המניה שזינקה לשווי של יותר ממיליארד שקל - בעקבות עסקה עם הסינים

אלקו החזקות עלתה בכ-5% במחזור גדול ■ בכך השלימה המניה זינוק של כ-45% מתחילת 2016 ■ "לאחר מימוש נכסים במעל למיליארד שקל - אלקו החזקות מגלמת הזדמנות קנייה"

ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מניית היום
ערן אזרן

מניית אלקו החזקות עלתה היום (א') בכ-5% במחזור של כ-10 מיליון שקל - פי עשרה מהממוצע היומי - לשווי של יותר ממיליארד שקל. בכך השלימה המניה זינוק של כ-45% מתחילת 2016, בהשוואה לירידה של כ-3.5% במדד ת"א 100. הבוקר דיווחה אלקו כי התקבלו בקופת החברה 325 מיליון שקל, כספי התמורה בגין מכירת חלקה (35%) , עסקה שעליה דווח בתחילת ינואר 2016. בעקבות השלמת העסקה, אלקו תרשום בדו"חותיה ברבעון הראשון רווח של 268 מיליון שקל.

"קבלת הכספים מסין מחזקת את המלצת ה'קנייה' שהשקנו למניית אלקו, שכן עד כה כללנו סבירות של 90% בלבד לקבלת הכספים מסין, וכן מאחר שהנחנו שהכספים יתקבלו רק ברבעון השני של השנה", הדגישה האנליסטית מיכל אלשיך מבית ההשקעות אקסלנס. אלשיך חזרה על המלצת "קנייה" למניית אלקו, כשהיא נוקבת במחיר יעד של 50 שקל למניה. המחיר מגלם פוטנציאל עלייה של כ-43% ביחס למחיר המניה הבוקר, עם פתיחת המסחר - 35 שקל.

גרשון זלקינד
גרשון זלקינדצילום: אריק ליכטמן

אלקו, שבשליטת משפחת זלקינד, הינה חברת אחזקות, הפועלת באמצעות שלוש חברות ציבוריות, המהוות כ-95% מפורטפוליו הנכסים: אלקטרה בע"מ (53%), שפעולת בתחום התשתיות למבנים; אלקטרה נדל"ן (58%), שפועלת בתחום הנדל"ן המניב והיזמי בארץ ובחו"ל; אלקטרה מוצרי צריכה (60%), שפועלת בעיקר בתחום המזגנים. בנוסף, לאלקו שתי חברות בנות פרטיות בבעלות מלאה: אלקו צפון אמריקה; וכן אלקו הולנד המחזיקה בקרקע בצרפת.

אחד הגורמים המרכזיים שתמכו בהמלצת הקנייה של אלשיך היא סדרת המימושים המוצלחת שביצעה אלקו בשנה האחרונה. "לאחר מימוש נכסים במעל למיליארד שקל - אלקו מגלמת הזדמנות 'קנייה' במינוף נמוך ואפסייד גבוה", הדגישה אלשיך. סדרת המימושים כללה מכירת האחזקה (38.4%) בקרן הריט LATA, מימוש הקרקע בסין, ומימוש קרקע ברמה"ש. המימושים צפויים להניב לאלקו תזרים של כ-1.1 מיליארד שקל ורווחי הון של כ-820 מיליון שקל.

אלשיך הדגישה כי בעקבות המימושים, גם רמת המינוף של אלקו צפויה לרדת לרמה נמוכה מאוד. לדבריה, "מאז 2015 אלקו עברה מהפך. בהתחשב בתזרים הצפוי מהמימושים, אלקו צפויה לרדת מ-LTV של מעל ל-50% לרמת מינוף אפסית (LTV - חוב נטו לעומת שווי נכסים). עם זאת, בראייה קדימה, סביר שאלקו תבצע השקעה נוספת ותגדיל שוב את המינוף. אנו מעריכים שגם בתרחיש זה, אם יתממש, טווח המינוף יגיע לכ-20%-30% ולא יחזור לרמות ההיסטוריות", נכתב.

לפי אלשיך, השינוי באלקו אינו נעצר רק בהקטנת רמות המינוף אלא בא לידי ביטוי בשיפור המשמעותי בתוצאות הכספיות. בשלוש השנים האחרונות אלקו רשמה הפסד מצטבר של כ-240 מיליון שקל. אלא שב-2015 עברה החברה לרווח, וזאת בעיקר כתוצאה משיפור בתוצאות של החברות הבנות.

"מסתמן שהשוק לא הפנים עדיין את המהפך שחל באלקו, שהצליחה להפוך מחברה מפסידה לרווחית, לבצע מימושים ברווחים נאים ושצפויה להקטין משמעותית את רמות המינוף", כתבה אלשיך. "הגם שגלומים עדיין סיכונים בחברה, בתקופה של תנודתיות בשווקים, אלקו משקפת שילוב בין מינוף נמוך ופיזור גבוה, ובאפסייד הנוכחי (43%) מדובר בהזדמנות קנייה", סיכמה אלשיך.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker