דודו זקן: "אג"ח COCO 
הן זאב בעור של כבש"

המפקח על הבנקים לשעבר ציין שאמנם אג"ח מסוג COCO הן מכשיר ראוי, אך אין להתעלם מהסיכונים הכרוכים בו ■ לידר שוקי הון: "COCO הן מכשיר מצוין, עם סיכון נמוך מאוד"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים

"אני מצטרף לאיגרת הברכה ששלחה הממונה על שוק ההון, ביטוח וחיסכון במשרד האוצר, דורית סלינגר, לגופים מוסדיים בכל הקשור להשקעה במכשירים מסוג COCO" — כך אמר אתמול דודו זקן, עד לפני חצי שנה המפקח על הבנקים, במפגש משקיעים מוסדיים במוזיאון הרצלילנבלום, שאירגן משרד עורכי הדין ארנון שגב ושות'. המפגש עסק בנושא COCO הזדמנויות, סיכונים ותמחור.

"מדובר במכשיר ראוי שבזמנים טובים משלם תשואה עודפת לעומת ריבית חסרת סיכון. אבל צריך להיות זהיר ולא להתעלם מהסיכונים. השוק רעב כיום למכשירים נושאי תשואה, אבל צריך לשים לב לסיכון כי יש כאלה שטוענים כי כשמשקיעים 
ב–COCO מדובר ב"זהב של שוטים". אני סבור כי COCO זה זאב בעור של כבש", הוסיף זקן, שנמצא כיום בשנת צינון ומלמד באוניברסיטה העברית.

דודו זקןצילום: אוליבייה פיטוסי

באותו מכתב ששלחה באחרונה סלינגר למנהלי ההשקעות בגופים המוסדיים, היא שאלה: "מה היו הליכי קבלת ההחלטות שלכם, כשבחרתם להשקיע באג"ח מסוג (COCO)?" המכתב נשלח אחרי שבדצמבר 2015 רכשו המוסדיים, ובהם הפניקס, מנורה מבטחים והלמן אלדובי, אג"ח פרטיות מסוג COCO בסכום של 600 מיליון שקל שהנפיק בנק מזרחי טפחות.

אג"ח COCO של מזרחי טפחות הונפקו לטווחי זמן של שבע, שמונה ו–10 שנים בריבית קבועה ומשתנה, והמשקיעים ייהנו מרווח עודף של 3%–3.5% לעומת אג"ח ממשלתיות בעלות מאפיינים דומים.

כמה שבועות אחרי מזרחי טפחות הנפיק גם בנק לאומי אג"ח סחירות מסוג COCO בסכום של 950 מיליון שקל. האג"ח של לאומי, בעלות מח"מ של 4.9 שנים, ייפרעו בסוף 2025. ללאומי תהיה אופציה לפדיון מוקדם של הקרן לאחר חמש שנים מיום ההנפקה, באישור המפקחת על הבנקים. אם יופעל מנגנון ההמרה הכפויה למניות הבנק, המשקיעים שרכשו את האג"ח COCO של לאומי, לא יספגו את מלוא ההפסד, אלא ימירו את האג"ח למניות הבנק — לפי הגבוה מבין מחיר שוק או מחיר רצפה שנקבע מראש. מחיר זה הוא 50% ממחיר מניית לאומי במועד ההנפקה.

במפגש אמר אלון גלזר, אנליסט הבנקים וסמנכ"ל מחקר של לידר שוקי הון: "ה–COCO הוא מכשיר מצוין, בו הבנק משלם 'ביטוח' על הגדלת כרית הביטחון. הסיכון להתממשות ההמרה/מחיקה עדיין נמוך מאוד (הגעה ליחס הלימות הון ליבה של 5%), כך שמדובר בהשקעה בטוחה מאוד יחסית לתיק ההשקעות של המוסדיים. המרווח על ה–COCO לא צריך להיות, לדעתנו, יותר מ–2%–2.5% מהתשואות של אג"ח של הבנקים, והמרווח הנוכחי סביב 1.5% (2.4% יותר מאג"ח ממשלתית מקבילה) שבו נסחר ה–COCO של לאומי הוא סביר".

עו"ד ארנון שגב, שהיה מעורב בהנפקות של לאומי ושל מזרחי טפחות, התייחס בין השאר לכך שעדיין עולים נושאים שונים למחשבה, כמו שיקול דעת של בנק ישראל בכל הקשור להפעלת טריגר המרה או מחיקה, וציין כי יש צורך בהתוויית מבחנים ברורים להפעלת הטריגר.

בהקשר להפעלת הטריגר ציין זקן: "שאלת המיליון דולר היא הפעלת שיקול דעת של הרגולטור. יש לו כפתור ללחוץ עליו, וברור שאיש לא יוותר עליו. סביר להניח שזה לא יהיה צעד ראשון שייעשה, אבל אם זה הגיוני שהרגולטור יישב בחיבוק ידיים כשיחס הון לנכסי סיכון של בנק ייחתחך בחצי?"

זקן הוסיף ואמר: "אני חושב שיש בעיה ציבורית גדולה יותר של הפעלת טריגר בעת מחיקת הקרן בבנק עם גרעין שליטה, לעומת חלופה של המרת הקרן למניות. לכן, לא בכדי מזרחי טפחות בחר בחלופה של מחיקה כדי לא לדלל את בעלי שליטה ולאומי באופציית ההמרה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker