"משחק הימורים": רשות ניירות ערך לא תאשר שיווק אופציות בינאריות בישראל

במכתב שהופץ אתמול לחברות העוסקות בתחום האופציות הבינאריות הודיע סגל הרשות סופית לחברות כי לא ינתן כלל רישיון לשיווק אופציות בינאריות בישראל

אורי תומר
אורי תומר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
אורי תומר
אורי תומר

בחברות המפעילות את זירות המסחר המציעות אופציות בינאריות ציפו כנראה למהלומה מכיוון רשות ניירות ערך, בעקבות התבטאויות של בכירי הרשות בעניין, שפורסמו ב-TheMarker באחרונה ובעקבות נייר עמדה שהגישה הרשות לבית המשפט כחלק מתביעה ייצוגית נגד החברות - אבל ההחלטה של הרשות, כפי שהיא משתקפת במכתב שנשלח מהרשות שלשום והגיע היום (ב') לחברות היא אפילו יותר חד משמעית משנרמז עד כה.

לפי המכתב, הרשות החליטה שלא להעניק רישיון לזירות המסחר לשווק את האופציות, מבלי לסייג ולומר - כפי שנעשה עד כה - שהכוונה של הרשות היא להגביל את המסחר ללקוחות כשירים בלבד, כלומר ללקוחות גדולים בעלי כיסים עמוקים. לאבחנה הזאת אין משמעות מעשית מבחינת הזירות, שכן הן ממילא פונות ללקוחות קטנים שאינם עומדים בקריטריון הזה, אבל היא צפויה לבטל את האפשרות של התפלפלויות משפטיות סביב האיסור.

הבורסה לניירות ערך בתל אביב צילום: מוטי מילרוד

על פי "גלובס", במכתב כתבה הרשות: "מדובר במכשיר שנראה כי הפיקוח לא יכול להיות אפקטיבי בעניינו. בשל מאפייני המכשיר ומאפייני הזירה, השירות דומה במהותו למשחק הימורים. לדעת הרשות המשך פעילות של אופציות בינאריות בזירות מפוקחות עלול לפגוע לא רק בלקוחות הזירות אלא במוניטין השוק בכללותו".   

אופציות בינאריות הן כלי שמאפשר ללקוחות בזירות המסחר להפסיד או להרוויח סכום גדול בהתאם לשינוי קצר הטווח במחירי נכסים פיננסיים. בעבר נטען בבית המשפט כנגד האופציות הבינאריות כי מדובר בהימור לכל דבר, המתחזה למוצר השקעה לגיטימי בשוק ההון. נציגי חברות גדולות הפעילות בענף הדפו את הטענה הזאת, ואילו רשות ניירות ערך עצמה הצביעה על בעיות בתחום והגדירה את המתרחש בו "משחק ניחושים".

רו"ח איציק שורקי צילום: גיא אסיאג

לפני חודשיים אמר מנהל מחלקת בורסה וזירות המסחר ברשות, איציק שורקי, ל-TheMarker: "בכוונת סגל רשות ניירות ערך להמליץ למנוע מזירות הסוחר להציע את המסחר באופציות בינאריות לציבור הרחב. הקושי לתמחר אופציות בינאריות מחריף נוכח היעדר סחירות ומידע מספק במכשירים דומים, טווחי פקיעה קצרים של שניות ודקות בודדות, והיעדר סימטריה בין הרווח הנובע מהשקעה באופציה בינארית להפסד הנובע ממנה".

הצהרה הזאת כשלעצמה היתה עליית מדרגה ביחס לנייר עמדה לבית המשפט שהוגש כחלק מתביעה ייצוגית נגד שלוש חברות הפעילות בענף. את התביעה הגישו באמצעות עוה"ד עידן איידן ודוד תירוש ממשרד איידן תירוש ושות' שלושה לקוחות לשעבר של הנתבעות - החברות איטריידר, מנקס אונליין טריידינג וטוונטי פור גרופ. בתביעה, בסך 127 מיליון שקל, שעוה"ד מבקשים להכיר בה כייצוגית, ושעדיין מתבררת, נטען כי הצגת האופציות הבינאריות כמכשיר השקעה הטעתה את הלקוחות ופגעה בשיקול הדעת שלהם.

בנייר העמדה פירטו נציגי הרשות שורה של בעיות הקשורות לאופציות בינאריות ולאופן שבו משתמשים בהן בזירות המסחר. "בחינת המכשירים הפיננסיים מסוג אופציות בינאריות שהועברו לבחינת סגל הרשות העלתה כי מורכבותם תקשה באופן משמעותי על משקיעים לתמחר אותם ולקבל החלטות השקעה מושכלות לגביהם", כתבו נציגי הרשות בנייר העמדה.

ברשות סיכמו: "מורכבות המכשיר, הקושי בתמחורו והיעדר האפשרות לביצוע ניתוח כלכלי מושכל מקנים לפלטפורמה ולמכשירים הפיננסיים אופי של משחק ניחושים".

הסדרת ענף זירות המסחר - שכוללות הן את תחום האופציות הבינאריות והן את זירות המסחר במט"ח, צפויה להסתיים עד הרבעון השלישי של השנה, לאחר שהרשות תסיים לבחון את בקשות הרישיון של הזירות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker