האם בקרוב נוכל לקנות ליד הבית מוצרים של רשת מזון צרפתית?

ויקטורי במו"מ עם ענקית המזון קרפור על השקעה בחברה ■ ההזדמנות: להגדיל את מגוון המוצרים על המדפים

יורם גביזון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

מניית רשת המזון ויקטורי קפצה היום (ה') ב-6% - במחזור גדול של 3.8 מיליון שקל, לעומת מחזור יומי ממוצע של 190 אלף שקל בחודש האחרון - בעקבות משא ומתן עם ענקית הקמעונות הצרפתית קרפור (CARREFOUR) על השקעה בחברה. במסגרת המגעים, הגיעו בשבוע האחרון בכירים בקרפור לסיור בסניפיה של ויקטורי שבשליטת אייל ואברהם רביד. מתכונת ההשקעה טרם נקבעה, ועשויה להיות ברכישה של מניות ממשפחת רביד או ברכישת מניות והקצאת מניות בויקטורי תמורת השקעה בחברה.

ויקטורי מפעילה כיום 41 סניפים בשטח מכירה של 45 אלף מ"ר, לאחר שפתחה 11 סניפים מסוף דצמבר 2015 ששטחם 15 אלף מ"ר. ויקטורי נסחרת בשווי חברה של 420 מיליון שקל, כשאייל ואברהם מחזיקים ב-70.6% ממניותיה של החברה בשווי של 296 מיליון שקל. בשנה החולפת, טיפסה מניית ויקטורי ב-45%, ושווי השוק שלה כעת הוא 443 מיליון שקל.

צילום: בלומברג

קרפור הצרפתית נסחרת בשווי של 20.5 מיליארד דולר, לאחר ירידה של 5% מתחילת השנה. קרפור מפעילה 12 אלף סניפים ומעסיקה 381 אלף עובדים. החברה דיווחה אמש (ד') על רווח של 1.1 מיליארד יורו במחזור של 77 מיליארד דולר ב-2015, בהשוואה לרווח של מיליארד יורו במחזור של 74.7 מיליארד יורו ב-2014.

השקעה אפשרית של קרפור בויקטורי תאפשר לקמעונאית הישראלית להתחבר למערך הרכש של קרפור, ובכך להגדיל את מגוון המוצרים, לשפר את מקורות הרכש ולהקטין את עלות רכישת המוצרים - ולהעמיק את פעילות היבוא המקביל, שבאמצעותה משפרת ויקטורי את מעמדה התחרותי בהשוואה לרשתות אחרות, ומתחרה ישירות ביבואנים המורשים של מותגי מזון.

אייל רביד, מנכ"ל ויקטורי
אייל רביד, מנכ"ל ויקטוריצילום: דניאל בראון

בשלב זה, לא ברור אם קרפור תהיה מעורבת בהתמודדות של ויקטורי על רכישת מגה קמעונאות. בשבוע האחרון הייתה ויקטורי מעורבת יחד עם 9 רשתות קמעונאות אחרות בקבוצה שארגן השר לשעבר שלום שמחון ומתמודדת על רכישת מגה קמעונאות מנאמני החברה, במטרה לחלק את הסניפים בין חברי הקבוצה לאחר שיירכשו.

על בסיס הניסיון של שותפויות אחרות של קרפור בעולם אפשר להעריך שהשותפות בין קרפור לבין ויקטורי תתבצע באחד משני מודלים : מודל של זכיינות שבמסגרתו ויקטורי תהיה זכיין של קרפור תוך שהיא ממשיכה להיות חברה ציבורית ומשווקת את מוצריה תחת מותג אחד קרפור או מותג כפול קרפור-ויקטורי; כחלק ממודל זה עשויה קרפור לרכוש עד 10% ממניותיה של ויקטורי.

המודל השני של שותפות בין קרפור לבין ויקטורי הוא של השקעה בעד 20% ממניותיה של ויקטורי. הכרעה על המודל של השותפות בין שתי החברות תתקבל בשבועות הקרובים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker