הפסד נוסף לקואליציה: אושרה בטרומית הצעה להגבלת דמי הניהול בקרנות הפנסיה

לאחר תמיכה של 42 חברי כנסת, לעומת 39 מתנגדים - תעלה הצעת החוק לקריאה ראשונה ■ ח"כ מיכל בירן: "אחד מכל ארבעה שקלים שחוסכים לעת זקנה יורד לטמיון. מי שמשלם את המקסימום הם המאבטחים, המנקות וכל מי שלא מאורגן"

אסא ששון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים6
אסא ששון

למרות התנגדות הממשלה, אישרה היום (ד') מליאת הכנסת את הצעת חוק הפיקוח על שירותים פיננסיים (קופות גמל) - המבקשת להגביל את דמי הניהול שניתן לגבות בקרנות הפנסיה ובכך להגדיל משמעותית את הסכום שיוותר לחוסכים להבטחת עתידם הכלכלי. את ההצעה יזמה חברת הכנסת מיכל בירן (המחנה ציוני) יחד עם חברי כנסת נוספים. 42 חברי כנסת תמכו בהצעה ו-39 התנגדו לה. ההצעה תועבר לוועדת הכנסת לקראת קריאה ראשונה.

הצעת החוק של בירן מבקשת לקבוע כי דמי הניהול בקרן חדשה מקיפה לא יעלו על שיעור של 3% מתוך התשלומים המועברים לקרן של כל עמית, ולא יעלו על שיעור של 0.25% מן היתרה הצבורה בחשבונו של כל עמית. בעניין מקבלי הקצבה, מציע החוק כי דמי הניהול לא יעלו על שיעור של 0.25%.

מיכל בירן
מיכל בירןצילום: דניאל בר און

בדברי ההסבר להצעה נכתב כי "התחרות בשוק הובילה להורדת דמי הניהול לחלק מהחוסכים – המשתכרים שכר גבוה והעובדים המאורגנים - בשל כוח המיקוח הרב שלהם. אולם, עובדים רבים שמשכורותיהם נמוכות ואינם מאורגנים נאלצים לשלם דמי ניהול מקסימליים שלאורך מהלך חיים יכולים להגיע עד לכשליש מהחיסכון הפנסיוני".

ח"כ בירן אמרה כי "כמו שהעלאת שכר המינימום הייתה דבר שאנשים הרגישו בכיס שלהם, גם ההצעה הזו משמעותית באותו קנה מידה. אחד מכל ארבעה שקלים שחוסכים לעת זקנה יורד לטמיון והולך לחברות הביטוח. מי שמשלם את המקסימום הם המאבטחים והמנקות וכל מי שלא מאורגן. למרוויח שכר מינימום החוק יוליד הבדל של 600 שקל בחודש לעת זקנה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker