כלל ביטוח לא לבד: איילון מסרבת לשלם להורי תלמיד שנרצח - "רצח הוא לא אירוע בלתי צפוי"

חברת הביטוח איילון מסרבת לתת להוריו של דותן אברו ז"ל, שנרצח מחוץ למועדון באילת, את הסכום הכספי המגיע להם בהתאם לפוליסה - 141 אלף שקל

אסא ששון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

גל של תגובות ציבוריות נגד חברת כלל ביטוח פרץ אתמול (ב'), לאחר דיון בוועדת העבודה והרווחה שבחנה את סירובה של חברת הביטוח לשלם את תביעות הביטוח בשם הילדים שאביהם השליך אותם אל מותם מגג בניין, הנרצחת בת ה-16 ממצעד הגאווה שירה בנקי ז"לונרצחי הבר-נוער בתל אביב - בטענה כי רצח הוא אינו אירוע תאונתי, שכן יש בו יד מכוונת והוא לא אירוע בלתי צפוי.

כעת מתברר כי כלל ביטוח אינה בודדה בדחיית תביעות בשם תלמידים שנרצחו. בימים אלו מתברר בבית המשפט באילת המקרה הבא: דותן אברו למד בבית הספר לקציני ים באשדוד. בחודש יולי 2014 נדקר אברו, אז בן 15, מחוץ למועדון באילת, עיר מגוריהם של הוריו, ומת מפצעיו. מי שביטחה את תלמידי בית הספר היא חברת הביטוח איילון.

זירת הרצח באילת
זירת הרצח באילתצילום: חטיבת דובר המשטרה

ההורים, המיוצגים על ידי עו"ד ניצן זיסקינד ממשרד כרמי בוסתנאי, תבעו את חברת הביטוח על מנת לקבל את הסכום הכספי המגיע להם בהתאם לפוליסה - 141 אלף שקל. אולם, כמו במקרים של כלל ביטוח, השיבה החברה כי רצח אינו מכוסה בפוליסה וכי מדובר באירוע שאינו בלתי צפוי.

פוליסת ביטוח תלמידים היא פוליסה מסוג ביטוח של תאונות אישיות שאמורה לפצות בגין פגיעה כתוצאה מתאונה בכל מי שהוא תלמיד במוסד חינוכי מוכר בשטח מדינת ישראל והשטחים המוחזקים ובכל מקום אחר בעולם בכל שעה משעות היממה, בין אם הפעילות נגרמה כתוצאה מפעילות הקשורה לפעילות בית הספר ובין אם לאו. התשלום המירבי לתלמיד הוא 75 שקל בשנה. בפוליסה מצוין כי במקרה של מוות, יקבלו היורשים סכום של 141 אלף שקל.

בדיון שנערך בכנסת ביוזמת חברי הכנסת איציק שמולי, מירב בן ארי, סופה לנדבר, אוסמה סעדי, קארין אלהרר ונורית קורן, אמר ח"כ שמולי כי "הבעיה מתחילה ברגע שהאזרח זכאי לקבל את מה שמגיע לו בפוליסה, ואז מתחיל מסע הייסורים שלו. יש מדיניות ברורה של הכשלת מבוטחים; בכל שנה מוגשות 6,472 פניות ורק 61 נמצאות מוצדקות. מישהו פה עושה קומבינה על האזרחים, והכל בחסות הממשלה והכנסת. חברות הביטוח מייקרות פוליסות לתלמידים מהפריפריה, כמו לוד וקריית שמונה, כי הם עבריינים מועדים מבחינתן".

ח"כ אלהרר ציינה: "חברות הביטוח מתנהלות ב'שיטת מצליח'. אם ככה, למה צריך ביטוח? מישהו מאפשר לחברות הביטוח להמשיך להתנהל כמו שהן מתנהלות. התפקיד של אגף הביטוח במשרד האוצר לא בא לידי ביטוי בשטח, הם אלה שצריכים לעזור לאזרחים לממש את הזכות שלהם".

יונל כהן, היו"ר היוצא של חברת ביילסול השקעות
יונל כהן, יו"ר איילון ביטוח

שרת הבריאות לשעבר, ח"כ יעל גרמן, פנתה למפקחת על הביטוח דורית סלינגר וכתבה: "אתמול פורסם באמצעי התקשורת כי לטענת חברת הביטוח 'רצח הוא אירוע שניתן לחזות, ולכן הוא לא מוגדר כתאונה'. מדובר בטענה מקוממת הגורמת לחינם צער נוסף למשפחת בנקי והכול במטרה להתחמק מתשלום. אבקש את התערבותך בנושא".

מי שמפקח על חברות הביטוח הוא אגף פיקוח על הביטוח במשרד האוצר שבראשו עומדת דורית סלינגר. האגף הוא גם זה שמאשר לחברות הביטוח את כל פוליסות הביטוח השונות שבכוונת חברות הביטוח למכור לציבור. אולם למרות זאת, האגף לא פועל באופן תקיף נגד חברות הביטוח במקרים כמו אלו שתוארו לעיל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker