חשד לתרמית: האם אקסלנס הרוויחה 4 מיליון שקל מתרגיל לא חוקי על חשבון עמיתי הפניקס?

רשות ניירות ערך חושדת כי שימוש בחשבונות תיווך איפשר לאקסלנס נשואה להרוויח באופן מלאכותי עמלות על חשבון העמיתים ■ התיק עבר לפרקליטות

אורי תומר
אורי תומר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
אורי תומר
אורי תומר

רשות ניירות ערך הודיעה כי העבירה לעיון פרקליטות מחוז תל אביב (מיסוי וכלכלה) תיק חקירה הנוגע לתרמית ניירות ערך לכאורה באקסלנס נשואה. על פי הרשות, אקסלנס נשואה שירותי בורסה ובכירים בה נחשדים בנוסף לתרמית גם בעבירות של מרמה והפרת אמונים בתאגיד ורישום כוזב במסמכי תאגיד.

ברשות חושדים כי בין ינואר 2011 לאפריל 2014 ביצעו אנשי אקסלנס אלפי עסקות בין חשבונות אקסלנס לחשבונות הפניקס, במטרה להשפיע על שערי המסחר וליצור רווחים לאקסלנס על חשבון עמיתי הפניקס. לפי החשד, הרווח שנוצר מפעולות אלה הסתכם בכ-4 מיליון שקל.

ברשות מסבירים כי מממצאי החקירה עולה שהמהלכים האלה בוצעו על רקע הסכם בין אקסלנס להפניקס שבו סוכמו העמלות שתשלם הפניקס לאקסלנס תמורת שירותי הברוקראז' ברשות מסבירים כי מהחקירה שקיימה בעניין עלה שבאקסלנס ניסו לעקוף את החובה להשוות את העמלה שהיא גובה מהפניקס על קנייה ומכירה של ניירות ערך לעמלה הנמוכה של הזוכה במכרז שקיימה הפניקס - שנבעה מכך שאקלנס והפניקס מוגדרים כצדדים קשורים לפי תקנות הפיקוח על קופות גמל.

ברשות חושדים שבאקסלנס עשו זאת באמצעות חשבונות שבהם נגבו פערי תיווך מלאכותיים תמורת הפעילות שבוצעה באקסלנס עבור עמיתי הפניקס - מעבר לעמלה המוסכמת. לפי הרשות, הזמנת רכישה או מכירה של ניירות ערך על ידי הפניקס עברה דרך חשבונות אלה ולאחר מכן ניירות הערך נמכרו במחיר גבוה יותר לחשבונות הפניקס - או נרכשו במחיר נמוך יותר מחשבונות הפניקס אל חשבונות התיווך ולאחר מכן נמכרו במחיר גבוה יותר בבורסה.

מאקסלנס נמסר בתגובה: "בית ההשקעות אקסלנס פעל ללא דופי ועל פי  הוראות החוק. החברה שיתפה פעולה עם הרשויות באופן מלא והעבירה את כל הפרטים שנדרשו, וכך נמשיך ונעשה ככל שיידרש. למיטב ידיעת החברה, אין לחקירה קשר עם לקוחות מוצרי אקסלנס - עמיתי קופות הגמל, מחזיקי יחידות בקרנות הנאמנות, מחזיקי תעודות הסל, לקוחות התיקים המנוהלים ושאר עמיתי הבית".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker