הטייקון לשעבר ששקוע בחובות - אבל מקבל שכר של 7 מיליון שקל

פישמן הודח מתפקיד יו"ר כלכלית, אבל על תפקידיו בקבוצה ובחברות־הבנות מבני תעשייה ודרבן, המשיך לקבל שכר שהצטבר ב-2015 לכ–4.5 מיליון שקל ■ בנוסף, פישמן קיבל דמי ניהול של 2.5 מיליון שקל מחברת טן שהפועלים מנסה למכור, ללא הצלחה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אליעזר פישמןצילום: מוטי קמחי

איש העסקים אליעזר פישמן איבד בחודשים האחרונים את השליטה בנכס העיקרי שלו, חברת הנדל"ן כלכלית ירושלים, ואף הודח מתפקיד יו"ר החברה עקב חוסר יכולתו לפרוע את חובותיו האישיים לבנק הפועלים ולבנק לאומי, המסתכמים בכ–4 מיליארד שקל. למרות זאת, פישמן ממשיך לכהן בתפקיד יו"ר ומקבל שכר גבוה בשתי החברות־הבנות של כלכלית ירושלים, מבני תעשייה ודרבן.

בנוסף, פישמן מקבל שכר דירקטור במירלנד, המרכזת את פעילות הנדל"ן של כלכלית ברוסיה, וכן שכר יו"ר בחברת הדלק טן שאותה בנק הפועלים מנסה למכור במשך שנתיים, ללא הצלחה.

מהדו"חות השנתיים שפירסמה שלשום חברת הנדל"ן מבני תעשייה עולה כי עלות שכרו השנתית של פישמן ב–2015 בעבור 95% משרה הסתכמה ב–1.95 מיליון שקל. יתרה מזו, נוסף על שכר הבסיס, אישר דירקטוריון מבני תעשייה את ההמלצה של ועדת התגמול — לתת לפישמן מענק נוסף של 207 אלף שקל. החוזה הנוכחי של פישמן במבני תעשייה מסתיים בסוף 2016, ולא נראה כי מי מהבנקים הגדולים מתכנן להזיזו מתפקידו.

מבני תעשייה סיימה את 2015 עם הפסד של כ–75 מיליון שקל לעומת הפסד של כ–259 מיליון שקל ב–2014; תוצאות אלה מעלות תהייה — על שום מה בעצם ניתן לפישמן המענק? בחברה מסבירים כי המענק מגיע לפישמן בזכות שיפור בכמה מהפרמטרים התפעוליים (כמו הכנסות תפעוליות נטו מנכסים זהים).

הצעדים שהוביל פישמן בעשור האחרון בכלכלית ירושלים ובמבני תעשייה דירדרו בשיעור ניכר את שוויין של שתי החברות. הבעיה העיקרית נבעה מהשקעות נדל"ן ממונפות ובעלות אופי ספקולטיבי בהודו, ברוסיה ובאוקראינה. מניית מבני תעשייה נפלה מאז דצמבר 2014 בכ–33%, ושווייה של מניית כלכלית ירושלים הידרדר בחמש שנים ב–85%; החברה נקלעה למצוקת נזילות חריפה וכמעט נזקקה להסדר חוב מול הבנקים ובעלי אג"ח שלהם החברה חייבת 2.5 מיליארד שקל.

.

בעבור תפקיד יו"ר דרבן קיבל פישמן ב-2015 שכר בעלות של כמיליון שקל. נוסף על כך, קיבל פישמן 61 אלף דולר (כ–240 אלף שקל) על תפקיד דירקטור בחברת מירלנד.

מכיוון שהחוזה של פישמן בכלכלית ירושלים הסתיים, הוא לא אמור לקבל שכר בגין היותו יו"ר דרבן; ואולם, מכיוון שעד דצמבר 2015 פישמן עדיין שימש יו"ר כלכלית ירושלים, הוא יקבל שכר משתי החברות גם בעבור מרבית שנה זו, כך שחבילת התגמול של פישמן ב-2015 בקבוצת כלכלית ירושלים עשויה להגיע לכ–4.5 מיליון שקל.

פישמן מחזיק כיום כ–21% ממניות כלכלית ירושלים, המשועבדות לבנקים; אחזקה זו, שהגיעה בנובמבר 2015 לכ-70%, דוללה בעקבות גיוס הון של כמיליארד שקל שביצעה כלכלית ירושלים.

כל מניותיו של פישמן בכלכלית ירושלים משועבדות לבנקים - 13% מהן ללאומי, שלו הוא חייב כ–2 מיליארד שקל. לאומי אמנם פעל להדיח את פישמן ובני משפחתו מדירקטוריון כלכלית ירושלים ומינה את אהרון פוגל ליו"ר, וכמו כן מינה דירקטורים נוספים בחברה. עם זאת, הבנק לא פעל למינוי כונס נכסים למניות של פישמן.

אליעזר פישמןצילום: דודו בכר

יתרה מזו, לאומי אינו יכול לפעול להדחת פישמן מתפקידיו גם בחברות־הבנות של כלכלית ירושלים, והדבר נתון בידיו של דירקטוריון החברה. במצב אבסורדי זה, פישמן ממשיך לקבל החלטות עבור נושיו בחלק ניכר מעסקיה של כלכלית ירושלים, וכמובן, גם שכר של כמה מיליוני שקלים.

פישמן גם ממשיך לשמש יו"ר חברת הדלק והקמעונות טן; מניות השליטה בחברה (כ-82%) משועבדות לבנק הפועלים, שלו פישמן חייב כ–2 מיליארד שקל. פישמן מקבל מטן דמי ניהול שנתיים שהסתכמו ב–2014 בכ–2.4 מיליון שקל. טן גם משלמת לפישמן כמה מיליוני שקלים בגין שימוש בקרקעות השייכות לו. הפועלים כבר העמיד את טן על המדף לפני כשנתיים, אבל עדיין לא מצא קונה לחברה. הבנק גם נמנע ממינוי כונס למניותיו של פישמן בטן.

הפועלים גם מחזיק בשיעבוד על מניות השליטה של פישמן ברשת הקמעונות הום סנטר. הרשת גיבשה ב–2015 הסדר לפריסת חובות לבעלי האג"ח ולבנקים בסכום של כמה מאות מיליוני שקלים. כמו כן, הפועלים מחזיק בשיעבוד על כ–34% מקבוצת ידיעות אחרונות שפישמן מחזיק, ועל כ–2% מכלכלית ירושלים, ויש לו ערבות אישית ממנו על חובותיו.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker