"מלאימים לנו את הבורסה": איגוד הבנקים נגד 100% מס על רווחי הון ממכירת אחזקותיהם בבורסה

איגוד הבנקים מחזיק בדעה כי הזכות הקניינית בבורסה וברווחיה שייכת לחברי הבורסה שהשקיעו בה ממון רב ומשאבים בקידומה ■ עוד מתנגדים באיגוד לשינוי ימי המסחר כך שיתאימו לימי המסחר בחו"ל

שלי אפלברג
שלי אפלברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
שלי אפלברג
שלי אפלברג

מי אמור להרוויח משינוי הבעלות על הבורסה, חברי הבורסה או המדינה? זאת השאלה אשר עומדת כעת על הפרק בגינה נשלח מכתב חריף מאת נציגי איגוד הבנקים, משרד האוצר והרשות לניירות ערך. הבנקים אשר ראו כי הצעת החוק אשר עומדת על השולחן דורשת להשית על חברי הבורסה מס רווח הון בשיעור של 100% - החליטו להתנגד למהלך שינוי מבנה הבעלות.

לדברי איגוד הבנקים המיוצגים על ידי ד"ר ישראל לשם ואייל דותן ממשרד עורכי הדין מיתר, "הסדר קיצוני זה מהווה פגיעה קשה ובלתי מידתית בזכות הקניין של חברי הבורסה הקיימים והוא אינו מקובל, לא רק לאור מבנה הבעלות בבורסה של תל אביב אלא גם לאור הניסיון שנלמד משינוי מבנה בורסות אחרות בעולם, בהם התאפשר לחברי הבורסה הקיימים במועד השינוי, למכור את זכויות הבעלות בבורסה שהיו בהחזקתם, ערב השינוי כעסקה הונית רגילה. "לשיטת איגוד הבנקים הטלת מס בשיעור של 100% כמוה כהלאמה ללא תמורה, פסולה מיסודה ומהווה עשיית עושר שלא כדין מצד המדינה בניגוד לעקרונות הצדק והכלכלה החופשית הנהוגים בשיטת המשפט".

הבורסה לניירות ערך בתל אביב
הבורסה לניירות ערך בתל אביב צילום: מוטי מילרוד

מאז הקמתה נהנתה הבורסה לניירות ערך ממעמד מנופוליסטי אשר איפשר לה להרוויח כספים כאשר הרווחים מעולם לא חולקו לחברי הבורסה. יש לציין כי עד היום הרווחים של הבנקים לא נבעו מהרווח של הבורסה אלא מכך שהם היו ברוקר אשר נהנה מתנאים מועדפים.

בשעה שהמדינה טוענת כי עליה להינות מאותם רווחים שנצברו בקופה שכן חברי הבורסה בפועל אינם הבעלים, איגוד הבנקים מחזיק בדעה כי הזכות הקניינית בבורסה וברווחיה שייכת לחברי הבורסה (וביניהם הבנקים) שהשקיעו בה ממון רב ומשאבים בקידומה והשבחתה. לטענת האיגוד המדינה בכלל לא תיקצבה את הבורסה אלא חברי הבורסה תיקצבו אותה.

לטענת איגוד הבנקים הוראת החוק הקיימת היום המונעת חלוקת רווחים או הנאה מנכסיה בעת פירוק – הוראה עליה מתבסס משרד האוצר - לא נועדה להפקיע את זכות הקניין מאת חברי הבורסה אלא נובעת אך ורק מכוחה המונופוליסטי בהיותה חברה יחידה המנהלת סחר בניירות ערך בישראל. לשיטתם החוק מכיר בזכותם הקניינית אך הוא יוצר חסם זמני להינות מרווחיה עד אשר תקום בורסה נוספת. לכן בפועל חברי הבורסה בנו על כך כי בעתיד הם יהיו זכאים ליהנות מאותם רווחים.

עוד איגוד הבנקים קובע כי ההוראה הנוכחית אותה רוצים לקבוע בחוק החדש מעקרת את המשמעות של הסדר השוואת הזכויות עליו הסכימו חברי הבורסה. חברי הבורסה חילקו בינהם את המניות של הבורסה על בסיס פרמטרים אשר שיקפו קריטריונים שונים הנוגעים לעמל והתרומה של כל אחד מהחברים למפעל הבורסה ולאיתנותו והצלחתו כיום. "תזכיר החוק המשווה בין חברי הבורסה השונים מתעלם מן ההשקעה והתרומה של כל חבר ומפלה את כל אחד מחברי הבורסה ששיעור האחזקה שלו חושב כגבוה יותר משיעור האחזקות הממוצע" כותב האיגוד.

עוד מביאים הסתייגות באיגוד מההוראה המחייבת את חברי הבורסה הקיימים למכור את החזקותיהם העודפות (מעל אחזקה של 5% במניות הבורסה) תוך פגיעה בזכויות הקניין שלהם.

מעבר לכך טוען איגוד הבנקים ששינוי ימי המסחר לימים שני עד שישי יביא לפגיעה קשה ביחסי העבודה בין הבנקים לבין עובדי הבנקים וועדי העובדים וההסתדרות. לטענתם, המעבר צריך להתבצע לאחר משא ומתן עם ההסתדרות, שכן השינוי דורש עדכון הסכמי העסקה קיבוציים וסכנות של שביתות ועיצומים. ימי העבודה בסניפי הבנקים אינם תומכים בשינוי המבוקש. השינוי המוצע יביא לאובדן שעות עבודה ושעות מסחר בשעה שהוא אינו מוסיף שעות מסחר מול ארה"ב. עוד חוששים הבנקים מאובדן פעילות של לקוחות מקומיים אשר לא יוכלו לבצע פעילויות בהתאם לימי העבודה במשק. מעבר לכך מדגישים בבנקים שהשינוי מצריך היערכות טכנולוגית מורכבת עם עלויות כספיות גבוהות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום