הבנקים עומדים לחתום עם דנקנר על הסדר חוב בחצי מיליארד שקל

לאחר שורה ארוכה של עיכובים, הבנקים צפויים לחתום על ההסדר, שיסב להם הפסד של כמה מאות מיליוני שקלים ■ נוחי דנקנר אמור לפנות את הווילה שברשותו בהרצליה פיתוח בתוך 45 יום מהחתימה על הסדר החוב

מיכאל רוכוורגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מיכאל רוכוורגר

לאחר סחבת ארוכה ועיכובים בידי חלק מהבנקים, כמו לאומי וקרדיט סוויס (שהתנגדו לסעיפים שונים של ההסדר), הבנקים צפויים לחתום בשבועות הקרובים עם נוחי דנקנר על הסדר חוב של כ-500 מיליון שקל. זאת לאחר שעברו כבר יותר משנתיים מאז שנוחי דנקנר איבד את השליטה בקונצרן הגדול במשק אי.די.בי.

בתקופה האחרונה הבנקים דנו עם דנקנר על סוגיית התביעה בהיקף של 650 מיליון שקל, שהוגשו בידי עורכי הדין אופיר נאור ורנן גרשט נגדו ונגד בעלי מניות אחרים בגנדן (החברה שדרכה דנקנר ושותפיו שלטו באי.די.בי אחזקות), וכן נגד דירקטורים באי.די.בי אחזקות, להשבת דיווידנדים שחילקה אי.די.בי אחזקות ב2010–2008. בעקבות כך, הבנקים חששו כי אם דנקנר יחויב להשיב חלק מהסכומים האלו חזרה, הדבר יבוא לידי ביטוי בכך שלא ייוותרו לו מקורות לתשלום הסכומים במסגרת ההסדר בין הצדדים.

באחרונה סיכם דנקנר עם הבנקים שהוא מתחייב, כי אם אכן יצטרך להשיב חלק מהסכומים הדבר לא יבוא על חשבון ההסדר עם הבנקים אלא יגיע מקורות אחרים.

נוחי דנקנר בבית המשפט
נוחי דנקנר בבית המשפט צילום: עופר וקנין

כעת בבנקים מחכים לראות איך יוסדר העניין של תביעות המטופלות בידי שופט בית המשפט המחוזי בתל אביב, איתן בורנשטיין, כשדנקנר מפקיד סכום כלשהו בנאמנות והליך התביעה יימשך.

במסגרת ההסכמות בין הצדדים ביום החתימה על ההסדר דנקנר ישלם לבנקים כ–30 מיליון שקל. בתוך חצי שנה הוא ישלם 20 מיליון שקל נוספים, ובתוך שנה מהחתימה על ההסדר הוא מחויב למכור את הבית ולשלם 20 מיליון שקל נוספים. בתוך חמש שנים נוספות יצטרך דנקנר לשלם 110 מיליון שקל. את יתר הסכומים, בסך 320 מיליון שקל, התחייב דנקנר לשלם מהכנסותיו העתידיות, שנכון להיום לא ברור מהן, ואם אכן יהיו.

בינתיים, כל עוד לא נחתם ההסדר בינו לבין הבנקים דנקנר ממשיך להתגורר בביתו המפואר בהרצליה פיתוח, שאותו התחייב לפנות בתוך 45 יום מהחתימה על ההסדר. זאת אף על פי שהצהיר בתחילת ינואר 2016 כי בקרוב יחתום על ההסדר ויפנה את הבית, ששוויו מוערך ב-40–45 מיליון שקל ושחצי ממנו רשום על אישתו אורלי דנקנר.

החובות של דנקנר, המרוכזים בשתי החברות הפרטיות טומהוק וגנדן, מתפלגים לפי הערכות באופן הבא: כ-150 מיליון שקל לבנק הפועלים, כ-120 מיליון שקל ללאומי, כ–100 מיליון שקל לדיסקונט, כ–60 מיליון שקל למזרחי טפחות, כ-40 מיליון שקל לקרדיט סוויס וכ–10 מיליון שקל לבנק אגוד. הבנקים יכלו לקבל סכומים גבוהים יותר אילו מנכ"לית לאומי, רקפת רוסק עמינח, לא היתה נסוגה באפריל 2013 מהסדר חוב שגיבש לאומי עם אדוארדו אלשטיין (שהיה אז שותף של דנקנר). במסגרת ההסדר גנדן היתה אמורה לפרוע 150 מיליון שקל באופן מיידי, כ–150 מיליון שקל באופן מדורג לאורך שנים, וכן לקבל מחיקה של כ-150 מיליון שקל מהחוב.

ההסדר הנוכחי אמנם אינו כולל את המונח "מחיקה", בשל החשש של הבנקים מהביקורת הציבורית, כפי שהיה ללאומי לפני כשנתיים, אך למעשה יספגו הבנקים הפסדים של יותר מ-50% מהחוב. שכן מעבר לסכומים שדנקנר יקבל כסיוע מאביו ומקורביו, קיים ספק גדול מאוד לגבי יכולתו לעמוד במלוא התשלומים, כפי שסוכם בהסדר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker