מניית הנדל"ן שצונחת בעקבות פחד בשוק מהגדלת חוב

על רקע הבעיות בדורי בניה, קרסה מניית גזית גלוב ב-32% במהלך השנה האחרונה

שלי אפלברג
שלי אפלברג
שתפו בפייסבוק
לוגו מניית היום

מניית גזית גלוב יורדת היום בחדות ב-3.1% במחזור מסחר של 18 מיליון שקל. לדברי נובו שלם, מנהל מחלקת המחקר בבית ההשקעות אפסילון, המקור לירידות הוא החשש של המשקיעים מכך שבנק לאומי מקטין את מסגרות האשראי לגזית גלוב. אך לדעתו, "מדובר בספין תקשורתי שאין לו שום אחיזה במציאות. שכן בדו"ח הכספים האחרון ציינה החברה מפורשות כי היא פועלת להקטנת מסגרת האשראי שלה מול בנק לאומי. מסגרת אשראי המובטחת בשעבוד על חלק ממניות חברת EQY".

עוד הוא מציין כי בספטמבר 2015, חתמה גזית גלוב להגדלת מסגרת אשראי מ-Citibank לכ-210 מיליון דולר וקבלת מסגרת אשראי נוספת לתקופה של 30 חודשים בסך של כ-75 מיליון שקל מבנק זר אחר. אחרי מימוש מניות האחרון שביצעה גזית גלוב של EQY ו-FCR וגיוס הון של כ-600 מיליון שקל, להערכתנו לגזית גלוב יכולת טובה לשרת את החוב בשנתיים הקרובות גם ללא ביצוע מחזורי חוב מהותיים".

חיים כצמן בקניון של גזית גלוב בהלסינקי, iso omena
חיים כצמן

על רקע הבעיות בדורי בניה קרסה מניית גזית גלוב ב-32% במהלך השנה האחרונה עד למחירה כיום, 32.5 מיליון שקל.

חיים כצמן, יו״ר גזית גלוב, מסר בתגובה כי ״לגזית גלוב יש נזילות של 900 מיליון דולר. החברה מגוונת מעת לעת את מקורות המימון שלה. לאחרונה התקשרה החברה עם שני בנקים זרים נוספים, וקיבלה מסגרות אשראי בתנאים טובים יותר מאשר קו האשראי שהוצע לה בבנק לאומי. לפיכך, הודיעה החברה לבנק לאומי עוד לפני כשישה שבועות שהיא לא תפעל לחידוש קו האשראי המסתיים באפריל הקרוב", הסביר.

כצמן הוסיף כי "לחברה מערכת יחסים עסקית עניפה עם בנק לאומי כמו עם בנקים אחרים, ולחברות הבנות והקשורות של החברה יש מסגרות אשראי בבנק לאומי של יותר מ-400 מיליון שקל״.

מגזית גלוב נמסר כי "ב-2.9.15 הודיעה גזית גלוב כי האריכה והגדילה מסגרות אשראי עם שני בנקים זרים בסך כולל של 285 מיליון דולר מתוכם 160 מיליון דולר הן מסגרות חדשות אשר לא היו קיימות לפני כן. 

"במסגרת זאת הודיעה גזית גלוב כי היא פועלת להקטנת מסגרת האשראי שלה בבנק לאומי. ב-4.1.16 הודיעה גזית גלוב כי הגדילה מסגרת אשראי קיימת בבנק דיסקונט ב-75 מיליון דולר וכמו כן התקשרה החברה עם בנק זר נוסף במסגרת אשראי חדשה בהיקף של 75 מיליון דולר. ב-13.12.15, עם העסקה למכירת מניות חברת הבת EQY בהיקף של כ- 110 מיליון דולר, הודיעה גזית גלוב לבנק לאומי כי היא לא תנצל יותר מ-125 מיליון דולר ממסגרת האשראי שלה בבנק לאומי.

"מחודש ספטמבר 2015 חתמה גזית גלוב על קווי אשראי חדשים, רובם עם בנקים זרים, בהיקף כולל של כ- 310 מיליון דולר וסך היתרות הנזילות שלה מסתכמת לכ- 900 מיליון דולר".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker