של ילין לפידות בכמיליארד שקל.

אינפו: חבילת התגמול של עמית ורדי
שנת 2010 - 5.9 מיליון שקל
שנת 2011 - 4.2 מיליון שקל
שנת 2012 - 4.2 מיליון שקל
שנת 2013 - 5.5 מיליון שקל
שנת 2014 - 5.7 מיליון שקל
שנת 2015 - 4.6 מיליון שקל
חבילת התגמול של עמית ורדי

ורדי משמש יו"ר ילין לפידות, אבל אין לו השפעה רבה על התנהלותו; עיקר מומחיותו היא פעילות החיתום וייעוץ כלכלי. ללידר יש לקוחות בכירים הנעזרים בשירותיו, וכמה מהם עושים זאת הודות לקשרים האישיים עם ורדי; ברשימה זו נכללים צדיק בינו, בעל שליטה בבינלאומי ובפז; בעקבות הקשרים עם ורדי, רכש הבינלאומי 20% מחברת החיתום של לידר. עוד ברשימה - קבוצת החברות הפרטיות של יצחק תשובה וקבוצת דלק, גזית גלוב, קרן פימי, ביג והראל. עזיבתו של ורדי עלולה לגרום לעזיבה של כמה מלקוחותיו של לידר; אחד המועמדים להחליף את ורדי בתפקיד המנכ"ל הוא סגנו, שי בן יקר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker