בנק ישראל: הגרף שיפוצץ את המחשבות על בועה - ויגרום לכם לרוץ לרכוש מניות

בנק ישראל פירסם אינדיקטור מיוחד לגילוי מוקדם של בועות מניות ■ לפי הגרף, הבורסה היום רחוקה ממצב בועתי ■ המסקנה המתבקשת: רוצו לרכוש מניות בארץ, הירידות בשווקים רק מסייעות להתרחקות ממצב של בועה

שלי אפלברג
שלי אפלברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים28
שלי אפלברג
שלי אפלברג

תפיסה רווחת בקרב המשקיעים לאחרונה טוענת כי השווקים נגעו בשיאים חדשים - ולפיכך, צופה כי מפולת עומדת להתרחש בקרוב. מחקר חדש של בנק ישראל שפורסם היום (ד'), לאחר שדגם נתונים מהשנים 1996-2014, מצביע על כך שאין עדות חד משמעית .

משמעות המחקר מבחינת הסוחרים הינה כי בנק ישראל בעצם ממליץ להם לרכוש מניות, שכן ביחס למדד הבועה שפורסם - השוק נמצא בשפל ורחוק מהאינדיקטור המעיד על התרחשות של מצב בועתי, גם לאחר התנועות בשווקים.

הגרף של בנק ישראל שהראה את הבועה של 2000 ו-2008, לא מצביע עכשיו על תנועה שמתקרבות לקן המעיד על קיומה של בועה
"תקופה בועתית מתחילה כאשר האינדיקטור לזיהוי בועות (הקו הכחול) עולה וחוצה את רמת הסף (הקו האדום)". האינדיקטור לזיהוי בועה, נתוני 1996-2014

במחקרם, חקרו החוקרים מיטל גראם ואיתמר כספי מחטיבת המחקר של בנק ישראל את השאלה - האם גאות המחירים אשר התפתחה עקב הריביות האפסיות בשווקים, הובילה לגאות מחירים, או שמא המניות מתומחרות בחסר. את הסיבה למחקר תלו בכך שההיסטוריה מלמדת כי כאשר בועה פוקעת - עלול הדבר להוביל להשלכות חמורות על הכלכלה הריאלית.

לשיטתם, בשביל לבדוק האם קיימת בועה בשוק המקומי, יש לבחון את ערכן הבסיסי של המניות הנובע מתזרים הדיווידנדים הנובע מהן. בישראל בדיקה זאת היתה במצב בעייתי שכן הנתונים על הדיווידנדים מתאפיינים בזמינות נמוכה ובחוסר רציפות. החוקרים הסבירו כי הם לא השתמשו ביחס בין מחירי הנכסים לדיווידנדים, אלא ביחס בין שווק השוק של ההון העצמי לשווי בספרים - מכפיל ההון. לדברי החוקרים כאשר קיימת בועה גם מכפיל ההון צפוי להתנהג באופן נפיץ.

לדבריהם, "מכפילי ההון לא הפגינו התנהגות נפיצה ואנו מסיקים כי אין עדות חד משמעית לבועה בשוק המניות". החוקרים הסבירו כי המחקר התבצע ברזולוציה גבוהה שכן הוא מיישם את מבחני הבועה גם ברמות הענפים והמדדים.

הנתונים אותם אספו החוקרים הצביעו על עליה חדה של 446% במחיר המניות מיולי 1996 עד נובמבר 2104. "זהו שיעור גבוה משמעותית בהשוואה לשיעורי העליות שנכרו בתקופה זו בשווקים מקבילים בעולם", הסבירו. ואכן, באותה התקופה מדד S&P 500 עלה ב %208- ומדד ה-EURO 600 זינק ב-126%, כאשר שערי המניות בשווקים המתעוררים עלו ב-101%.

"כאשר בוחנים את קצב הגידול במדד ת"א 100 במונחים שקליים מוצאים שיעור גבוה אף יותר של 624% "ציינו החוקרים. אך, באותה נשימה הסבירו גם כי אם מחלקים את תקופת המדגם לתתי תקופות למשל מ-1996 ועד 2002, למקטע נוסף בין 2003 ל-2007 ומשנת 2008 עד -2014 אין כבר הבדלים כה משמעותיים .

לדברי החוקרים, "מכפיל הרווח הנקי, בכלל החברות הנסחרות בבורסה, אינו משקף התפתחות חריגה בסוף 2014 ורמתו גבוה במעט ביחס לממוצע מיולי 1996". עוד הסבירו כי "התשואה העודפת על החזקה במניות לעומת אגרות חוב תמכה במגמת העלייה החדה של המחירים והיא מתיישבת עם הסיכונים הכרוכים בהשקעה בשוק זה" - במילים אחרות , היא משקפת את הסיכון הגלום בהחזקה במניות . המחקר קובע כי נכון לסוף 2014 אין סימנים לתמחור יתר בשוק המניות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker