כחלון: במה מנהלי הבנקים וחברות הביטוח טובים יותר ממפקדי הטייסות ומנתחי הלב והמוח?

שר האוצר מתכוון להגביל את שכר הבכירים במגזר הפיננסי ל-2.5 מיליון שקל בשנה ■ שכר הבכירים - "איום על לכידותה החברתית של ישראל, ומכאן גם על חוסנה הלאומי"

מוטי בסוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שר האוצר משה כחלוןצילום: אוליבייה פיטוסי
מוטי בסוק

שר האוצר משה כחלון יוצא למאבק בשכר הבכירים במגזר הפיננסי (בנקים וחברות ביטוח). במכתב ששלח היום (ג') ליו"ר ועדת הכספים של הכנסת, משה גפני (יהדות התורה), מבקש כחלון כי הוועדה בישיבתה מחר, תגביל את שכר הבכירים בגופים הפיננסים במשק למקסימום 2.5 מיליון שקל בשנה.

ככל הנראה יש רוב גדול בוועדה לקבלת דרישתו של שר האוצר, של חברים בקואליציה ובאופוזיציה.  

כחלון שוחח בנושא הגבלת שכר הבכירים בגופים הפיננסים עם גפני באחרונה מספר פעמים. גפני תומך בדרישת שר האוצר. לקראת הדיון בוועדת הכספים כתב כחלון לגפני:

שכר הבכירים בבנקים ובחברות הביטוח

"אני בטוח כי אתה וחברי הוועדה בראשותך תתמכו בהצעתי ללא סייג. ישראל נמצאת בפני איום על לכידותה החברתית, ומכאן גם על חוסנה הלאומי. הפערים החברתיים אשר הולכים ונפערים, אובדן תחושת הסולידריות והפגיעה הנמשכת בסיכוי לשוויון הזדמנויות – כל אלה הם לא פחות מאיום קיומי על דמותה, צביונה, ערכיה וביטחונה של המדינה...

"במאבק נגד התרחבות הפערים החברתיים, אין פעולה שלא תינקט על ידינו על מנת להתמודד פנים אל פנים עם האיום הממשי הזה. שכר הבכירים במגזר הפיננסי הוא ביטוי מוחשי לתופעה של הפערים החברתיים ההולכים וגדלים בחברה...

"בכירים במגזר הפיננסי מרוויחים שכר שנתי הכולל הטבות, מענקים ובונוסים המגיע לעתים למעל 8 מיליון שקלים בשנה. סכום חסר הצדקה ומנופח מעבר לכל פרופורציה. מדובר לעתים בפי 100 ויותר מהשכר הממוצע במשק... זהו נגע שהולך ומתפשט ככל שעוברות השנים. לתופעה זו השפעות כלכליות, ערכיות ומוסריות לאורכה ולרוחבה של הכלכלה הישראלית... יש כאן כשל ערכי ומוסרי ממדרגה ראשונה.

"במה עלו בכירי המגזר הפיננסי על מפקדי הטייסות שלנו, על מפקדי החטיבות הלוחמות, על שופטי ונשיאי בית המשפט, על מנתחי הלב והמוח, על מדענים בחקר התרופות, החלל, הכימיה והפיזיקה? איך ניתן להצדיק שכר כה מנותק מהמציאות... אני מבקש להבהיר כי עמדת שר האוצר הקודם לפיה יש להגביל את שכר הבכירים לעלות שכר של 3.5 מיליון שקל בשנה אינה מקובלת עלי... עמדתי שונה והיא כי יש להגביל את שכר הבכירים במגזר הפיננסי באופן שלא יחרוג מעלות שכר של 2.5 מיליון שקל בשנה.

"צמצום הפערים החברתיים", מסיים כחלון את מכתבו, "יכול להיעשות במעשים נוקבים ולעתים אף קשים. צעד אמיץ זה נדרש מאתנו כעת. יש שכר לעמל, יש שכר לניסיון, ידע, סמכות ואחריות. אבל גם לכל אלה יש תקרה, היגיון סביר ומידה. כולי תקווה כי במעשינו המשותף נחזיר את ההיגיון ואת השכל הישר".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker