המאבק להפחתת דמי הניהול בפנסיה: מי יישאר מאחור?

הצעת החוק שזוכה לתמיכה של ח"כים מהקואליציה והאופוזיציה מייתרת את הקמת קרן הפנסיה המוזלת שמקדם האוצר ■ ועדת השרים לחקיקה צפויה לדחות את ההצעה בשל התנגדות כחלון

אסא ששון
צבי זרחיה
אסא ששון
צבי זרחיה

 ועדת השרים לענייני חקיקה צפויה לדון היום בהצעת חוק להוריד את תקרת דמי הניהול בכל קרנות הפנסיה ב–50% - לרמה של 0.25% מהצבירה ו–3% מההפקדות. מקורות בממשלה העריכו כי ועדת השרים תדחה את הצעת החוק לנוכח התנגדותו של שר האוצר, משה כחלון.

את הצעת החוק יזמו חברי האופוזיציה, הח"כים מיכל בירן ועומר בר־לב מהמחנה הציוני. ההצעה של השניים זכתה לתמיכה של 22 חברי כנסת מהקואליציה ומהאופוזיציה, בהם 13 חברים בוועדת הכספים - בין היתר יו"ר הוועדה, ח"כ משה גפני (יהדות התורה); מרכז הקואליציה בוועדה, ח"כ מיקי זוהר (ליכוד); ח"כ אורן חזן, ח"כ נורית קורן וח"כ נאוה בוקר מהליכוד; וח"כ יצחק וקנין מש"ס.

דורית סלינגר
דורית סלינגרצילום: עופר וקנין

ההצעה תייתר את הרפורמה שמקדם משרד האוצר להקמת קרן פנסיה ברירת מחדל. את הקמת הקרן - שבה המדינה תבחר במכרז את קרן הפנסיה הזולה ביותר, ואליה יופנה כל עובד שלא בחר בקרן פנסיה מסוימת - מקדמת הממונה על הביטוח, דורית סלינגר, מתחילת השנה.

דמי הניהול בקרן ברירת המחדל יהיו, על פי ציפיות האוצר, 0.1%-0.2% מהצבירה ו-2%-3% מההפקדות. לצורך זה תערוך המדינה מכרז בין כל קרנות הפנסיה אחת לשלוש שנים. קריטריון הבחירה יהיה גובה דמי הניהול - תיבחר הקרן שתציע את דמי הניהול הנמוכים ביותר לתקופה של שלוש שנים, ואליה יוזרמו כספי הפנסיה של כל העובדים שאינם משויכים לאחת מהקרנות. מובן כי אם דמי הניהול בקרנות יופחתו בחצי - תתרוקן הצעת קרן ברירת המחדל מתוכנה.

האוצר צפוי להציע היום פשרה מסוימת - לקבוע כי ייבחרו שתי חברות שינהלו קרנות ברירת מחדל. כך תוכל להתקיים תחרות בין שתי קרנות ברירת המחדל ולא מונופול של אחת מהן.

כמה כסף אוכלים דמי הניהול מהחיסכון הפנסיוני
כמה כסף אוכלים דמי הניהול מהחיסכון הפנסיוני

"ההצעה לא תפגע בקרן ברירת המחדל"

לא רק 22 חברי הכנסת המתנגדים לקרן ברירת המחדל, והעלו את ההצעה לקצץ את דמי הניהול בחצי. כצפוי, חברות הביטוח מתנגדות להצעה, מחשש כי תפגע בהכנסותיהן מקרנות הפנסיה. להתנגדות הצטרפו המעסיקים וגם ההסתדרות.

״תוך כדי הדיונים בחוק ההסדרים עלתה ההצעה להפחתת דמי הניהול במחצית. משם הדברים התגלגלו וכל אחד רוצה את הקרדיט למהלך", אמרה בירן.

לדבריה, הצעת הח"כים להפחתת דמי הניהול בחצי לא עשויה לפגוע בקרן ברירת המחדל, אלא היא הצעה משלימה לה: ״כל מי שיש לו יכולת מיקוח או יכולת ארגון מקבל את דמי הניהול הנמוכים. כל מי שלא מאורגן, ואלה העובדים החלשים, קרן ברירת המחדל פותרת את הבעיה שלו. אבל היא פותרת רק חלק מהבעיה - את זו של אלה שמצטרפים לשוק העבודה או למי שעובר עבודה. לעובד החלש, שלא עובר עבודה, זה לא קורה״.

מיכל בירן עומר ברלב
מיכל בירן עומר ברלב צילום: אמיל סלמן

המעסיק יערוך מכרז למען העובדים

מרכיב נוסף ברפורמה היא החובה המוטלת על כל מעסיק לערוך מכרז בעבור עובדיו שהביעו נכונות להצטרף לקרן פנסיה, כלומר, אלה שלא יועברו לקרן ברירת המחדל. את המכרז - שהוא הליך תחרותי - יהיה על המעסיק לערוך בין קרנות הפנסיה כדי לבחור את הקרן שיציע לעובדים.

עליו לבחור את קרן הפנסיה הזוכה במכרז לפי שלושה שיקולים בלבד: גובה דמי הניהול, תשואות העבר והציון שמקבלת קרן הפנסיה במדד השירות שמפרסם הפיקוח על הביטוח. גובה דמי הניהול הוא שיקול מחייב במכרז, ושני האחרים נתונים לבחירת המעסיק.

מדד השירות עדיין נמצא בשלבי בנייה. בשלב זה התפרסם רק חלקו הראשון של המדד, שמבוסס על סקרי שביעות רצון של לקוחות מקרנות הפנסיה. בהמשך הוא יכלול גם מדד אישור תביעות ביטוח ומדד הצטברות תלונות על קרן הפנסיה באגף פניות הציבור של הפיקוח על הביטוח.

משה כחלוןצילום: עופר וקנין

בכל מקרה, לא ניתן להוסיף שיקולים על השלושה שקבע הפיקוח על הביטוח: דמי ניהול (חובה), תשואות עבר (רשות) ומדד שירות (רשות). בכך מוחרגים שיקולים מהותיים כמו איכות, ניסיון וגודל הקרן.

בשבוע שעבר התלונן נשיא התאחדות התעשיינים, שרגא ברוש, על היעדרם של קריטריונים אלה. הוא המליץ לכנסת לצרף אותם למכרזי הפנסיה שיערכו המעסיקים. בדיון בכנסת טען: "אני מייצג את כל המעסיקים במדינה חוץ מהממשלה. בדקנו ומצאנו שאם חוסך שילם אפס דמי ניהול, היה לו היום פחות כסף ממי ששילם 2%. המחיר זה לא חזות הכל".

הקרנות הקטנות יקבלו עדיפות במכרז

לקרן ברירת המחדל יש גם מטרה נוספת: הקטנת הריכוזיות בענף הפנסיה. כיום, חמש חברות הביטוח הגדולות — מבטחים החדשה, מגדל, כלל, הראל והפניקס — מחזיקות ב–97% משוק הפנסיה. כל שאר מנהלי הקרנות — איילון, אלטשולר שחם, הלמן־אלדובי, פסגות ומיטב דש — חולקים פחות מ–3% מהשוק.

מכיוון שהענף צומח בקצב של יותר מ–10% בשנה — לא מעט בגלל החלת חוק פנסיית חובה ב–2008 — הריכוזיות בפנסיה היא ממוקדי הריכוזיות הבעייתיים ביותר במשק. הריכוזיות הזאת מטרידה הן היבט התחרותי והן בהיבט היציבותי. העובדה שחמש חברות ביטוח שולטות, יחד עם האחזקות שלהן בקופות הגמל ובביטוחי החיים, בנכסים של הציבור בסכום של קרוב לטריליון שקל — אמורה להדיר שינה מעיניהם של קובעי המדיניות במשק.

בישראל הוצאות התפעול בקרנות הפנסיה עלו
בישראל הוצאות התפעול בקרנות הפנסיה עלו

כדי להקטין את הריכוזיות בפנסיה מתכוון האוצר לתת לקרנות הפנסיה הקטנות עדיפות בזכייה במכרז של קרן ברירת המחדל. הקרנות הקטנות — כל מי שמחזיקה בנתח שוק של עד 5%, וכאמור, הקטנות כולן מחזיקות בנתח שוק מצרפי של פחות מ–3% — יכולות להציע במכרז דמי ניהול גבוהים יותר, והאוצר יתייחס לכך כאילו הציעו דמי ניהול נמוכים. היתרון שניתן לקרנות הקטנות הוא חמש עשיריות האחוז בדמי הניהול מהפרמיה, או חצי עשירית האחוז בדמי הניהול מהצבירה.

איגוד חברות הביטוח: "הצעת הח"כים לא מקצועית"

"יש לי תחושה שהצעת החוק שהגישו חברי הכנסת לא מלווה בעבודה מקצועית. המספרים שנקבעו בהצעה אינטואיטיביים לחלוטין, בלי שאף אחד בדק אם אפשר לנהל על בסיס זה קרן פנסיה" - כך אומר מנכ"ל איגוד חברות הביטוח, מאיר שביט, על הצעתם של חברי הכנסת להפחית את דמי הניהול בחברות הביטוח ב–50%.

דמי הניהול שמשלמים החוסכים בקרנות הפנסיה אמורים לכסות את העלויות של הקרן. אלה כוללות בין היתר טיפול שוטף בניהול הכסף; בדיקה ומעקב אחר ההפקדות של המעסיק והעובד; תפעול, למשל משלוח דיווחים שנתיים; ואיתור לקוחות אבודים.

לדברי שביט, על פי סקר של מדינות OECD שנערך ב–2013, עלות תפעול הפנסיה בישראל במדינות כגון שווייץ הן דומות - כ–0.5% מההשקעות. יצוין כי העלות בדנמרק נמוכה הרבה פחות, 0.1%.

מעבר לכך, חלק חשוב במחקר הוא השינוי בעלויות התפעול. בהשוואה ל–2009, בחלק לא מבוטל מהמדינות חלה ירידה בעלויות אלה - אך לא בישראל.ֿ עלות התפעול לקרן פנסיה בישראל ב–2009 היתה 0.3% מההשקעות ו–0.5% ב–2013, כלומר עלייה של 66%. בגרמניה, למשל, חלה ירידה מרמה של 0.3% ב–2009 לרמה של 0.2% ב–2013.

שביט גם התייחס לדמי הניהול הנמוכים מאד - ברמה של 0.1% מהנכסים - שמשלמים התאגידים החזקים במשק, בהם חברת חשמל. ״קח לדוגמה את חברת חשמל, שיש לה הרבה מאד עובדים, אבל מועבר תשלום אחד לכולם. לקרן הפנסיה של עובדי חברת החשמל אין הרבה הוצאות תפעוליות, שכן למשל מי שמוציא לעובד את תלוש הפנסיה זו חברת חשמל ולא הקרן. בחברת חשמל יש ועדת השקעות שמנהלת את הקרן. שלא לדבר על כך שההפרשות של 100 עובדים בחברת חשמל שוות בערך 2,000 עובדים ברוב החברות במשק. אבל גם את קרן הפנסיה של חברת חשמל קשה לנהל בדמי ניהול של 0.1%. בקרוב יהיה מכרז חדש על ניהול קרן הפנסיה, ומעניין יהיה לראות אם דמי הניהול ישארו באותה רמה״.

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ